Εκτόνωση αέρα στο κενό έσω - έξω καμινάδας

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50546 από γεωργακης
Νέο μελος και πιθανολογω πως το θεμα μου θα εχει απασχολησει στο παρελθον καποιον/οιους -Πριν 4 χρονια τοποθετησα την κασετα (16kw ) στο παλιο τζακι και εκλεισα με πετροβαμβακα σε 2 σημεια το διακενο μεταξυ inox καπνοδοχου και παλιας προκατ καμιναδας α) -σε υψος περιπου 40 -50 cm πανω απο την κασετα -γυρω απο το inox καπνοδοχο /μπουρι και β) ψηλα στην καπνοδοχο 4 μετρα ψηλωτερα και λιγο πριν την εξοδο > ετσι ωστε να μην χανεται η θερμοτητα Σκεπτομαι να ανοιξω μια μικρή τρυπα απο την μερια του σαλονιου ψηλα ωστα να εκτονώνεται η θερμοτητα που παγιδευεται τωρα ανάμεσα στα δυο σφραγισματα Ερωτηματα: επειδη το τζακι λειτουργουσε μερικά χρονια νωριτερα> θα μυριζει και θα βγαζει μουτζουρες οταν θα ανοιξω την τρυπα εκτονωσης ; βοηθαει να βαλω καποιο πυριμαχο φιλτρο σε αυτη την περιπτωση ωστε να σταματα οσμη κ μουτζουρα ; καποια μαρκα συνισταται;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50597 από rivol
Μην ασχοληθείς καθόλου με αυτό που σκέφτεσαι και μαυρίλα να μην βγάζει θα έχεις σίγουρα μυρωδιές.

Αν θέλεις να πάρεις κάτι παραπάνω από το τζάκι σου βάλε κανονικό εναλλάκτη.

Αλέξης

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γεωργακης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51193 από γεωργακης
κύριε SimonTemplar ευχαριστώ για την ιδέα του εναλλάκτη! Καποιες μαρκες που συνιστας ; Αν κατανοώ σωστά μιλάς για εναλλάκτη αερα {βλέπω παρουσιάση παλαιότερη asteri και σχετική φωτογραφία με εναλλάκτη αεροθερμο αν μιλάμε για το ιδιο πραγμα κ οχι κατι αλλο πιο πολυπλοκο} που μπαινει σαν μπουρι απο πανω απο την κασέτα -που ειναι παρεμπιπτόντως στην περιπτωση μου η bronpi/ madrid - και απο εκει μεταφερω απολήξεις 2 σωληνων με θερμό αέρα. Επιπλέον ερώτημα τώρα : αντι για αερα θα μπορουσε να συνδεθει με νερό για να τροφοδοτήσω με μονωμένη συνδεση την ενδοδαπέδια θερμανση μου ; ή ειναι μεγαλεπηβολο δαπανηρό εργο ; Σημερα εχω καυστηρα τζακιου σε αποσταση 9 μετρων σε ευθεία που λογω αλλαγης του τζακιου πριν 4-5 χρονια σε κασετα δεν 'μπαινει' ποτέ μπρος !-και βεβαια αν θα συνδεονταν >θα γινονταν μονο απο την κατω μεριά υπογείου που γινοντα αλχημείες αφαιροπροσθέσεις μια και ειναι κλειστο γιαπί< Για να αλλαξω σημερα την madrid -που ειμαι απολυτα ευχαριστημενος για τον μεγαλο τεραστιο κοινο χώρο σαλονιου +κουζινας+ ανοιχτου β' πατωματος απο πανω - για να βάλω αλλο ενεργειακό τζακι που λειτουργει με νερό σήμερα το βλέπω σαν ουτοπικό Ηράκλειο έργο στην στενωπό μας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51224 από rivol
Ακριβώς αυτό εννοώ, εναλλάκτη σαν του Αστέρη.

Όσο για εναλλάκτη νερού ούτε συζήτηση πολύ φασαρία για το τίποτα άσε που πιστεύω ότι θα είχες και πρόβλημα με τον ελκυσμό της καμινάδας μετά.

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.134 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ