Re:Re:Re:Αλλαγή μεγέθους διατομής σε ενεργειακό τζάκι

Περισσότερα
2 Χρόνια 9 Μήνες πριν #173206 από v-k
Καλημέρα σας.
Διαβάζω σε πολλά νήματα πως επιλέγεται από 200 Χιλ που είναι η έξοδος της εστίας να την πηγαίνετε σε 180 με συστολή. Αυτό για ποιο λόγο το κάνετε;  Ενδιαφέρομαι να βάλω ένα Oliwia Deco , θα πρέπει να την πάω από 200 στα 180

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 9 Μήνες πριν #173207 από v-k
Μπορεί να βοηθήσει κάποιος;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 8 Μήνες πριν #173213 από dryianni
Καλημέρα σας.
Σας απαντώ και για.τα 3 θέματα που έχετε ανοίξει:
1) Δεν επιτρέπεται στο forum να εκφράζουμε άποψη θετική ή αρνητική για προϊόντα, ακόμη περισσότερο όταν αυτά εμφανίζονται συγκριτικά.
2) Μπορείτε να κατασκευάσετε θερμοθάλαμο με πλάκες πυριτικού ασβεστίου. Για να αποφύγετε την οποία πιθανή άρνηση κάλυψης της εγγύησης από "εξυπνάκια" αντιπρόσωπο, που ψάχνει τετοια πατηματα, φροντίστε να εξασφαλίσετε μια τεχνική έκθεση - υπεύθυνη δήλωση μηχανολόγου μηχανικού, η οποία θα τεκμηριώνει το εφαρμόσιμο της εναλλακτικής αυτής κατασκευής θερμοθαλάμου.
3) Οι τιμές στο kratki.com είναι για αγορά από την Πολωνία. Αν αγοράσετε 1 κομμάτι (που δε θα σας το πουλήσουν και θα σας παραπέμψουν στην ελληνική αντιπροσωπεία) μαζί με το κόστος των μεταφορικών θα σας κοστίσει διπλάσια.
Επίσης είναι λάθος να ασχολείστε με τη διαφορά αξίας της συσκευής, όταν το κόστος της τοποθέτησης είναι τουλάχιστον διπλασιο από αυτήν. Εκεί θα πρέπει να ρίξετε κατ' αρχήν το βάρος σας ((μελέτη και εκτέλεση τοποθετησης) και μετά στην επιλογή εστίας.
4) Η αλλαγή διατομής καπναγωγού ή καπνοδόχου πρέπει να αποφεύγεται πάση θυσία, εκτός αν είναι απολύτως επιβεβλημένη (ορίζεται και στον Κτιριοδομικό Κανονισμό).
Και μια ερώτηση:
Πώς καταλήξατε στο συμπέρασμα πως σε μια κατοικία αυτού του όγκου και αυτής της μορφολογίας, η θέρμανση με τζάκι αέρος χωρίς δίκτυο διανομής είναι επαρκής;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 8 Μήνες πριν #173214 από v-k
Σας ευχαριστώ πολύ που μου απαντήσατε. Ήμουν σίγουρος πως είχα διαβάσει για συστολή καμινάδας. Επομένως λάθος θα διάβασα... Το σπίτι έχει φυσικό αέριο, οπότε κυρία πηγή θέρμανσης θα είναι αυτό. Το τζάκι θα λειτουργεί βοηθητικά, οπότε δεν με απασχολεί να καλύψει τόσο ικανοποιητικα το σπίτι. Επίσης δεν θέλω να μπω σε διαδικασία να ανοίγω τρύπες σε εσωτερικούς τοίχους , γυψοσανίδες κτλ. Τελικά η παραγγελία έγινε από την Πολωνία(Kratki.com) με τιμη μαζί με τα μεταφορικά , 670 ευρώ φτηνότερα από την Ελλάδα ( πάλι μαζί με τα μεταφορικά) . Έχει ήδη έρθει Ελλάδα η εστία (Kratki Oliwia Deco) .
Σας ευχαριστώ πολύ που μου απάντησε καποιος επιτελους !
Last edit: 2 Χρόνια 8 Μήνες πριν by v-k.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 8 Μήνες πριν #173215 από v-k
Η επιλογή εστίας έγινε κατόπιν συζήτησης με 3 επαγγελματίες του χώρου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 8 Μήνες πριν #173216 από dryianni
Οι τιμές που βλέπετε στο kratki.net.gr είναι υπερτιμημενες σε σχέση με αυτές της λιανικής κι αυτό για να δίνεται το περιθώριο στους λιανεμπόρους να εμφανίζονται φθηνοί.
Να υπολογίζετε 15-25% φθηνοτερα από τις τιμές που βλέπετε εκεί.
Από την άλλη, νομίζω πως δε θα χαρεί και.πολυ ο Έλληνας αντιπροσωπος αν διαβάσει ότι οι Πολωνοί σας πούλησαν εστία απ' ευθείας....
Σε κάθε περίπτωση, σας εύχομαι καλορίζικο με καλες και αποδοτικές καύσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ