Re:Πρόβλημα με τζάκι Χυτήρια Μισαηλίδη

Περισσότερα
3 Χρόνια 6 Μήνες πριν #170651 από arxontisp
Καλημέρα. Ακολουθώντας τις συμβουλές που βρήκα στο forum βελτίωσα το τζάκι που αναφέρω, χωρίς να γκρεμίσω (δημιουργία περσίδων στο κάτω και πάνω μέρος, κόλληση υαλοκόρδονου στην πόρτα, σωλήνα στο σταχτοδοχείο με πατέντα για απευθείας αέρα καύσης κλπ.). Το τζάκι είναι το Τ-80 ίσιο με συρόμενη πόρτα με θερμοθάλαμο από γυψοσανίδα. Το φοβερό είναι ότι όταν έκανα τις τρύπες για τις γυψοσανίδες, ανακάλυψα ότι η γυψοσανίδα είναι απλή και από μέσα δεν έχει καμία μόνωση. Η απόδοση του τζακιού είναι μηδαμινή. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν αξίζει να ξηλώσω τη γυψοσανίδα και να κάνω σωστή μόνωση και αν θα δουλέψει σωστά το τζάκι ή να το ξηλώσω τελείως και να αγοράσω ένα καινούριο. Σας ευχαριστώ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 6 Μήνες πριν #170657 από dimlyk
αν το τζακι δουλευει σωστα αξιζει να κανεις σωστα τον θερμοθαλαμο με μονωση και μεγαλες περσιδες
και σωστα περιθωρια γυρω απ την εστια


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": arxontisp

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 3 Χρόνια 6 Μήνες πριν #170666 από arxontisp
Ευχαριστώ για την απάντηση. Όμως αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα. Ότι το τζάκι δεν αποδίδει καθόλου καλά. Όταν το φουντώσω πολύ, έχω μετρήσει γύρω στους 55 βαθμούς στις περσίδες πάνω με ελάχιστη ροή αέρα. Έχω τοποθετήσει δύο περσίδες κάτω στα πλαϊνά 10*10 εκ. και δύο περσίδες πάνω 20*20 εκ. Επίσης έχω κάνει την πατέντα με το διπλό καλαθάκι στάχτης και στέλνω αέρα καύσης κατευθείαν από εκεί. Είτε έχω την πόρτα κλειστή είτε ανοιχτή το τζάκι δεν ζεσταίνει. Γι' αυτό ρωτάω, αν το μονώσω σωστά, υπάρχει περίπτωση να ανέβει πολύ η απόδοση του, με το σωστό θερμοθάλαμο, ή αν δούλευε σωστά θα φαινόταν και χωρίς τη μόνωση. Θέλω να πω, έστω και έτσι, δεν θα έπρεπε να έχει ροή που να την καταλαβαίνεις και υψηλότερη θερμοκρασία και να ζεσταίνει τελικά και το χώρο (55 τ.μ. ενιαίος);
Last edit: 3 Χρόνια 6 Μήνες πριν by arxontisp.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 6 Μήνες πριν #170670 από dimlyk
οι περσιδες σου ειναι πολυ μικρες η πανω χοντρικα πρεπει να ειναι 1000εκ2 δηλ περιπου 10χ100 εκ
και η κατω αντιστοιχα 700 70χ10 η κατι αναλογο
ροη προφανως εχει πολυ μικρη αλλα οντως οι 55 βαθμοι με τοσο μικρη ροη προβληματιζουν
οι πατεντες δεν ειναι παντα καλες :)
θα προτεινα μια και φαινεται οτι ασχολεισαι να μεγαλωσεις τις τρυπες χωρις να βαλεις περσιδες ,,,απλα δοκιμαστικα για να δεις αν αλλαζει κατι κι αν οντως αλλαζει προχωρας στην κατασκευη μια σωστης φουσκας
η καμιναδα τι υψος εχει ? αν τραβαει πολυ το τζακι μπορει να θελει κι εκει καποια παρεμβαση
και τα τζακια δεν τα φουντωνουμε και με ανοιχτη πορτα μολις αρπαξουν τα ξυλα καλα κλεινεις τον πρωτογενη αερα κι αφηνεις να σιγοκαιει ,,,προυποθεση και τα ξυλα να ειναι στεγνα αλλιως ζεσταινουμε τον ουρανο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": arxontisp

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 3 Χρόνια 6 Μήνες πριν #170677 από arxontisp
Η μόνη ρύθμιση που έχει το τζάκι είναι ένα τάμπερ με αλυσίδα. Η εισαγωγή του αέρα καύσης γίνεται από κάτι τρυπούλες που βρίσκονται στο σίδερο κάτω από την πόρτα. Εγώ αυτό που έκανα ήταν να κλείσω τις τρύπες, να βάλω υαλοκόρδονο στην πόρτα και να φτιάξω διπλό καλαθάκι με σωλήνα ώστε να στέλνω τον αέρα καύσης από το καλαθάκι. Εννοείται ότι το έχω δοκιμάσει και με τις τρύπες και με την πατέντα. Το αποτέλεσμα είναι λίγο καλύτερο με την πατέντα. Ο σωλήνας που πάει στο καλάθι είναι Φ75. Επομένως ο αέρας που μπαίνει από τις πλαϊνές περσίδες πάει όλος στη φούσκα. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει στο forum, αφού έχω μικρές περσίδες και η ροή του αέρα είναι μικρή, θα έπρεπε η θερμοκρασία εξόδου να είναι πολύ μεγάλη. Όμως δεν είναι. Δεν ξέρω τι λάθος υπάρχει και φαντάστηκα ότι ίσως φταίει η αμόνωτη φούσκα και ότι είναι ψηλά οι περσίδες. Επίσης μήπως δεν είναι αρκετός και ο αέρας καύσης;
Last edit: 3 Χρόνια 6 Μήνες πριν by arxontisp.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 3 Χρόνια 6 Μήνες πριν #170678 από arxontisp
Να και το τζάκι

Συνημμένα:
Last edit: 3 Χρόνια 6 Μήνες πριν by arxontisp.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.103 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ