Πίσσα στα τοιχώματα

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167483 από vagroul
Πίσσα στα τοιχώματα δημιουργήθηκε από vagroul
Καλησπέρα, έχω υδραυλικό τζακι το Werstahl Hydro 40, εχει πιάσει αρκετή πίσσα στα τοιχώματα, υποθέτω και στην καμινάδα (φ250 inox μονωμενη) καίω ξερα ξυλα σε θερμοκρασία νερού απο 50 εως 70 βαθμούς συνήθως. Μου πρότειναν να το δουλέψω για αρκετή ωρα στους 90 βαθμούς ώστε να την κάψει, ξέρετε κάποιον άλλο τρόπο. Η πίσσα προτοεμφανιστηκε πέρυσι οταν εκαψα στο τέλος του χειμώνα κάποια ξύλα που μάλλον δεν ηταν ξερα. Μια ερώτηση ακόμα, πόσο επηρεάζει η πίσσα την απόδοση;;



Στάλθηκε από το STF-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167490 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Πίσσα στα τοιχώματα
η πισσα λειτουργει σαν μονωτικο οποτε επηρεαζει την αποδοση 3-5% περιπου
τα νερα επιστροφης θα πρεπει να ειναι γυρω στους 50 βαθμους οποτε η προσαγωγη θα πρεπει να ειναι περιπου 70 ...
δεν θα απαλλαγεις ποτε απο την πισσα αλλα πρεπει να την περιορισεις και φυσικα να την καθαριζεις με χυσιμο και φλογιστρο ...προσοχη αν οι σωληνες σου δεν ειναι χαλκινες οι σιδερενιες οι 90 βαθμοι μπορει να κανουν ζημια


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dryianni

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167492 από vagroul
Απαντήθηκε από vagroul στο θέμα Re:Πίσσα στα τοιχώματα
Καλημέρα, για να είναι τα νερά στους 70 πρέπει να καίω πολυ ξύλο.... Ωχχχ. Οι σωληνώσεις του δικτύου ειναι πολυστρωματικη αλουμινίου. Προσπάθησα με το φλογιστρο αλλά πολυ παίδεμα... Ειχα δοκιμάσει και μια σκονη αλλά δεν έκανε δουλειά. Σ ευχαριστώ

Στάλθηκε από το STF-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167494 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Πίσσα στα τοιχώματα
καλημερα ...δεν ισχυει αυτο που λες ...οταν τα νερα ειναι στους 70 η επιστροφη ειναι στους 50 ....οσο ζεσταινεται ομως το σπιτι η επιστροφη φτανει κι αυτη τους 70 οποτε εκει η καταναλωση μειωνεται στο ελαχιστο κι αυτο γινεται πχ σε 3 ωρες αν το καις στους 50 αυτο θα γινει με λιγοτερη καταναλωση αρχικα αλλα σε 4=5 ωρες ...και μετα θα πεσει στο ελαχιστο ...χοντρικα δηλ δεν πρεπει να εχει μεγαλη διαφορα στην συνολικη καταναλωση


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167499 από vagroul
Απαντήθηκε από vagroul στο θέμα Re:Πίσσα στα τοιχώματα
Ναι κατανοητό, αλλα μου ειναι δυσκολο να κρατήσω σταθερή θερμοκρασία στους 70,λογικα θα πρέπει να του κανω ενα καλο γεμισμα και μετά να του βαζω συνέχεια απο λίγο

Στάλθηκε από το STF-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 5 Μήνες πριν #170777 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Re:Re:Πίσσα στα τοιχώματα

vagroul έγραψε: Ναι κατανοητό, αλλα μου ειναι δυσκολο να κρατήσω σταθερή θερμοκρασία στους 70,λογικα θα πρέπει να του κανω ενα καλο γεμισμα και μετά να του βαζω συνέχεια απο λίγο

Στάλθηκε από το STF-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτό επιτυγχάνεται με ηλεκτρονικό πίνακα ελέγχου καύσης, που ανοιγοκλείνει το damper παροχής αέρα στο θάλαμο καύσης.
Κυκλοφορούν πολλά στην αγορά (πωλούνται μαζί με το ηλεκτροκίνητο damper) με τιμές από 150-170 ευρω το πιο απλό μέχρι περίπου 350 ευρώ (με επιπλέον θερμοστάτη χώρου, αισθητήρες για ΖΝΧ, αισθητήρες λ, wi-fi, κ.λ.π.).
Βέβαια, ειδικά για τις εγκαταστάσεις με κλειστό δοχείο διαστολής,., μεγάλη βοήθεια στην αποφυγή δημιουργίας πισσας, ειδικά όταν το δίκτυο σωμάτων είναι "απλωμένο", προσφέρει ο πλακοειδής εναλλάκτης, ο οποίος διαχωρίζει το κύκλωμα σε 2 (τζάκι/σώματα).
Τοποθετώντας τον εναλλάκτη πολύ κοντά στο τζάκι, το νερό που φεύγει από την προσαγωγή επιστρέφει σχεδόν αμέσως στον υδροθάλαμο με αποτέλεσμα η θερμοκρασιακή διαφορά προσαγωγής/επιστροφης να είναι σχεδόν μηδενική.
Μια τέτοια τοποθέτηση βέβαια ξεφεύγει οικονομικά γιατί όλα πρέπει να τοποθετηθούν δίπλα: κυκλοφορητές, δοχεία διαστολής, αυτόματοι πλήρωσης, αυτόματα εξαεριστικα, κ.ο.κ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ