Θερμοζελ clear 90 και προβλήματα

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Μήνες πριν #169817 από Nikolakias
Καλησπέρα σας.
Να σας πω και εγώ λίγο το πρόβλημα μου. Έγινε η τοποθέτηση πριν τέσσερα χρόνια με σπιράλ και χωρις μόνωση. Προβλήματα με κάπνισμα στο άνοιγμα της πόρτας. Φοβερός μάστορας!! Μίλησα με έναν αντιπρόσωπο και ήρθε ένας τεχνικός. Βγάλαμε την εστία και βάλαμε μόνωση αλλά μόνο πίσω και μερικά κομμάτια inox ( έχει τα σίδερα της πλάκας και δεν περνάει ως πολύ ψηλά) χύμα μέσα στη παλιά καμινάδα. Άνοιξε μια τρύπα στο πλάι για να παίρνει αέρα από κάτω λέει.. βέβαια δεν ξέρω αν έχει προδιαγραφές για να παίρνει αέρα απ' έξω. Επίσης ένοιξε το κλαπετο ώστε να μη κλείνει εντελώς. Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι να πω την αλήθεια γιατί και πάλι όταν βάζω ξύλα μυρίζει το σπίτι και λερώνει και το τζαμί ( ίσως σε λογικά πλαίσια). Θα έπρεπε να έχει από κάτω μέχρι επάνω καμινάδα μέσα στη παλιά; Αν ναι αξίζει να φτιάξω και θάλαμο;
Ευχαριστώ πολυ.

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Μήνες πριν #169821 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Re:Θερμοζελ clear 90 και προβλήματα
Η μόνωση αφορά την καλύτερη εκμετάλλευση της παραγόμενης από επαγωγή θερμότητας.
Εσείς έχετε θέμα ελκυσμού.
Συνεπώς πρέπει να σηκώσετε την καμινάδα πιο ψηλά.

Υ.Γ.: Ελάχιστες κασέτες που κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά έχουν είσοδο νωποΰ (εξωτερικού) αέρα στο θάλαμο καύσης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Μήνες πριν #169824 από Nikolakias
Απαντήθηκε από Nikolakias στο θέμα Re:Θερμοζελ clear 90 και προβλήματα
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Θεωρείς ότι η καμινάδα θα πρέπει να περάσει από την αρχή έως το τέλος από μέσα?

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.059 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ