Καπέλο καμινάδας τζακιού με προέκταση

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61879 από NRG4all
Καλησπέρα στην παρέα και χρόνια πολλά,
Αναζητώ ένα καπέλο δοκιμασμένο, αποδοτικότερο από το περιστρεφόμενο το οποίο έχω προκειμένου να έχω καλύτερη απόδοση στο τράβηγμα της καμινάδας για να μην καπνίζει το τζάκι (το κάνει κατα καιρούς, συνηθως μετά το μισάωρο που είναι αναμένο παρότι αφήνω και το παράθυρο λίγο ανοιχτό κλπ.) Ενας από τους τεχνικούς που είχα μια επικοινωνία μου είπε ότι αλλαζοντας το καπέλο και βαζοντας μια προέκταση αλουμινιου (ινοξ) είναι πολύ πιθανό να λύσει το πρόβλημα.
Βρίσκομαι στον 3οροφο 4οροφης πολυκατοικίας και η καμινάδα βγαινει στην ταρατσα . Πρέπει να ειναι γυρω στα 3-4 μέτρα μήκος και δεν υπάρχουν καποια εμποδια στην ταράτσα που βγαίνει.
Προτάσεις καλοδεχούμενες.
Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61890 από ELECTRICALCHIEF
3-4 ειναι οριακα καλα το μηκος για επαρκες τραβηγμα της καμιναδας, αν ειναι και αμονωτη χειρότερα. παρολαυτα με ενα καπελο τύπου παγοδας θα δεις βελτιωση



αλλα οταν λες "καπνιζει" τι εννοεις? Απο που καπνιζει? ειναι ανοιχτου τύπου?

la nordica svezia
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ELECTRICALCHIEF.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61954 από NRG4all
To τζακι ειναι ανοιχτου τύπου όχι ενεργειακό και καπνιζει από την εστία. Αρχίζει και καπνιζει μετά απο 30 + λεπτά αφου το αναψω. Το καπέλο που έχω αυτη τη στιγμη ειναι περιστρεφόμενου τυπου που εφαρμόζει κατευθείαν πάνω στην καμινάδα. Ο τεχνικός -τζακάς θέλει να το αλλαξει με ένα ιδιου τύπου (αποδοτικότερο κατ αυτόν) που εγώ προσωπικα βλέποντάς τα μου φαίνονται ιδια και επισης να βάλει μια προέκταση γύρω στο 1.5 μέτρα πανω στην καμινάδα πριν εφαρμόσει το καινούριο καπέλο.
Οι παγόδες έχουν την ιδια λειτουργεία με τα περιστροφικά ή ειναι στατικές? Προεκτίνοντας την καμινάδα θα υπάρξει βελτίωση?
το καπέλο που έχω είναι τετοιου τύπου
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61987 από nivosgr
Εγω εβαλα την κλασικη αντιανεμικη περσιδα και σωθηκα. Δεν καπνιζει και αποδίδει πολυ καλυτερα
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by nivosgr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62160 από Stavrax
Μήπως το μόνο που χρειάζεται είναι καθαρισμός της καμινάδας και λίγο λαδακι στα ρουλεμαν?
Αν δεν καπνιζε παλιότερα δεν υπάρχει θέμα ύψους και για ανοιχτές εστίες το περιστροφικό είναι το καλύτερο.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62175 από NRG4all
Eυχαριστώ . θα ξεκινήσω από το καθάρισμα και βλέπουμε..
Υπάρχει κανένα μέλος του φόρουμ που εχει να συστήσει καποιον που να ασχολείται με καθαρισμούς και να κανει καλή δουλεια? Βρισκομαι στο Χαλανδρι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ