Dovre 2900RGDC: χαμηλή απόδοση

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65304 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Dovre 2900RGDC: χαμηλή απόδοση
Εξωτερικό αέρα τράβηξε ως την εστία, ή το σπίτι μπάζει από παντού για να αναπληρωθεί ο αέρας της καύσης με συνέπεια να μην μπορεί να ζεσταθεί?
Η εστία είναι foyer που λειτουργεί με φυσική ροή. Έχουν ανοιχτεί οι περσίδες στις σωστές διαστάσεις εισόδου, εξόδου για την φυσική ροή ή μήπως ο θερμοθάλαμος ζεματάει εξωτερικά επειδή δεν εκτονώνεται?
Μήπως έχεις κενό στην ένωση της παλιάς καμινάδας με την καινούργια που πέρασε ο "εγκαταστάτης" και ζεσταίνονται τα περιστέρια?
Η εστία σου είναι πολύ καλή, το να μην μπορείς να ζεσταθείς είναι αδικαιολόγητο. Αν μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες για την εγκατάσταση πιστεύω ότι θα βρούμε την άκρη :)


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65305 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Dovre 2900RGDC: χαμηλή απόδοση
Δείχνες 3 περσίδες, οι οποίες προφανώς είναι κάπου ψηλά.

Για καθεμιά από αυτές, θα ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχει αντίστοιχα και από μια κάπου χαμηλά.

Στην εστία: από κάτω μπαίνει ο αέρας, ζεσταίνεται και βγαίνει από πάνω.

Ομοίως στις άλλες 2 που οδηγούν σε άλλα δωμάτια, για να μπει σε αυτά ο ζεστός αέρας, θα πρέπει να φύγει ίση ποσότητα αέρα από αυτά, άρα αν τα δωμάτια δεν επικοινωνούν ή υπάρχει κλειστή πόρτα, θέλει από μια περσίδα ακόμα κάτω. Αλλιώς δεν υπάρχει ροή αέρα.

Ανέβασε φωτογραφίες και ανέφερε διαστάσεις περσίδων.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65954 από Kios
Απαντήθηκε από Kios στο θέμα Dovre 2900RGDC: χαμηλή απόδοση
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Αέρα παίρνει από έξω με σπιράλ Φ180 και περίπου 3 μέτρα μήκος (διασχίζει το δωμάτιο στην πλάτη του τζακιού. Στις περσίδες σίγουρα έχει κάνει χαζομάρα ο εγκαταστάτης, γιατί χαμηλά δεν έχω ούτε μία.Στην πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω φωτογραφίες για να σας κατατοπίσω καλύτερα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65967 από Kios
Απαντήθηκε από Kios στο θέμα Dovre 2900RGDC: χαμηλή απόδοση

dmtr έγραψε: Μου κάνει εντύπωση τέτοιο τζάκι και να μην μπορεί να ανεβάσει πάνω από 2 βαθμούς τη θερμοκρασία του χώρου.
Η εστία έχει περιθώρια από τους τοίχους; Αερίζεται δηλαδή; Τον πρωτογενή αέρα τον κλείνεις αφού φουντώσει η φωτιά; Τον δευτερογενή τον μειώνεις ανάλογα την περίπτωση;
Στα λέω αυτά, όχι σαν ειδικός, αλλά γιατί και γω πέρσι το ίδιο πρόβλημα είχα και έφταιγε η λάθος τοποθέτηση της κασέτας και ο τρόπος που δούλευα το τζάκι. Έκαιγα, έκαιγα και απόδοση γιοκ. Με κάποιες λίγες μετατροπές αποδίδει πολύ καλύτερα αν και δεν θα γλιτώσω την επανατοποθέτηση το καλοκαίρι. Το δικό μου είναι 9Kw nominal output κασέτα και ζεσταίνει τα τετραγωνικά που λες με φυσική ροή (εξωτερική 2β - εσωτερική 24) μετά από 3-4ωρη λειτουργία με κατανάλωση, περίπου, τα 3 κιλά/ώρα.


Η εστία μου δεν έχει δευτερογενή :( . Έχει μόνο μια ρύθμιση για την εισγωγή αέρα κάτω χαμηλά, και το τάμπερ κλείνει αυτόματα όταν κατεβάζεις την πόρτα. Η εστία έχει εργοστασιακό αεροθάλαμο από λαμαρίνα (μάλλον). Ξέρω σίγουρα ότι ο βλάκας ο εγκαταστάτης δεν την έχει μονώσει με πετροβάμβακα στην πλάτη και από πάνω. Έβαλε πετροβάμβακα μόνο στο πλάι για να μη καούν οι γυψοσανίδες. πίσω από την εστία υπάρχει τοίχος με κενό από την εστία περίπου 5 εκατοστά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65972 από Kios
Απαντήθηκε από Kios στο θέμα Dovre 2900RGDC: χαμηλή απόδοση

Asteris έγραψε: Πχ, πριν μιά εβδομάδα γύρισα από τριήμερο και βρήκα το σπίτι με 16.5 βαθμούς (είχαν περάσει 2 νύχτες με μείον). Το τζάκι ανέβασε τα κάτω 65τμ στους 22 βαθμούς σε 2 ώρες, ενώ σε 4 είχα 25 κάτω, 19-20 πάνω. Είναι ανήκουστο να έχεις 15 εξωτερική και να μιλάμε για 1-2 βαθμούς αύξηση.

Τέτοια ακούω και θέλω να βάλω τα κλάματα. :dry:

Asteris έγραψε: Και επειδή τα Dovre τα έχω σε εκτίμηση, (αλλά αυτούς που τα πουλανε όχι ιδιαίτερα), θα σου έλεγα ότι 99% έχει γίνει πατάτα στην εγκατάσταση.

Γι αυτό ψάχνω ένα σοβαρό μάστορα. Σου έχω στείλε και μήνυμα στο facebook. Θα ήθελα μιας και είμαστε σχετικά κοντά (να μου δώσεις το τηλ σου αν είσαι μάστορας, ή το τηλ του μάστορά σου).

Asteris έγραψε: Αν είναι δυνατόν πάντως, που πάτε και δίνετε με τόση ευκολία τα λεφτά σας σε όποιους νάναι, χωρίς να έχετε εξασφαλίσει την επένδυσή σας. Εξόφληση έπρεπε να κάνετε αφού το σπίτι πιάσει 25 βαθμούς, όχι με το τελείωμα της εγκατάστασης...

Εμπιστεύτηκα "κολλητό φίλο" να μου κάνει τη δουλειά... Σοφός ο λαός που λέει "ποτέ δουλειά με φίλο". :whistle:

Υ.Γ. 3700 ως τη γυψοσανίδα, χωρίς τη διακόσμηση (πέτρες - μάρμαρα).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65981 από Kios
Απαντήθηκε από Kios στο θέμα Dovre 2900RGDC: χαμηλή απόδοση

house έγραψε: Καλησπερα ......
κατευθειαν στο ψητο.... καλα και ειχε 3700χιλιαρικα ???

Η εστεια ειναι 11 Kw , αλλα αποδοση 65 % !!!
αρα φιλος θες 2 καροτσια την μερα ! Αν καιες τωσα , μαλλον εχεις κανενα θεμα ! Βλεπω ενχειρηδιο και δεν εχει καμια διαφορα απ το δικο μου 2180 ! Εκτος απ ενα σημειο που λεει για Convection air !
ΚΑμια φωτογραφια φιλος και λιγη περιγραφη τη βλεπεις απο μεσα , αν βλεπεις !!!


Φίλε τρώω ένα τέτοιο καρότσι ανά 3-4 ώρες (το καρότσι λέει max: 30kg)


η 2180 είναι περισσότερα kw (Nομίζω 15) και έχει δευτερογεννή καύση. Εμένα δεν έχει. Η πόρτα σου είναι ΟΚ? γιατί εμένα τρίζει απίστευτα. Ειδικά αν είναι ζεστή η εστία.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.222 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ