Turbo Fonte SP87: Asteris και τα άλλα παιδιά βοηθήστε!!!

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72474 από ben1973
καταρχην χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους!!! ειμαι καινουργιο μελος και χαρηκα που μπηκα στην παρεα σας παρακαλω οσοι μπορειτε να μου πειτε τη γνωμη σας και τις συμβουλες σας εχω μια εστια turbo fonte sp87 ειναι το μοντελο και την εχουν τοποθετηση πριν 3 χρονια με τοποθετηση που απο οτι εχω διαβασει στο φορουμ ειναι για τα θηρια!!!!! για να εξηγησω απο την αρχη η εστια ειναι 80*56 ειναι 15kw αποδοσης 75% και βαρους 205κιλων!! μαντεμενια κλασικη foyer poy leei kai o φιλος αsteris χωρις θερμοθαλαμο η εγκατασταση λοιπον εγινε ως εξης η εστια τοποθετηθηκε σε μια χτιστη βαση καικατοπιν φτιαχτηκε ενας θερμοθαλαμος της κακιας ωρας απο ανοξειδωτο κατοπιν δικης μου πρωτοβουλιας για το υλικο του θερμοθαλαμου και εκλεισε την εστια το θεμα ομως ειναι οτι ο θερ/μος δεν ειναι κλεισμενος απο κατω και δεν εφαρμοζει πανω στην εστια για οσους γνωριζουν ξερουν τη σημαινει αυτο μπαζει απο παντου επειτα ντυθηκε εξωτερικα με κεραμοβαμβακα παπλωμα χωρις αλουμινοφυλλο!!!!! ανοιχτηκε μια τρυπα πισω στη πλατη του για το μοτερ που φερνει αερα μονο απο εξω!!!!!! απο μεσα ο μονος αερας που τραβαει ειναι απο ενα κενο 3cmx80cm που ειναι στην μετωπη στο πανω μερος της εστιας ο θερ/μος επισης στο πανω μερος εχει 4 τρυπες φ12 για να βγαζει το θερμο αερα σε 2 περσιδες 30χ13 η καθε μια που ειναι τοποθετημενες 40cm κατω απο το ταβανι που για μενα ειναι νομιζω πολυ ψηλα πιστευω πιστευω η φουσκα ειναι με γυψοσανιδα και ειναι αμονωτη εφοσον εννοειται εχει μονωθει ο θερ/μος της κακιας ωρας ωπως επισης αμονωτη ειναι και η καμιναδα για να εκμεταλευτουμαι και την ζεστη της καθως οι 4 αλουμινοαγωγοι δεν εφαρμοζουν στις περσιδες απλα ακουμπανε πανω τους το βασικοτερο ολων εκτος του οτι θελω να ξηλωσω την γυψοσανιδα και να το φτιαξω οπως θα μου προτεινεται και το κυριοτερο για μενα περν τις αποδοσης της εστιας ειναι οτι επειδη ο κεραμοβαμβακας ειναι χωρις αλουμινοφυλλο φοβαμαι οτι ο αερας που περνα απο την μετωπη παρασυρει ινες και τις αναπνεουμε!!!!!! εμεις και κυριως τα παιδια μου !!!!!!!! περιμενω συμβουλες για το αν ειναι καλυτερα να επισκευασω τον θερ/μο η να κανω μια κλασικη εγκατασταση φυσικης ροης και να εκμεταλευτω και το μοτερ με καποιο τροπο συγνωμη αν σας κουρασα με τα γραφομενα ξεχασα να σασ πω οτι ο χωρος ειναι 70τμ εννιαιος και οτι φτασει για να παει στα δωματια
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72507 από dimlyk
δηλ εφτιαξες τον θερμοθαλαμο του θερμοθαλαμου :)
απο αποδοση εισαι ενταξει ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72512 από Asteris
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να ξηλώσεις τις γυψοσανίδες και να φτιάξεις μιά κανονική εγκατάσταση φυσικής ροής, με σωστές περσίδες πάνω-κάτω. Θα μονώσεις και κανονικά με πετροβάμβακα/κεραμοβάμβακα με αλουμινόφυλλο και αν θες αγόρασε και έναν εναλλάκτη να αξιοποιήσεις το μοτέρ που τώρα δεν κάνει και πολλά πράματα. Με 2-3 κατοστάρικα θα το φτιάξεις όπως πρέπει, δεν θέλει νομίζω παραπάνω λεφτά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72523 από ben1973
Τον εναλ/τη πρεπει να ξηλωσω το πρωτο κομματι της καμιναδας η ειναι σαν κοχυλι που αγκαλιαζει το πρωτο μετρο της καμιναδας και πεσ μου που θα συνδεσω το μοτερ σε ποια τρυπα εννοω και ποιος τον πουλαει οσο για τις κατω περσιδες αν λογω εμφανισης κανω μια μεγαλη στα πλαγια 25χ25 συν την αλλη που σου ειπα οτι εχει στην μετωπη 3χ80 ειμαι οκ? και για τις πανω ειναι 40cm apo to tabani den einai kalytera να τισ κατεβασω πιο κατω η δεν υπαρχει λογος Απο αποδοση που ρωτατε οκ εχει ικανοποιητικη αλλα για τα δεδομενα της εστιας πιστευω οτι χανει λογω της εγκαταστασης τουλαχιστων 30% της αποδοσης που πρεπει να ειχε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ