Φωτιά σε καμινάδα

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60043 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Φωτιά σε καμινάδα

dimlyk έγραψε: τελος καλο ευκαιρια για διορθωσεις !
και θεωρω παρα πολυ σημαντικο το ποστ ωστε να βοηθησει κι αλλους κι εσενα

οταν ολοι οι σοβαροι κατασκευαστες και μη φωναζουν μονο λειες καμιναδες ...οι τζακαδες κι οχι μονο κανουν οτι τους βολευει

για τις παλλετες μονο θα σου πω οτι κατα κανονα ειναι εμποτισμενη ξυλεια και ενδεχωμενως ξυλεια απο κονωφορα με οτι αυτο σημαινει για καταλοιπα

ευχομαι να μην το ξαναζησεις


Σ'ευχαριστώ καταρχην.

Γι αυτο έγραψα το ποστ για να παραδειγματιστουν όσοι έχουν σπιραλ καμινάδα...Αν δεν την παθεις δε βαζεις μυαλό.

Το κωμικοτραγικό ειναι οτι πριν 1 βδομαδα έλεγα στους γονεις οτι το καλοκαιρι θα αλλαξουμε τα σπιραλ με κανονικά λεία κι ας ειναι παραπάνω κόστος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60045 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Φωτιά σε καμινάδα
Εχω ενα καψιμο στο αριστερο χερι , απο τοτε που ειμουνα μικρος ! Τοτε μικρος πριν 26 χρονια , επαιζα με το ινοπνευμα στο τζακι και οχι χοντρες μαλακιες , απλα εριχνα λιγο και εκανε παφ παφ ! Μεχρι που ξεκολισε απο μεσα το σπιραλ και επεσε μεσα στην φωτια και τρεχαμε στα νοσοκομεια !
Παλι καλα την γλυτωσαμε τοτε ! Τοτε βεβαια ειχαν πρωτοβγει τα απλα σπιραλ και βαζαν στην καμιναδα πανω απ το τζακι !
Τωρα τα συχρονα σπιραλ ειναι ατσαλενια , αντεχουν στην ζεστη στις μεταβολες αμφιβαλω !

Αμα ξερεις τη καμιναδα εχεις , πχ χτησμενη με πυροτουβλα σαν τις γιαγιας μου στα αγραφα , τοτε το βαζεις επιτιδες φωτια ! Δηλαδη καθε χριστουγενα γιατι ψηνανε στο τζακι , εβαζε η γιαγια μια κλαρα μεσα και την εβαζε φωτια να καουν τα υπολειματα στην καμιναδα !

Αι κανε τετοιες μαγγκιες με τις σπιραλ και με τις ελικοειδούς ραφης ! οι Αλλες απλες ,με την ισια κολιση , αντεχουν , στο λεω εγω που την εβαλα 2 φορες φωτια !

Αλλα ρε παιδια , αμα δεν ειναι ανοιχτο , βγαλτε γρηγορα οσα ξυλα μπορειται , αν μπορειται , και μετα κλειστε εντελος τον αερα για την καυση ! και αφιστε την σιγα σιγα να καει , αφου παρετε πρωτα τον πυροσβεστηρα αγκαλια και πατε στην ταρατσα ! Αφου η σωλήνα αντέχει , εκει πανω πεταει σπιθες ! Εκτος απο σπιθες μπορει να πεταει καρβουνια ολοκληρα . εκει κοιταμε μην παει κανενα κατω απ τα κεραμιδια και κλαίμε το σπιτι ! βρεχουμε τα κεραμιδια με νερο , και περιμενουμε κανοντας τον βιολιστη στην στεγη !

Αυτα με τα νερα μου φενονται επικινδινα , παρε πυροσβεστικη και φτοιξε και 4 ελληνικους για τα παιδια !!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60136 από ELECTRICALCHIEF
Απαντήθηκε από ELECTRICALCHIEF στο θέμα Φωτιά σε καμινάδα
σπιραλ σε καμιναδα ή σομπα ή λεβητα με καμια παναγια Ειδικα αυτα τα ψευτικα αλουμινιου διοτι κυκλοφορουν και στην αγορα απο ινοχ αλλα θα το καταλαβετε απο την τιμη.
Για αμιαντο να καει και να τρυπησει δεν το ηξερα. Εγω εχω βαλει διπλη μονωμενη ινοχ και οι θερμοκρασιες κυασαεριων μου ειναι απο ~300 μετα τη σομπα σε ~150 στην εξοδο μετα απο 5 μετρα συνολικης καμινδας και μπουριων. Εξωτερικα η μονωμενη εχει περιπου 40 βαθμους. Τωρα με τυχον αναφλεξη ποσο μπορει να φτασουν οι θερμοκρασιες? Προσωπικα δεν φοβαμαι για ζημια σε νορμαλ λειτουργια. Απλα επειδη η μονωμενη περναει διπλα απο τα ξυλα της στεγης εκει δεν ξερω σε τι θερμοκρασια μπορει να φτασουν. Αν και με τα κρυα, η στεγη ειναι κρύα, ο αερας που υπαρχει αναμεσα μπορει να δουλευει αποτρεπτικα.
Αυτο που βλεπω και τσατιζομαι ειναι οτι η πλειοψηφια των τζακαδων ή υδραυλικων που τοποθετουν καμιναδες, εξωτερικες, χρησιμοποιουν αυτες τις μονου τοιχωματοας σπιραλ.
Εκτος οτι θα αρχισουν να τρεχουν τα ζουμια, στο τελος θα καει και το λιγοτερο θα διπλοπληρωσουν τη καμιναδα. Αλλα να τα βαζουν και εσωτερικα στην οικια, στεγη κλπ ειναι σφαγη!

Ο υαλοβαμβακας καιγεται, ξερενεται και στεγνωνει.

la nordica svezia
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ELECTRICALCHIEF. Αιτία: πετρο σε υαλο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61367 από eightball2020
Απαντήθηκε από eightball2020 στο θέμα Φωτιά σε καμινάδα
Υπάρχει κάποιος μηχανικός τρόπος να καθαρίσω την καμινάδα; Λόγω χειμώνα να μην ανέβω στα κεραμυδια κ καθαρίζω. Έχω ακούσει για κάποιο υλικό που το καις κ κάτι κάνει,όχι σαν τη βούρτσα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61368 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Φωτιά σε καμινάδα
Μηχανικός είναι με τη βούρτσα.

Το άλλο που λες είναι χημικός, αν δεν κάνω λάθος.

Αν και δεν τα έχω δοκιμάσει ποτέ, απ' ότι ξέρω υπάρχει σε μορφή σκόνης και σε μορφή κομματιού.

Το πρώτο είναι υποτίθεται για σχετικά τακτική χρήση, για να μην πιάνει η καμινάδα και το δεύτερο για καθαρισμό.

Νομίζω όμως πως τη δουλειά της βούρτσας δεν την κάνει τίποτα άλλο.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61373 από eightball2020
Απαντήθηκε από eightball2020 στο θέμα Φωτιά σε καμινάδα

GT έγραψε: Μηχανικός είναι με τη βούρτσα.

Το άλλο που λες είναι χημικός, αν δεν κάνω λάθος.

Αν και δεν τα έχω δοκιμάσει ποτέ, απ' ότι ξέρω υπάρχει σε μορφή σκόνης και σε μορφή κομματιού.

Το πρώτο είναι υποτίθεται για σχετικά τακτική χρήση, για να μην πιάνει η καμινάδα και το δεύτερο για καθαρισμό.

Νομίζω όμως πως τη δουλειά της βούρτσας δεν την κάνει τίποτα άλλο.

Γλωσεψα τη μπερδα μου. Σωστά. Πως χρησιμοποιούνται αυτά ξέρεις; Τα καις; Και η χρήση Ορυκτών Καταλυτών τι ακριβώς ειναι;
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by eightball2020.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ