Dovre 2900RGDC: χαμηλή απόδοση

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65086 από Kios
Απαντήθηκε από Kios στο θέμα Dovre 2900RGDC: χαμηλή απόδοση
Παραθέτω και σχέδιο σπιτιού:


υ.γ. μετά το τρίτο άνοιγμα, μου απενεργοποίησε την περσίδα στην πλάτη του τζακιού.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65089 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Dovre 2900RGDC: χαμηλή απόδοση
το τζακι σου οντως ειναι σε καλη θεση
οι απαντησεις ομως που πηρες ισχυουν ....
το τζακι σου πρεπει να καιει για ωρες για να εχεις αποτελεσμα...
ο λεβητας ποσες θερμιδες ειναι ?

ισως μια φωτο εδινε σε καποιον καμμια ιδεα
εγω μονο για τα kw μπορω να σου πω


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65104 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Dovre 2900RGDC: χαμηλή απόδοση
Μου κάνει εντύπωση τέτοιο τζάκι και να μην μπορεί να ανεβάσει πάνω από 2 βαθμούς τη θερμοκρασία του χώρου.
Η εστία έχει περιθώρια από τους τοίχους; Αερίζεται δηλαδή; Τον πρωτογενή αέρα τον κλείνεις αφού φουντώσει η φωτιά; Τον δευτερογενή τον μειώνεις ανάλογα την περίπτωση;
Στα λέω αυτά, όχι σαν ειδικός, αλλά γιατί και γω πέρσι το ίδιο πρόβλημα είχα και έφταιγε η λάθος τοποθέτηση της κασέτας και ο τρόπος που δούλευα το τζάκι. Έκαιγα, έκαιγα και απόδοση γιοκ. Με κάποιες λίγες μετατροπές αποδίδει πολύ καλύτερα αν και δεν θα γλιτώσω την επανατοποθέτηση το καλοκαίρι. Το δικό μου είναι 9Kw nominal output κασέτα και ζεσταίνει τα τετραγωνικά που λες με φυσική ροή (εξωτερική 2β - εσωτερική 24) μετά από 3-4ωρη λειτουργία με κατανάλωση, περίπου, τα 3 κιλά/ώρα.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65230 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Dovre 2900RGDC: χαμηλή απόδοση

Kios έγραψε: Παραθέτω και σχέδιο σπιτιού:



υ.γ. μετά το τρίτο άνοιγμα, μου απενεργοποίησε την περσίδα στην πλάτη του τζακιού.


Γεια χαρά φίλε μου,και γω
Κάτοχος dovre είμαι για 2 μήνες τώρα και
είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Έχω μιλήσει και γω με τον εισαγωγέα στη βόρεια
Ελλάδα και ειναι λίγο άσχετος...
Βγάλε μερικές φωτο αλλά πιστεύω για τα τ.μ
Τα 11kw ειναι λιγα..χρειαζεσαι 15kw για να είσαι
Ευχαριστημένος.
Αν μπορείς βγάλε καμία φωτο και τέλος
Αερα παίρνεις από μέσα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65255 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Dovre 2900RGDC: χαμηλή απόδοση

Kios έγραψε: ο κατασκευαστής δίνει nomimal output 11kw, max output 13kw.

Δυστυχώς δεν υπάρχει χρόνος για να το καίω όλη μέρα. Αλλά ακόμη και κυριακές που το ανάβω από το πρωί, και με εξωτερική θερμοκρασία 14-15 βαθμούς, το σπίτι παίρνει 2 βαθμούς σε 4-5 ώρες (κοινώς παγώσαμε).
Τα ξύλα μου είναι περσινά, οπότε δεν αποτελούν πρόβλημα.

Επισκέπτομαι αρκετούς φίλους με ενεργειακά, και ενώ τα τζάκια τους χαζοκαίνε 1 κούτσουρο σχεδόν ανα ώρα, έχουν 24-25 βαθμούς.

Εγώ για να πιάσω 24 θα χρειαστεί να κάψω το Χορτιάτη, και μάλλον να ανάψω και λίγο τα καλοριέρ :(


Το τζάκι ακόμα και αν είναι οριακό, είναι οριακό για τους μηδέν βαθμούς εξωτερική. Για τους 14-15 βαθμούς θα έπρεπε να σε πηγαίνει στους 25-26 βαθμούς εσωτερική για πλάκα σε 2-3 ώρες.

Πχ, πριν μιά εβδομάδα γύρισα από τριήμερο και βρήκα το σπίτι με 16.5 βαθμούς (είχαν περάσει 2 νύχτες με μείον). Το τζάκι ανέβασε τα κάτω 65τμ στους 22 βαθμούς σε 2 ώρες, ενώ σε 4 είχα 25 κάτω, 19-20 πάνω. Είναι ανήκουστο να έχεις 15 εξωτερική και να μιλάμε για 1-2 βαθμούς αύξηση.

Και επειδή τα Dovre τα έχω σε εκτίμηση, (αλλά αυτούς που τα πουλανε όχι ιδιαίτερα), θα σου έλεγα ότι 99% έχει γίνει πατάτα στην εγκατάσταση. Μπορείς να σηκώσεις φωτογραφίες από την εγκατάσταση να δούμε τι έγινε, ενώ ταυτόχρονα να αναζητήσεις τα δικαιώματά σου στην γενική γραμματεία καταναλωτή.

Αν είναι δυνατόν πάντως, που πάτε και δίνετε με τόση ευκολία τα λεφτά σας σε όποιους νάναι, χωρίς να έχετε εξασφαλίσει την επένδυσή σας. Εξόφληση έπρεπε να κάνετε αφού το σπίτι πιάσει 25 βαθμούς, όχι με το τελείωμα της εγκατάστασης...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65256 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Dovre 2900RGDC: χαμηλή απόδοση
Καλησπερα ......
κατευθειαν στο ψητο.... καλα και ειχε 3700χιλιαρικα ???

Η εστεια ειναι 11 Kw , αλλα αποδοση 65 % !!!
αρα φιλος θες 2 καροτσια την μερα ! Αν καιες τωσα , μαλλον εχεις κανενα θεμα ! Βλεπω ενχειρηδιο και δεν εχει καμια διαφορα απ το δικο μου 2180 ! Εκτος απ ενα σημειο που λεει για Convection air !
ΚΑμια φωτογραφια φιλος και λιγη περιγραφη τη βλεπεις απο μεσα , αν βλεπεις !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.102 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ