Πρόβλημα με υγρασία σε salgueda

Περισσότερα
4 Χρόνια 9 Μήνες πριν #168121 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
και τον καθαρισμό που λες ότι θα κάνεις πως θα τον κάνεις εφόσον έχεις άλλη διατομή μέχρι το ταβάνι σου και άλλη απο εκεί και πάνω ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 9 Μήνες πριν #168124 από geoka
Απαντήθηκε από geoka στο θέμα Πρόβλημα με υγρασία σε salgueda
Δεν είχα σκεφτεί να σου πω την αλήθεια ότι αυτό μπορεί να είναι πρόβλημα γιατί θεώρησα ότι για να το βάζει έτσι θα καθαρίζει κιόλας... Τον είχα ρωτήσει κιόλας ; υπάρχει κάποιο πρόβλημα που δεν έχει βάλει inox μέχρι πάνω και μου είχε πει ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 9 Μήνες πριν #168153 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Πόσο κλασική απάντηση !!την υγρασία αυτή λογικά στην κάνει μόνο στα πρώτα 20 λεπτά . ο ελκυσμός σου στο άναμμα δεν είναι καλός .οι μαυρίλες μέσα είναι επειδή έκαψες και αρκετά ξύλα με υγρασία και αυτό φαίνεται απο την ατελή καύση που έχεις κάνει σε αυτά σε μια απο τις φωτογραφίες σου .είναι νόμος ότι η καμινάδα σου πρέπει να παέι μέχρι επάνω με ίνοξ πάνω απο όλα για τον σωστό και ασφαλή καθαρισμό .εφόσον βάλεις καμινάδα θα κάνεις το ανάποδο άναμμα αλλιώς το λεγόμενο οικολογικό και στα πρώτα 10 -15 λεπτά θα έχεις ανοικτή την πόρτα φυσικά πάντα με ξύλα <15% υγρασία .δεν θα σου κάνει ξανά υγροποίηση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 9 Μήνες πριν #168154 από geoka
Απαντήθηκε από geoka στο θέμα Πρόβλημα με υγρασία σε salgueda
Πολύ σωστός... Την υγρασία την βγάζει στο άναμμα και για 20 λεπτά περίπου, μετά την στεγνώνει σιγά - σιγά αλλά μαυρίζει το μαντεμι και δεν μπορεί να διώξει αυτή την καπνια - μαυρίλα και αυτό μου είπαν ότι οφείλεται στο γεγονός ότι δεν έχει πολύ οξυγόνο και δεν ανεβάζει σωστή θεμοκρασια γι αυτό δεν διώχνει την μαυρίλα... Σημειωτέον είμαι σίγουρος ότι τα ξύλα μου είναι στεγνά...ερώτησή :τώρα για να μπει όλη inox η καμινάδα μάλλον είναι μεγάλο μερεμέτι έτσι δεν είναι;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 9 Μήνες πριν #168197 από geoka
Απαντήθηκε από geoka στο θέμα Πρόβλημα με υγρασία σε salgueda
Update :μετά από καθαρισμό καμινάδας και αλλαγή του περιστρεφομενου καπέλου με ταυτόχρονη ανύψωση του έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με υγρασία στα πρώτα 20 λεπτά, μετά το στεγνώνει και στο τέλος μένει μια μαυρίλα σε όλο το μαντεμι ή αλλιώς καπνια... Άρα πρέπει να πάμε τώρα στο μεγάλο μερεμέτι τοποθέτησης ινοξ καμινάδας μέχρι πάνω και να ελπίζουμε ότι θα λυθεί το πρόβλημα μιας και μιλάμε για ένα μεγάλο κόστος...
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 9 Μήνες πριν #168198 από geoka
Απαντήθηκε από geoka στο θέμα Πρόβλημα με υγρασία σε salgueda
Παραθέτω και φωτο της εικόνας του μαντεμιου μόλις σβήνει... Αυτή η μαυρίλα - καπνια υπάρχει με το που στεγνώνει η υγρασία και φεύγει σε μεγάλο βαθμό με σκούπισμα με ένα χαρτί αφού κρυώσει....
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ