Βοήθεια για ρύθμιση λέβητα φυσικού αερίου

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #81629 από sfs1979
Καλημέρα σε όλη την παρέα.

Πριν περίπου 10 ημέρες εγκατέστησα επιτοίχιο λέβητα φυσικού αερίου στο σπίτι (Vailant EcoTec 29,6 KW συμπυκνωμάτων με αντιστάθμιση). Μίας και δεν είμαι ειδικός επί του θέματος θα ήθελα την βοήθεια σας εδώ. Ο τεχνικός μου είπε να έχω τον θερμοστάτη μόνιμα στο "day" και όχι στο "auto". Για πιο λόγο όμως δεν κατάλαβα. Θα μπορούσε να μου εξηγήσει κάποιος; Επίσης μου είπε ότι όσο πιο χαμηλά είναι η καμπύλη θέρμανσης τόσο πιο οικονομία έχω. Από ότι είδα η καμπύλη ξεκινάει από -1 και νομίζω φτάνει έως και 4. Εγώ την έχω στο 2,90. Ποια τιμή θα ήταν αποδεκτή ώστε να έχω και οικονομία; Να σημειώσω εδώ ότι όλη σχεδόν την ημέρα λείπουμε από το σπίτι (επιστρέφουμε γύρω στις 18:00 καθημερινά) και την θερμοκρασία την βάζω στους 16 C. Βέβαια από ότι έχω παρατηρήσει δεν έχει πέσει όλες αυτές τις ημέρες κάτω από τους 17,5 C όταν γυρίζουμε σπίτι, οπότε θεωρώ ότι δεν λειτουργεί και ο λέβητας. Κάθε βράδυ ανοίγουμε το καλοριφέρ 1,2,3 ώρες αντίστοιχα (εξαρτάται από το κρύο που έχει την κάθε ημέρα) και το βάζω στους 22 C. Επίσης είχα εγκατεστημένο και κάποιον ηλιακό οπότε μου έβαλε 'solar kit' ώστε εάν έχει νερό ο ηλιακός να μην «τραβάει» από το λέβητα αερίου. Εάν το νερό μόνο δεν επαρκεί απλα κάνει κάποια διόρθωση του χλιαρού νερού και δεν το ζεσταίνει από την αρχή. Θα έχω οικονομία σε αυτό; Είναι αξιόπιστο;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #81746 από DOOM_NX
sfs1979, καλωσόρισες!

Συγγνώμη, εγχειρίδιο δεν είχε ο λέβητας; Ο κατασκευαστής δεν προτείνει ρυθμίσεις; Τι κάνει το day και τι κάνει το auto; Οι καμπύλες θέρμανσης τι είναι; Τι σημαίνει -1 και τι 4;

Καλά κάνεις και το χαμηλώνεις όταν δεν είσαι σπίτι. Δώσε μας όμως να καταλάβουμε τι μας λες αν θέλεις περεταίρω βοήθεια!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #81770 από sfs1979
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα,

Φυσικά και έχει εγχειρίδιο χρήσης, όμως ο κατασκευαστής σου εξηγεί την λειτουργία και τι "κάνει" η κάθε ρύθμιση. Δεν σου λέει για βέλτιστες ρυθμίσεις γιατί αυτό εξαρτάται από τον κάθε χρήστη ξεχωριστα τι θέλει. Για αυτό ρωτάω αν μπορεί καποιος να βοηθήσει.
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by sfs1979.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #81772 από DOOM_NX
Αν μας έδινες το εγχειρίδιο να δούμε κι εμείς τι κάνει το καθένα, ίσως κάποιος με εμπειρία θα μπορούσε να σε βοηθήσει περεταίρω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #81775 από dimsam

sfs1979 έγραψε: Καλημέρα σε όλη την παρέα.

Πριν περίπου 10 ημέρες εγκατέστησα επιτοίχιο λέβητα φυσικού αερίου στο σπίτι (Vailant EcoTec 29,6 KW συμπυκνωμάτων με αντιστάθμιση). Μίας και δεν είμαι ειδικός επί του θέματος θα ήθελα την βοήθεια σας εδώ. Ο τεχνικός μου είπε να έχω τον θερμοστάτη μόνιμα στο "day" και όχι στο "auto". Για πιο λόγο όμως δεν κατάλαβα. Θα μπορούσε να μου εξηγήσει κάποιος; Επίσης μου είπε ότι όσο πιο χαμηλά είναι η καμπύλη θέρμανσης τόσο πιο οικονομία έχω. Από ότι είδα η καμπύλη ξεκινάει από -1 και νομίζω φτάνει έως και 4. Εγώ την έχω στο 2,90. Ποια τιμή θα ήταν αποδεκτή ώστε να έχω και οικονομία; Να σημειώσω εδώ ότι όλη σχεδόν την ημέρα λείπουμε από το σπίτι (επιστρέφουμε γύρω στις 18:00 καθημερινά) και την θερμοκρασία την βάζω στους 16 C. Βέβαια από ότι έχω παρατηρήσει δεν έχει πέσει όλες αυτές τις ημέρες κάτω από τους 17,5 C όταν γυρίζουμε σπίτι, οπότε θεωρώ ότι δεν λειτουργεί και ο λέβητας. Κάθε βράδυ ανοίγουμε το καλοριφέρ 1,2,3 ώρες αντίστοιχα (εξαρτάται από το κρύο που έχει την κάθε ημέρα) και το βάζω στους 22 C. Επίσης είχα εγκατεστημένο και κάποιον ηλιακό οπότε μου έβαλε 'solar kit' ώστε εάν έχει νερό ο ηλιακός να μην «τραβάει» από το λέβητα αερίου. Εάν το νερό μόνο δεν επαρκεί απλα κάνει κάποια διόρθωση του χλιαρού νερού και δεν το ζεσταίνει από την αρχή. Θα έχω οικονομία σε αυτό; Είναι αξιόπιστο;


για το solar kit είχα κάνει αναφορά εδώ www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...6&id=56971&Itemid=53 οπότε αν θες του ρίχνεις μια ματιά,τώρα για το άλλο που ρωτάς δε μπορώ να σου απαντήσω,ο λέβητας μου είναι ένας junkers 8ετίας ,κιεγώ στο day τον έχω αλλά αυτό με την καμπύλη δε το έχω ξανακούσει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #81826 από aithio
Φίλε μου έτσι όπως δουλεύεις την θέρμανση δεν χρειαζόσουν λέβητα συμπηκνωμάτων....
Αν αποφασίσεις να λειτουργήσεις την θέρμανση σε 24 ωρη βάση τότε επέλεξε μια καμπύλη παρακολουθόντας την συμπεριφορά του της θερμασνη έτσι ώστε μέσα στο σπίτι να έχεις την επιθυμητή θερμοκρασία και ο λέβητας να κόβει όσο μπορείς λιγότερο....
Αν δεν κατάλαβες αυτά που σου είπα τότε βρες έναν μηχανολόγο που να κατέχει το άθλημα να σε βοηθήσει γιατί αλλιώς δεν θα βγάλεις άκρη.

Gregori
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ