Σωστή σύνδεση - πλήρωση ηλιακού κυκλώματος

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #136002 από glf

tileolo έγραψε: Μια λογικη εξηγηση για τις θερμοκρασιες θα ηταν να εχεις συνδεσει αναποδα τον κυκλοφορητη (το σωμα) κανονικα θα επρεπε να υπαρχουν και βαλβιδες αντεπιστροφης που να εμποδιζουν μια τετοια ροη, αλλα μηπως δεν υπάρχουν;
Επισης οι σωληνες που εχουν χρησιμοποισει ειναι λαθος για τετοιο κυκλωμα. Θες σωληνα με προδιαγραφες 190 βαθμους. Χαλκο η σαν αυτη που συνδεει το δοχειο διαστολης


ο κυκλοφορητής είναι εντάξει όπως και όλο το κύκλωμα. είχε αδειάσει όμως τελείως και προφανώς κάπου πήρε πολύ αέρα και ίσως και να έκανε ατμό σε κάποιο σημείο, ίσως να έκανε σπηλαίωση στον κυκλοφορητή και ακουγόταν..............
το κυρίως θέμα είναι να μην...... έχει διαρροή ένα κλειστό κύκλωμα :)

οκ, για το θέμα των σωλήνων δε πρόκειται να τους πειράξω τώρα που έχουν μπει. και μιας και τους έκοψα για να περάσω τα νέα ρακόρ, μια χαρά ειναι από μέσα. αλλά οκ, δύο χρόνια έχουν που δούλεψαν, έχουμε ακόμα :)
οι σωλήνες για την ακρίβεια, είναι οι πράσινοι αλλά με ένα αλουμινένιο μανδύα γύρω γύρω, πατέντα ίσως της interplast.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #136004 από χρηστος8

glf έγραψε: οι σωλήνες για την ακρίβεια, είναι οι πράσινοι αλλά με ένα αλουμινένιο μανδύα γύρω γύρω, πατέντα ίσως της interplast.


Καμια πατεντα της interplast φιλε μου...οι σωληνες PPR με επενδυση αλουμινιου υπαρχουν και πωλουνται εδω και 20ετια περιπου στην Ελλαδα.
Ολες οι Ευρωπαικες εταιριες βγαζουν σωληνες PPR ΚΑΙ με επενδυση αλουμινιου, ΚΑΙ απλες.
Το θεμα ειναι ποιος τους αγοραζει :(
Εγω τις δουλεψα πρωτη φορα το 1999...και συνεχιζω ακομη.

Αυτους εννοεις;;;




Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #136014 από glf
Ναι αυτούς. Επιτέλους πρέπει να τελείωσα δε βλέπω καμια διαρροή. Το εχω στα 2 bar και κάτι και κρατάει. .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.059 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ