Τι διάμετρο καμινάδα να βάλω;

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91307 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Τι διάμετρο καμινάδα να βάλω;
Απο την αρχη ειπα κατι απλουστατο. Για το οποιο δεν ειμαι αρμοδιος ουτε να σας το εξηγησω σωτα ουτε μπορω εγω να γραψω ολοκληρη διατριβη. Σε γενικες γραμμες ειπα οτι καπνοδοχο υπολιζετε το κοματι μεχρι τ ταβανι συν το επανω απο την ταρατσα. Καταλαβαινετε ολοι απολυτα τι ειπα και αυτο ειναι μερος της γενικης αρχης που λεει οτι.. Η καπνοδοχος πρεπει να ειναι υψηλοτερα απο καθε αλλο σημειο του κτιριου. Αυτος ειναι ενας πιο γενικος κανονας και ανεξαρτητος του υψους της οικοδομης και του αριθμου των οροφων της. Τι βρισκετε περιεργο παντα σε οτι λεω εγω δεν μπορω να καταλαβω, υπαρχει κανεις σας παρακαλω που να πιστευει οτι η καπνοδοχος δεν πρεπει να ξεπερνα σε υψος το κτηριο? Ε.. κτιριο ειναι και το σπιτακι που στεγαζει σκαλα και ασανσερ. Ειτε διπλα του ειναι η καπνοδοχος ειτε στην απεναντι μακρυνη πλευρα ειναι πρεπει να το ξεπερνα σε υψος. Σκαλα και ασανσερ, κατα κανονα εχουν ελκυσμο και ειναι αυτος ανταγωνιστικος του ελκυσμου της καπνοδοχου. Οποιος καταλαβε (πολλοι καταλαβααν και πολλοι το ξερουν) καταλαβε και τελος με αυτο δεν ξαναμιλαω για αυτο εδω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91310 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τι διάμετρο καμινάδα να βάλω;
το θεμα στελιο δεν ειναι αν θα παει πανω απ την οικοδομη
αλλα αν η καπνοδοχος με 40 μετρα υψος θα εχει την ιδια διατομη μ αυτη που ειναι 5 μετρα υψος :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91321 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Τι διάμετρο καμινάδα να βάλω;
Θα μειωθει τοτε η διατομη στην ελαχιστη που επιτρεπει ο κατασκευαστης, η σε 200 διαμετρο πχ για ανοιχτο τζακι μεσαιου μεγεθους. Δεν ειναι συζητηση αυτη, αν πιαστω κ εγω απο οτι ειπε ο καθ ενας και αρχισω να ζηταω διευκρινησεις και αποσπασματικα ψαχνω να του βρω λαθη κτλ δεν θα τελειωσει ποτε. Θα ξεπερασετε, θετε δε θετε, το συνολικο κτηριο σε υψος και αν ειναι ουρανοξυστης.. απαγορευω να του βαλετε τζακι!
Αμαν ρε παιδια. Ειπα κατι μεσα στην γενικη αρχη (που την ξερετε και αποδεχεστε ολοι) προσπαθησα να εξηγησω το.. γιατι σε καποια πραγματα και σας φανηκε οτι κατεβηκα απο τον αρη?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91411 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Τι διάμετρο καμινάδα να βάλω;
Αρα σε μια 2ωροφη μεζονετα , το υψος της καμιναδας υπολογιζεται στο υψος μεχρι το ταβανι του 1ου οροφου (αν ειναι εκει το τζακι) + το υψος πανω απο τα κεραμιδια?
Διοτι αν ειναι ετσι εχω παρει λαθος διαμετρο. Υπολογιζα 2+3+1.5μ=6,5 ενω εχω 2+1,5=3,5μ?

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91413 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τι διάμετρο καμινάδα να βάλω;
μετρα ολη την καμιναδα σου απο το τζακι μεχρι το τελειωμα
και ξεκινας με την διαμετρο που δινει ο κατασκευαστης


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91468 από kostkarv
Απαντήθηκε από kostkarv στο θέμα Τι διάμετρο καμινάδα να βάλω;
κυριοι δεν ηθελα να ερθουν τοσοι πολλοι σε αντιπαραθεση. 1.τον σαμουκατσιδη τον ρωτησα οταν το πηρα και μου ειπε οτι θα τραβαει και με την φ280,δεν επεκταθηκα αλλο. 2.Το θμα καμιναδας ειναι πολυ δυσκολο εξου και οι αντιπαραθεσεις αφου παιζουν πολλες παραμετροι και στις διαφορες εξισωσεις χρησιμοποιουν τα kw τα οποια ειναι σταθερα για λεβητες αλλα οχι στο τζακι που δεν γινεται να δουλευει συνεχεια στο μεγιστο 3.Εγω πιστευω πως η ιδανικη διαμετρος ειναι αυτη που δεν ειναι τοσο μεγαλη ωστε να στροβιλιζει τον καπνο, παρεχει ελκυσμο με την μικροτερη αναγκη παροχης αερα ωστα να μην καιγονται τα ξυλα σαν σπιρτα και επισης οταν το τζακι σιγοκαιει γιατι οταν δουλευει στο φουλ τα καυσαερια ειναι τοσο ζεστα που ανεβαινουν και μονα τους[με προυποθεση να ειναι μονωμενη].4.το τζακι ξεκιναει 0,30 απο πατωμα ειναι πρισματικο με πλατος 0,85 βαθος 0,60 και υψος στη φουσκα 1,20, η καμιναδα μεχρι το ταβανι 1,30 και στη στεγη φθανει 1μ πανω απο καβαλαρη τριγωνικης σκεπης που απεχει 4μ. 5. οι κατασκευαστες η δεν δινουν τιμες για μινιμουν διατομες η οταν δινουν τα παντα ειναι υπολογισμενα σε ιδανικες συνθηκες,ο δικος μου πιστευω πως εχει αντιγραψει ιταλικες μαρκες οποτε το βγαζει με φ250 6.Τελικα μαλλον θα παω σε φ250 απο φ280 που ειναι τωρα και θα ανοιξω αλλο θεμα για ειδος καμιναδας και καπελο αλλα Στελιο αν θελησω να φυγω και αλλα 2μ η 3μ πανω απο καβαλαρη αφου αυτος ειναι το ψηλοτερο σημειο του σπιτιου τοτε μηπως θα επρεπε φ200 γιατι ειναι μεγαλη η αποσταση και οσο ιδανικες και να ειναι οι συνθηκες τα καυσαερια θα κρυωνουν?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ