Ρυθμίσεις ροοστάτη θερμοστάτη FC810

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #67790 από alex_nous
Χαίρομαι αν βοήθησα! Αυτός είναι ο σκοπός του foroum!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #77276 από κοκος

alex_nous έγραψε: Χαίρομαι αν βοήθησα! Αυτός είναι ο σκοπός του foroum!


δεν βοήθησες μόνο τον φίλο αλλά και μένα που είχα πολλές απορίες ....ευχαριστώ...και γω ρύθμισα 45, 20 ,70 και κάθε 2 βαθμούς αύξηση, και συναγερμό στους 140, μιας και τα είχα κάνει μαντάρα...
μια διευκρίνηση, όταν είμαι στο αυτόματο και πατήσω τα κουμπιά - +, μου δείχνει η οθόνη P0 1 2 κλπ , εκεί αν βάλω το P4 πχ μου παραμένει σε αυτήν την ταχύτητα και δεν ανεβοκατεβάζει ανάλογα με την θερμοκρασία, ....μήπως γνωρίζεται κάτι???

την υγειά μας να έχουμε....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #77333 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Ρυθμίσεις ροοστάτη θερμοστάτη FC810
@κοκος
όταν είσαι στο auto μένει στην σκάλα που το έχεις ρυθμίσει με τα + - ΕΦΟΣΟΝ είσαι πάνω από την ελάχιστη που έχεις βάλει.
όταν είσαι στο μάνουαλ μένει στην σκάλα που το έχεις ρυθμίσει με τα + - ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ αν είσαι πάνω από την ελάχιστη που έχεις βάλει ή όχι
και για τις 2 περιπτώσεις δεν ξέρω αν από μόνο του πηγαίνει στην 10η σκάλα αν ξεπεράσει την θερμοκρασία ασφαλειας. δεν το έχω δοκιμάσει.

@alex_nous,
έγραψες

alex_nous έγραψε: ...
Προσωπικά έχω ρυθμίσει να ξεκινάει στους 65 βαθμούς και να ανεβάζει σκάλα κάθε 3.

έτσι όπως το έχεις συνδέσει δουλεύεις σε ένα εύρος θερμοκρασιών 65 με 95 και πάνω (όταν είσαι στο αυτο ή στο προπ). δλδ κάτω από τους 65 σου σταματάει.
για πες αν θες.
γιατί δε το βάζεις να ξεκινάει από τους 30 και να ανεβάζει κάθε 6 βαθμούς σκάλα ή να ξεκινάει από τους 45 και να ανεβάζει κάθε 5 βαθμούς σκάλα
ετσι θα δουλεύει σε μεγαλύτερο εύρος.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #77435 από κοκος
το εφόσον είμαι πάνω από την ελάχιστη.....αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω....
να πω τι κάνω... το βάζω στο αυτο, με τα - + μου βγάζει από P1 έως P10, το βάζω στο P1....στην συνέχεια πάω στο μάνιουαλ βάζω, να ανοίγει στους 45, P1 20, P9 70 DEL 20..... λογικά αφού το έχω ρυθμίσει στο αυτο κάθε 2 βαθμούς να ανεβάζει σκάλα, γιατί δεν μου ανεβάζει ένταση το μοτέρ αφού η θερμοκρασία ανεβαίνει και παραμένει στο P1??? το ίδιο και όταν κρυώνει...
κάτι δεν έχω καταλάβει έτσι.... :(

την υγειά μας να έχουμε....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #77445 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Ρυθμίσεις ροοστάτη θερμοστάτη FC810
Καταρχήν κάνουμε τι ρυθμίσεις θέλουμε αφού μπούμε στον προγραμματισμο.
Τελειώσαμε με τις ρυθμίσεις μας και πάμε στην λειτουργία

ο κοντρόλερ λειτουργεί σε 3 καταστάσεις.
1) auto (αυτόματο)
σε αυτήν δουλεύει σε μία συγκεκριμένη σκάλα (την οποία εσύ βάζεις με τα κουμπιά συν και πλην).
για να δουλέψει το βεντιλατέρ σε αυτή την κατάσταση πρέπει να έχει το αισθητήριο θερμοκρασία πάνω από την ελάχιστην που έχεις βάλει.
Δεν αλλάζει ταχύτητες το βεντιλατέρ. Φαντάσου το σαν ένα διακόπτη ον οφφ. μόλις πιάσει την ελάχιστη θερμοκρασία γυρνάει στον ον. Μόλις πέσει κάτω από την ελάχιστη πάει στο οφφ. Σε τι σκάλα θα δουλεύει όσο είναι στο ον το επιλέγεις με τα συν και πλην.

2) manual (χειροκίνητο)
δλδ ελέγχουμε εμείς χειροκίνητα την σκάλα που θα δουλεύει το βεντιλατέρ
Οτι θερμοκρασία και αν έχει το αισθητήριο (εκτός αν έχει ξεπεράσει την ασφαλείας) το βεντιλατέρ δουλεύει στην σκάλα που διαλέγουμε εμείς με τα συν και πλην.
Φαντάσου το σαν ένα ροοστάτη. Εσύ γυρνάς τον ροοστάτη και οι λάμπες ανάβουν πιο πολύ ή πιο λίγο. Ετσι και εδώ. Ανεβάζεις σκάλες με τα συν και πλην και το βεντιλατε΄ρ δουλεύει πολύ ή λίγο. ΟΣο δεν αλλάζεις κάτι στον ροοστάτη οι λάμπες ανάβουν όπως τις άφησες.
Ετσι και εδώ. Οσο δεν πειράζεις τα συν και πλην δεν αλλάζει ταχύτητα το βεντιλατέρ.
Η διαφορά του man από το auto είναι ότι στο αυτο πρέπει για να δουλέψει το βεντιλατέρ να πιάσει την ελάχιστη θερμοκρασία που έχεις ορίσει. Στο μάνουαλ εσύ λες στο βεντιλατέρ να δουλέψει όποτε θες δλδ και κάτω από την ελάχιστη.

3) prop
Βγαίνει από το proportional (αναλογικό)
σε αυτή την κατάσταση το βεντιλατέρ (πάλι εφόσον είμαστε πάνω από την ελάχιστη που έχουμε βάλει στις ρυθμίσεις) δουλεύει αναλογικά. Δλδ αυξάνει και μειώνει ένταση αναλόγως τις ρυθμίσεις που κάναμε.
Εδώ φαντάσου ότι δεν δουλεύεις χειροκίνητα τον ροοστάτη αλλά το κάνει ο κοντρόλερ μόνος του όπως του έχεις πει να κάνει.
Αλλά θυμίσου. Του έχεις πει να δουλεύει πάνω από μία θερμοκρασία. Την ελάχιστη.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #77450 από κοκος
τώρα το κατάλαβα...αναλυτικότατος....ευχαριστώ και πάλι....
είχα κολλήσει στο auto ότι μπορούμε να το κάνουμε να αυξάνει και να μειώνει ένταση ανάλογα με την θερμοκρασία....

την υγειά μας να έχουμε....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ