Παραγωγή θερμότητας και ενέργειας - μικρά συστήματα

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79009 από OANNHSEA
Επειδή είχα κάνει με ένα άλλο παλικάρι το 2006 ένα σχέδιο επί χάρτου για ένα τέτοιο σύστημα, είχαμε καταλήξει στα εξής:
Α) ο βηματικός κινητήρας ήταν πολύ ακραίος για τη θέση μας. Δηλαδή το ίδιο σύστημα δεν εξυπηρετούσε ταυτόχρονα και το μικρό και το μεγάλο σύστημα. Έτσι αποφασίσαμε ότι ένας εμπορικός μονοφασικός κινητήρας με μεγάλο μειωτήρα ταίριαζε καλύτερα. 0,12 Κw 1400 rpm - 1:1000 μείωση με διπλό μειωτήρα 1:100 και 1:10.
Β) Επίσης είδαμε ότι δεν ήταν αναγκαίο να δουλεύει συνέχεια ο κινητήρας, αλλά με πρόγραμμα να δουλεύει ανά διαστήματα τα οποία τα υπολογίσαμε ανά 10 λεπτά.
Γ) Το πιο ακριβό ήταν το PLC που θα χρησιμοποιούσαμε και το οποίο θα έπρεπε να έχει αρκετή μνήμη ώστε να περικλείει τις εντολές:
α) 4 εποχές
β) δεξιά - αριστερά και επανεκίννηση
γ) νέα μέρα.
Δ) Σκεφτήκαμε και εμείς την σχεδίαση ενός νέου κυκλώματος που θα τα περιέχει όλα, αλλά δεν ξέρω εάν το προχώρησε ο συνάδελφος...
.

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79029 από SakiSystem
Τον βηματικό τον χρησιμοποίησα για το πείραμα, όπως βλέπεις από τον μικροελεγκτή υπάρχει σηματοδοσία για κίνηση αριστερά-δεξιά και έναρξη-παύση κίνησης αυτά μπορούν να χρησιμοποιηθούν με τις ανάλογες διατάξεις να κινήσουν οποιοδήποτε κινητήρα.
Όσο αφορά την κλήση του τόξου που διαγράφει η πορεία του ήλιου με τις εποχές, αρχικά θα γίνεται χειροκίνητη διόρθωση και αν πάνε καλά τα πράγματα θα βάλω και εκεί αυτόματη διόρθωση.
Η εναλλαγή μέρα-νύχτα / συννεφιά-ηλιοφάνεια είναι καθαρά θέμα αλγορίθμου που θα μπήξω στον μικροελεγκτή, πάντως επαναλαμβάνω μέχρι τώρα έχω πολύ καλή συμπεριφορά σε αυτές τις εναλλαγές.
Σε λίγες μέρες θα έχω κάτι έτοιμο. Να σαι καλά σ΄ευχαριστώ.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #79358 από stelios-ath
εδω ειναι ενα site απο αμερικη που πουλαει ειδικα επιστρωσεις για τετοιου ειδους κατασκευες καθως επισης και καποια κατοπτρα που τα χρησιμοποιουν για να ψησουν μεχρι και φαγητο...ισως καπου εκει μεσα να εχει και ετοιμα συστηματα trackers για πιο ευκολια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #114181 από PRIMUS 45
Arduino dual axis solar tracker
Εδώ θα βρείτε ότι θέλετε φίλοι μου
www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=66770
και εδώ
Solar trackers
www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=42705
και δοκιμασμενα


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by PRIMUS 45.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #120802 από SakiSystem
Μετά από ένα χρόνο περίπου το έργο δεν προχώρησε και πολύ.
Έχουμε λοιπόν ένα κάτοπτρο 1.40 το οποίο έντυσα με μεμβράνη καθρέφτη (φτηνή)
έκανα τον δέκτη (cavity) από χαλκό ο οποίος έχει χωρητικότητα 300 gr νερό.
Την πρώτη δοκιμή την έκανα στα τέλη Σεπτεμβρίου, δυστυχώς όμως δεν είχα κάποιο θερμομονωμένο δοχείο για να ανακυκλώνω τα νερά προς το δέκτη, έτσι πρόχειρα και πολλές φορές έδινα στον δέκτη ένα λίτρο νερό μετρώντας χρόνο και θερμοκρασία.
Τα αποτελέσματα από τις μετρήσεις είναι τα ακόλουθα
Το νερό μπαίνει στον δέκτη με ελεύθερη ροή.
Ποσότητα νερού 1 λίτρο
θερμοκρασία εισερχόμενου νερού 20 C°
θερμοκρασία εξερχόμενου νερού 60 C°
Χρόνος θέρμανσης ενός λίτρου 4 λεπτά
Η απόδοση του συστήματος σύμφωνα με υπολογισμούς φτάνει το 75%-80%, απόδοση που την διάβαζα και ήμουν κάπως δύσπιστος.
Με τα πρώτα αυτά δεδομένα, για υποβοήθηση θέρμανσης είναι απαραίτητο να χρησιμοποιηθούν κάτοπτρα αρκετά μεγάλης διαμέτρου γιατί κατά την περίοδο του χειμώνα η ηλιακή ενέργεια πέφτει δραματικά.
Θα συνεχίσω όμως με αυτά που έχω το πείραμα μου σιγά σιγά συμπληρώνοντας και κάποια άλλα εξαρτήματα και υλικά και ίσως βρω και μεγαλύτερα κάτοπτρα.
Θα ανεβάσω σε λίγες μέρες φώτο και άλλα στοιχεία του εγχειρήματος.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ