Εξωτερικός αέρας καυσης

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #171982 από Bil
Εξωτερικός αέρας καυσης δημιουργήθηκε από Bil
Καλημέρα Χρονια πολλά Καλή Χρονια σε όλους.
Έχω εγκαταστησει ένα τζακι καλοριφέρ και ταυτόχρονα αερόθερμο,έχει μοτέρ κάτω από την εστία στο σημείο εκείνο έχω ανοίξει ένα μικρό παραθυράκι και τραβάει τον αερα από εκεί.Να πω ότι το τζακι είναι κατασκευη από τεχνιτη και όχι κάποιας εταιρίας.Το πρόβλημα είναι ότι αυτός ο άνθρωπος δεν έχει δώσει στην εστία καυσης ούτε εξωτερικό αερα ούτε εσωτερικό για καύση.Το μόνο μια μικρή σχισμή στην πόρτα από κάτω και κακά αεροκουρτινα.Αυτος λέει ότι δουλεύει ετσι και ότι δεν χρειάζεται κάτι εγώ βλέπω ότι η καύση δεν είναι καλή και όταν βάζω κάποιο πιο χοντρό ξύλο δεν το καίει.Εχει μέσα το καλαθάκι της στάχτης το έβγαλα και του έκανα κάποιες τρύπες.. το αποτέλεσμα μου περνάει τον καπνό κάτω στην αρχή όταν κλείνω την πόρτα τον τραβάει το μοτέρ και μου τον βγάζει μέσα στο σπίτι...Παρακαλώ πολύ αν γνωρίζει κάποιος με ποιον τρόπο να φέρω εξωτερικό αερα χωρίς να μου καπνίζει....Χίλια ευχαριστώ και πάλι ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172014 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Εξωτερικός αέρας καυσης
πολυ απλα μια τρυπα στον τοιχο κι ενα σωληνα απο εκει μεχρι κατω απ το συρταρι και λιγο πιο μπροστα
το θεμα ειναι αφενος αν εχει ασφαλιστικα το υδραυλικο και τι ειδους ασφαλιστικα εχει ....και κατα δευτερον τι ανακατεμα γινετε στους αερηδες .... και κλεινεις; τις τρυπες στο συρταρι γιατι ο ανεμιστηρας ρουφαει αερα απο παντου


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172018 από Bil
Απαντήθηκε από Bil στο θέμα Εξωτερικός αέρας καυσης
Φίλε μου σ ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο.Τα πράγματα έχουν ως έξεις κάτω από το τζακι υπάρχει το μοτέρ έχει ανοιχτεί ένα παραθυράκι τετράγωνο και από εκεί τραβάει και το μοτέρ.. και έχω εγώ ανοίξει κάποιες τρύπες στο καλαθάκι δεν έχει συρτάρι να τραβάει.. δεν μπορώ να τον κλείσω είναι μόνιμος κλείνω μόνο το ταμπεραμέντο της καμινάδες και κόβει η φωτιά.. Τραβαει δηλαδή από το ίδιο σημείο και τους δύο αέρηδες.. καυσης και μοτέρ.Πως θα απομονώσω τον αερα καυσης.Αν βγάλω το καλαθάκι βλέπω το μοτέρ.Πρεπει να κάνω κάποια κατασκευή...και να τον έλεγχο.Σ ευχαριστω πολυ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172019 από Bil
Απαντήθηκε από Bil στο θέμα Εξωτερικός αέρας καυσης
Επίσης ότι μυρωδιά περάσει κάτω από το καλαθάκι με την τρύπες την τραβάει το μοτέρ και τη φέρνει μέσα στο σπίτι από τους αεραγωγούς...Χάλια κατασταση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172020 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Εξωτερικός αέρας καυσης
το οτι περνουν αερα απο την ιδια μερια δεν ειναι λαθος ....οτι μπορει η τρυπα που μπαινει ο αερας μα ειναι μικρη αυτο μπορει.... οτι τραβαει απο το καλαθι το μοτερ και βγαζει καπνο εξω λογικο ειναι αφου εχει τρυπες .... αν ειναι εφικτο προσαμοσε ενα ευκαμπτο αλουμινενιο αγωγο στο μοτερ και βγαλτον εξω απο την τρυπα που εχεις πριν αρχισεις γκρεμισματα να δεις πως συμπεριφερετε ....


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172026 από Bil
Απαντήθηκε από Bil στο θέμα Εξωτερικός αέρας καυσης
Δεν μπορώ να το κάνω γιατί έχει 4m ύψος το παραθυράκι που παίρνει αέρα και η σωλήνα πρέπει να βγει στο κενό.Σκεφτηκα κάτι άλλο διαβάζοντας και στο forum,να κόψω μια λαμαρίνα να κάνω τρύπες σε διάφορα σημεία αρκετές για να περνάει ο αέρας και θα βάλω 4 βίδες για ποδαράκια να ρυθμίσω το ύψος όπου καίει καλύτερα .Μπορεί να λειτουργήσει και να μην περνάει κάτω καπνός και μυρωδιές.Δεν ξέρω αν σκέπτομαι σωστά προσπαθώ να γλυτώσω φασαρία και έξοδα..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ