Υδραυλικό Ενεργειακο τζακι και θέρμανση ηλιακού

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Μήνες πριν #169528 από vagroul
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους, εχω ενα υδραυλικό τζάκι το οποίο είναι συνδεδεμένο και με το μποιλερ του ηλιακού. Το πρόβλημα μου είναι οτι δεν ζεστάνει το νερό του ηλιακου διότι μάλλον δεν έχει την δυνατότητα ο ηλιακός να το φτάσει εκει. Έχει υψομετρική διαφορά στα 8 με 9 μέτρα. Σκέφτομαι σαν λύση να βάλω ενα μικρό κυκλοφοριτη μόνο γι αυτή την δουλειά. Δεν ξέρω τι να κάνω και δυο υδραυλικοί που έχουν έρθει απο το κατάστημα που αγόρασα το τζάκι και είχε κάνει την τοποθέτηση δεν βοήθησαν και πολύ.


Στάλθηκε από το BLA-A09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Μήνες πριν #169539 από dimlyk
η πιεση θα πρεπει να ειναι γυρω στο 1.5 για να φτασει το νερο εκει πανω και φυσικα ο κυκλοφορητης σου να εχει την δυνατοτητα να ανεβασει εκει τα νερα ...η χρηση 2ου κυκλοφορητη δεν ενδεικνυται γιατι πρεπει να πληρουνται καποιες συνθηκες για την παραλληλη λειτουργια τους ωστε να μην ρουφαει ο ενας απ τον αλλο και γινειν το απολυτο μπαχαλο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vagroul

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Μήνες πριν #169612 από vagroul
Χρόνια πολλά, καλή χρονιά. Αυτό σκεφτόμουν και εγω για τούς δυο κυκλοφοριτες, θα είναι δύσκολο. Η πίεση είναι παμω απο 1.5 και εχω αλλάξει και αυτόματο πλήρωσης γιατί απο το κατάστημα που έχω αγοράσει το τζάκι ειχαν στείλει κάποιον να το ελέγξει και είπε ότι φταίει ο αυτόματος πλήρωσης. Ο κυκλοφοριτης υποτίθεται οτι είναι κατάλληλος για να στείλει το νερό στον ηλιακο μιας και αγοράστηκε με αυτή την προϋπόθεση. Τι να πω, εχω μπερδευτεί πάρα πολύ και άκρη δεν βγάζω.

Στάλθηκε από το BLA-A09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Μήνες πριν #169637 από dimlyk
δοκιμασε να κλεισεις λιγο τις βανες απο τα σωματα η αν εχεις βανες σε κολεκτερ απο εκει ωστε να δεις αν πηγαινει το νερο μεχρι τον ηλιακο που ετσι κι αλλιως θα αργει να ζεστανει ...αυτη η διαδικασια απαιτει δοκιμες και χρονο μεχρι να φερει αποτελεσμα...αν δεν φερει αποτελεσμα καλο θα ηταν να το δει καποιος επαγγελματιας μηπως μαζευει καπου και αερα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Μήνες πριν #169648 από dimitris11
Έχεις πιάσει με το χερι τι σωλήνα που στέλνει το νερό στον ηλιακό και δεν είναι ζεστή;
Τι διατομή έχει η σωλήνα;
Ποσα λίτρα είναι ο ηλιακός;
Πόση ώρα καίει το τζάκι;
Έχει συνδεθεί στις σωστές παροχές ο ηλιακός;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Μήνες πριν #169740 από vagroul
Καλησπέρα, το πρόβλημα μάλλον βρέθηκε και απο βδομαδα θα λυθεί. Στο επάνω κολεκτερ απο δεξια είναι η προσαγωγη του λέβητα και απο αριστερά στην τριοδη η επιστροφη του τζακιου στο κατω κολεκτερ απο δεξια η επιστροφη του λέβητα και αριστερά η προσαγωγη του τζακιου. ΣΠΟΥΔΑΙΟΣ ΜΑΣΤΟΡΑΣ. Στην γραμμή του ηλιακού υπάρχει ανεπιστροφη για κάποιο λογο και γι αυτό δεν λειτουργεί το σύστημα ανάποδα. Επίσης όπως είναι η συνδεμολογια τώρα στα σώματα οταν λειτουργεί το τζάκι το κατω μέρος είναι πιο ζεστό απο το οανω αφού η κυκλοφορία γίνεται ανάποδα.

Στάλθηκε από το BLA-A09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ