Σωστή σύνδεση - πλήρωση ηλιακού κυκλώματος

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #134803 από glf
δλδ επάνω στα κεραμίδια να γίνει το γέμισμα; !! wow

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #134806 από dimlyk
Καν το με αντλία ,,,υπάρχουν και οι χειροπρέσες των υδραυλικών για πιο φτηνά ,,,,αλλά καλά θ ήταν να ανοίξεις και την τάπα στα κεραμίδια μέχρι να τρέξει υγρό ... υπόψη ότι αν μένει αέρας σε ένα κύκλωμα μπορεί να ανεβάζει τοπικά πιέσεις κάνοντας ζημίες η δημιουργώντας διαρροές ,,,όπως όταν γεμίζουμε τα καλοριφέρ κάνουμε συνεχώς εξαερισμό έτσι κι εκεί.


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν by PRIMUS 45.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": glf

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135633 από glf
Μετά από μελέτη βλέπω να αρχίζω να το εμπεδώνω. Μιας και από υποστήριξη δε βλέπω φως (πήγα σε ένα δεύτερο και με είπε δεν έρχεται να το δει το σύστημα αφού είναι εγκατάσταση άλλου...)
και καλύτερα να το ελέγχω μόνος να το αντιμετωπίζω άμεσα. Τι διάολο, εδώ έλυσα επαγγελματική εσπρεσσιερα που κάνει 15 bar ατμό, μια σωλήνωση στα 2 bar δε μπορώ να φτιάξω;

Τα νεότερα είναι ότι μετά από 4 βδομάδες που τον έλεγα να έρθει δε φάνηκε ποτέ και μια μέρα άνοιξε η βαλβίδα ασφαλείας στο κύκλωμα της αντλίας στον εναλλάκτη.
Ούτε τότε συγκινήθηκε να έρθει, περνάει αβέρτα Α/Θ και σιγά μην ασχοληθεί με τον παλιό πελάτη.
Τι να κάνω, πήγα πήρα νέα βαλβίδα ασφαλείας και την περασα μόνος στο κύκλωμα, άλλαξα την παλιά.
Αυτό είναι must σε κλειστά κυκλώματα (hint) αν ανοίξει η βαλβίδα την αλλάζεις.

Αυτό έγινε γιατί το σύστημα των ηλιακώς έχει θέμα. Σε ώρα λειτουργίας τα νερά της προσαγωγής (το καυτό) είναι 30 βαθμοί μόνο και παραδόξως η επιστροφή απο τη μεριά της μηχανής είναι 60
κανονικά έπρεπε να είναι κάπως 75 - 60
η πίεση 0,4 bar (κανονικά είναι 2) και το κυριότερο, το ρόομετρο είναι στο 0 ..........

Η πρώτη υποψία είναι ο κυκλοφορητής αν και τον ακούω να γυρίζει. Ομως πήγα βρήκα το τοπικό service της wilo και λέει ότι μπορεί να έχει κολλήσει η φτερωτή.

Επίσης πρέπει να τσεκάρω οπωσδήποτε και το δοχείο διαστολής για να ξέρω τι είναι εντάξει και τι όχι στο κύκλωμα. Θα δω το σχετικό topic.

Το μόνο "πρόβλημα" είναι ότι αν αδειάσω τελείως το σύστημα δεν έχω τρόπο να το ξαναγεμίσω με το διάλυμα γλυκόλης.
Last edit: 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135649 από glf
Για την ώρα μπορώ να πω ότι το χω...

Αφού είδα ότι από δοχείο διαστολής είμαι εντάξει και ο κυκλοφορητής γυρίζει ελεύθερα τη φτερωτή, είπα να δοκιμάσω να το... γεμίσω.
Έβαλα απλώς ένα λάστιχο και το σύνδεσα στην ανάλογη βάνα πλήρωσης. Μου έκανε εντύπωση πόσο νερό πήρε.....
το άφησα στα 2 bar και σήμερα που είχε ήλιο το δούλεψα κάνοντας και την εξαέρωση που ήθελε.


Άρα προσωρινά μια χαρά είμαστε, έχει πέσει βέβαια η γλυκόλη σε % και μένει να... σταματήσουμε και τις διαρροές



Last edit: 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #135969 από tileolo
Μια λογικη εξηγηση για τις θερμοκρασιες θα ηταν να εχεις συνδεσει αναποδα τον κυκλοφορητη (το σωμα) κανονικα θα επρεπε να υπαρχουν και βαλβιδες αντεπιστροφης που να εμποδιζουν μια τετοια ροη, αλλα μηπως δεν υπάρχουν;
Επισης οι σωληνες που εχουν χρησιμοποισει ειναι λαθος για τετοιο κυκλωμα. Θες σωληνα με προδιαγραφες 190 βαθμους. Χαλκο η σαν αυτη που συνδεει το δοχειο διαστολης
Last edit: 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #136001 από glf
τελικά βρήκα ότι η interplast έχει κανονικό ρακόρ σύνδεσης σε αυτή τη σειρά. κανονικότατα, διαιρούμενο και όλα μια χαρά. ε, η τιμή του είναι 6,5 ευρώ ενώ η σκέτη σύνδεση που μου έβαλε ο εγκαταστάτης έχει 2 ευρώ.
άρα από 6 συνδέσεις όλες κι όλες που έχω εκεί κάτω κονόμησε 6*4,5 = 27 ευρώ και από τα 6 τα 2 είχαν διαρροή.

βρε ακόμα και η εταιρία και λέει ότι το σωστότερο στη σκέτη σύνδεση είναι να γίνει με θηλυκή μούφα για να παίρνει τυχόν τάσεις. Αλλά τι να λέμε..............
Ακόμα και σε αυτό τον τομέα, καλύτερα θα το φτιάξω μόνος..........

εν τέλει, άλλαξα ήδη τις δύο συνδέσεις που πάνε στην Α/Θ και μου μένει μια δύσκολη, αυτή που πάει στο ηλιακό κιτ γιατί είναι κολλητά στον τοίχο και δε δίνει χέρι για να δουλέψουμε, έχει μπει και μια γυψοσανίδα πιο πάνω.......

οκ, έμαθα να κάνω και θερμοκολλητούς σωλήνες. άντε, όλο τον κήπο μόνος θα τον περάσω ύδρευση...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ