LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato - πρόβλημα

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51799 από vassilioud
Τοποθέτησα πρόσφατα ενεργειακό τζάκι la nordica 80 σε ήδη υπάρχον τζάκι (αναβάθμιση). Το τζάκι σύμφωνα με τον κατασκευαστή έχει δύο βερντιλατερ αλλά είτε είναι ανοικτά είτε είναι κλειστά και ο θερμός αέρας κυκλοφορεί με φυσική ροή είναι το ίδιο. Μετά από 6 ώρες λειτουργίας η θερμοκρασία του χώρου έχει ανέβει κατά 1,5 βαθμό. Ο χώρος που είναι τοποθετημένο το τζάκι είναι 90 τ.μ. Μήπως έχει αντιμετωπίσει και κάποιος άλλος πρόβλημα με την ροή του αέρα με το συγκεκριμένο τζάκι και έχει κάποια λύση να προτείνει
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51866 από Kanteres
Απαντήθηκε από Kanteres στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato - πρόβλημα
Δεν θα δώσω απάντηση στο πρόβλημα αλλά θα προσθέσω και το δικό μου πρόβλημα μήπως από το συνδυασμό τους βρεθεί η αιτία και δοθεί λύση. Και εγώ έβαλα την εστία αυτή ( la Nordica 80 inserto crystal 80) και η απόδοσή της είναι ελάχιστη. Μετά από 5 ώρες λειτουργίας στο φουλ (με καύση ξύλων και μπρικετών) και τα βεντιλατέρ στην τελευταία 5η σκάλα η θερμοκρασία σε ένα χώρο 180 κυβ. μέτρων ανέβηκε δύο βαθμούς από το 15 στο 17. Από τον αεραγωγό που τοποθετήθηκε πάνω από την εστία (1,2 μέτρα) εξέρχεται ελάχιστος αέρας. Από την περσίδα που τοποθετήθηκε στο παρακείμενο γραφείο (απόσταση από το τζάκι 3 μέτρα) δεν εξέρχεται σχεδόν καθόλου θερμός αέρας.
Άποψή μου είναι ότι τα βεντιλατέρ είτε είναι πολύ αδύναμα είτε είναι ελατωματικά εκτός και εάν η la Nordica γράφει μεγάλα ψέματα στο εγχειρίδιο. Στο δικό μου άνοιξαν μία τρύπα στον τοίχο πίσω από την εστία για να εισέρχεται αέρα απ' έξω. Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τι ρόλο παίζει ο αέρας αυτός εκτός από το να ψύχει την εστία εξωτερικά;
Εάν κάποιος μπορεί ας βοηθήσει να δοθούν απαντήσεις και να βρεθεί το τι φταίει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51925 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato - πρόβλημα
Να ρωτήσω κάτι, αέρας απο κάτω απο την εστία πάει; Ο κατασκευαστής νομίζω λέει ότι θελει σωλήνα Φ120 να πηγαίνει απο κάτω (για την 70 βεντιλατο είμαι σίγουρος ότι το λέει).

Εχω την 70 βεντιλάτο και επειδή είχα κακό μαστορα ο οποίος δεν είχε κάνει τρύπα για να παίρνει αέρα η εστία είχα τα αποτελέσματα που βλέπετε και εσείς. Μόλις τα έφτιαξα ακολουθώντας οδηγίες κατασκευαστή είδα θετικά αποτελέσματα.

Το παν είναι η σωστή τοποθέτηση. Παλιά έλεγα ότι η 70 βεντιλατο θελει πεταμα, τώρα την βρίσκω πολύ αποδοτική. Δεδομένου ότι μιλάμε για παραπλήσιες αποδόσεις υποθέτω ότι μπορεί να μην έχει γίνει σωστή εγκατάσταση.

ΥΓ Τον αέρα που ζεσταίνει τον παίρνει απο κάτω, για αυτό και ο κατασκευαστής λέει Φ120. Μπορεί να πάρει και απο μέσα αέρα αλλά σίγουρα με κάποιον τρόπο πρέπει να τον οδηγήσετε απο κάτω απο την εστία.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ragavelas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51986 από Pamino
Απαντήθηκε από Pamino στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato - πρόβλημα
Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει ακριβώς γιατί πολλοί παράγοντες ςπηρεάζουν την απόδοση ενός τζακιού. Τοποθέτησα το inserto crystal 70 πέρυσι και είμαι πολυ ευχαριστημένος και από την απόδοση και από την σχετικά μικρή κατανάλωση ξύλου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52725 από giannis1
Απαντήθηκε από giannis1 στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato - πρόβλημα
Δωστης αέρα απο κάτω (στο κέντρο περίπου) και θα δεις μεγάλη διαφορά στην απόδοση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54586 από Kanteres
Απαντήθηκε από Kanteres στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato - πρόβλημα
Καντερές
Ευχαριστώ πολύ.
Τη δική μου την εστία (crystal 80) την έχει τοποθετήσει κατ' ευθείαν πάνω στο δάπεδο του παλαιού τζακιού. Καθόλου αέρας δεν εισέρχεται από κάτω στην εστία. Ο θερμαινόμενος αέρας εισέρχεται μόνο από τις δύο εισόδους όπου βρίσκονται τα δύο μικρά βεντιλατέρ. Έχει η εστία τρύπα από κάτω για να εισέρχεται αέρας προς θέρμανση. Είναι αυτή η τρύπα εξ αρχής ανοιχτή ή είναι προετοιμασμένη για να την ανοίξει αυτός που τοποθετεί την εστία; Εάν γνωρίζει κάποιος ας δώσει αυτές τις πληροφορίες.
Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ