Μόνωση Καμιναδας

Περισσότερα
4 Χρόνια 1 Μήνας πριν #170288 από saxter
Μόνωση Καμιναδας δημιουργήθηκε από saxter
Καλησπέρα,

θα ήθελα λίγο τη βοήθεια σας, διότι από όσο έχω διαβάσει υπάρχει αρκετή εμπειρια και γνώση.

Σε νέα οικοδομή/μονοκατοικία, η πρόβλεψη για την καμινάδα του τζακιου ειναι εσωτερικά με ύψος 7,5-8μετρα. (από το ισόγειο μέχρι και σκεπή). Το τζάκι θα τοποθετηθει μετα απο 1-2 χρονια, οπότε έπρεπε να μπει η καμινάδα και να κλεισει με γυψοσανίδα.
Τοποθετηθηκε λοιπόν, σε γωνία του σπιτιου, inox φ250 μονου τοιχόματος (0.50mm) και καλύφθηκε με ρολό πετροβαμβακα 3cm ακαυστο κατηγορία Α1.
Σε σημεία που ήταν κοντά σε σωλήνα αποχέτευσης ή λοιπους σωλήνες τοποθετηθηκε επιπλεον πετροβαμβακας 3+3 cm.
Στην έξοδο απο τη σκεπή και πάνω, υπάρχει τσιμεντένιο λουκι όπου η καμινάδα περναει από μέσα μέχρι την έξοδο όπου θα μπει το καπέλο (μαλλον τυπου παγοδας).

Το τζάκι, αν θα ειναι ενεργειακο, θα απο τα πιο μικρά της αγόρας σε απόδοση, διότι θα λειτουργει λίγες φορές και πιο πολυ για παρεα. Αν οχι ενεργειακο τότε ανοικτου τύπου παλι μικρής διάστασης.

Πιστευετε ότι θα έχω προβλήματα με τον πετροβάμβακα και την θερμοκρασία που θα αναπτύσει το τζάκι? Υπάρχει περιπτωση να αναπτυξει το τζάκι τόσο μεγάλες θερμοκρασίες που να επηρεασει το συστημα? Να παρει φωτια ο πετροβαμβακας???!!!
Ο πετροβαμβακας βάσει των προδιαγραφών του (και απευθειας απο την εταιρεια), αντέχει ανετα και σταθερα σε θεμοκρασιες μέχρι και 600 βαθμους και τυπικα έως και 900-1000.

Εχω ακούσει διάφορες απόψεις (ειτε απο τζακαδες, ειτε απο την εταιρεια που παραγει την καμινάδα) για αυτό ειπα να ρωτησω και εδώ. Αν βαλω τις γυψοσανιδες μου θα "κοιμαμαι" ησυχος?

Ευχαριστώ για το χρονο σας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 1 Μήνας πριν #170289 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Μόνωση Καμιναδας
θα μπορεις να κοιμασαι ησυχος :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 1 Μήνας πριν #170291 από saxter
Απαντήθηκε από saxter στο θέμα Μόνωση Καμιναδας

dimlyk έγραψε: θα μπορεις να κοιμασαι ησυχος :)


Σε ευχαριστώ.

Η απάντηση που πραγματικα δεν πιστευα στα αυτια μου ήταν απο την εταιρεια της καμιναδας (καλή εταιρεια του χώρου) όπου μου ειπε οτι κακως μπήκε και οτι ο πετροβαμβακας σε 200-250 βαθμους πιανει φωτιά!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 1 Μήνας πριν #170292 από burnit40
Απαντήθηκε από burnit40 στο θέμα Μόνωση Καμιναδας
ο πετροβαμβακας παίρνει φωτιά σε γυμνή φλόγα.σε τζάκι μου με έξοδο καυσαερίων που το μπουμπούνισα εσκεμμένα 480 βαθμούς κανένα θέμα.όπως ανέφερε κ ο dimlyk κοιμήσου ήσυχος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": saxter

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.058 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ