Μη αποδοτικό foyer Alfa-Plam

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156596 από Rallakias
Απαντήθηκε από Rallakias στο θέμα Μη αποδοτικό foyer Alfa-Plam

Stavrax έγραψε: Ένα σχέδιο που περιγράφει μια σωστή εγκατάσταση είναι το παρακάτω.



Δεν μπαίνουν αγωγοί τα αναλαμβάνει όλα η φυσική. Ο θερμός αέρας ανεβαίνει προς τα επάνω, εκτονώνεται από την πάνω περσίδα στον χώρο του δωματίου και η υποπίεση που δημιουργείται χαμηλά αναπληρώνεται μέσω της κάτω περσίδας από το δωμάτιο. Με την είσοδο του εξωτερικού αέρα που την οδηγείς χαμηλά και κάτω από το μπροστινό μέρος της εστίας (εκεί είναι και η είσοδος του αέρα καύσης) αναπληρώνεται λόγω της ισορροπίας της πίεσης μέσα-έξω ο αέρας καύσης που φεύγει από την καμινάδα σου στο περιβάλλον. Έτσι δεν μπάζουν οι υπόλοιπες χαραμάδες του σπιτιού σου και σιγά σιγά θερμαίνεται και το υπόλοιπο σπίτι. Αυτή η εισαγωγή αέρα καλό είναι να καταλήγει μέσα στον θερμοθάλαμο για να ζεσταίνεται ο κρύος εξωτερικός αέρας και δεν σου δημιουργεί κρύα ρεύματα εντός του σπιτιού.


Ειμαι νέος στο φόρουμ και διαβάζοντας για το σχέδιο αυτό ήθελα να ρωτήσω: όταν δεν δουλεύει το τζάκι τότε η είσοδος εξωτερικού αέρα που οδηγείται κάτω απο της εστία και ειναι κοντά στην είσοδο εσωτερικού αέρα στην πρόσοψη , δεν θα φέρνει κρύο αέρα απευθείας στο χώρο του σπιτιού?Μήπως κάπου πρέπει να τοποθετηθεί περσίδα για την απομόνωση της εισόδου εξωτερικού αέρα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156609 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Μη αποδοτικό foyer Alfa-Plam
για να μπει αερας θα πρεπει απο καπου αλλου να βγει ...δεν ειναι κακο ομως να υπαρχει ενα ταμπερ


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156668 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Re:Μη αποδοτικό foyer Alfa-Plam
Ναι εγώ έχω βάλει ( καθώς και σιτα για ζωύφια ).

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ