Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8819 από giol
Απαντήθηκε από giol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Φίλοι συμφορουμίτες ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Η αλήθεια είναι ότι το max που μπορώ να διαθέσω είναι στα 3000. Επειδή έχω 3 παιδιά κάτω των 4 άρων, θέλω να είμαι σίγουρος ότι βάλω να κάνει δουλειά αλλά και να είναι ασφαλές, π.χ. δεν θέλω μετά από κανα δυο χρόνια χρήσης να αρχίζει να περνά αέρας από το θάλαμο καύσης στο αερόθερμο και να ψάχνω μαγγανέζα για να κολλήσω το θάλαμο.

Το άλλο που με απασχολεί είναι να μπορεί να χειριστεί το τζάκι η γυναίκα μου γιατί εγώ δουλεύω από το πρώι ως το βράδυ και εκείνη θα έχει την πρώτη βάρδια θερμαστή. Το jolly έχει αυτό το caldo control που ελέγχει ημιαυτόματα την καύση χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι το manual είναι δύσκολο.

Αν κατά την εμπειρία σας οι αεραγωγοί σε μεγάλες αποστάσεις είναι μεγάλος μπελάς και κάνει θόρυβο δεν θέλω να μπλέξω. Δεν έχω δει τέτοια εγκατάσταση από κοντά και έτσι δεν ξέρω τι να κάνω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8821 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Άμα περάσεις τα 4 χιλιάρικα, βάλε αυτήν, ξύλο-πελλετ αυτόματα

www.chauffage-granule.fr/Foyer-mixte-boi...ultifire-45-air.html




Οι Invicta είναι 14kW ονομαστική-28 max στα 70cm και 18-36 στα 80cm. Γαιδουρομαντέμια, 9mm πάχος. Αν θες να ζεστάνεις και δωμάτια, βάζεις τον εναλλάκτη να στέλνει μέσω του μοτέρ, αφήνοντας την φυσική ροή να ζεστάνει την σαλοκουζίνα/ενιαίο. 1000€ υλικά, συν εργασία που αν ξέρεις, την κάνεις και μόνος σου.


ναι ε , μπα για δες τη προβληματα εχει ο κοσμος εδω forum.palazzetti.it/Default.aspx?g=topics&f=33
και να την παρεις μονος να την βαλεις , δεν σου δεινει εγγυηση ο κατασκευαστης , και οι παλλαζετιδες (διανομεις) δεν ξερουν τη ζητανε ! Ασε το προσπαθησα και αυτο και ασε λεω να κολησει και να κλαει το μωρο απ το κρυο και εγω απ τα νευρα ! Ποιο απλες λυσεις σωζουν , φαντασου να μην εχεις ρευμα να δω εγω τη θα εκανες !
Καλα και οι σουπρα που ειναι και αυτες ετσι απλες ,αλλα εχουν και 1500 ευρο , λενε ονομαστικη 14 με 28 ! η δικια μου γιατι λεει 15 -17 ??? Δεν ειναι λιγο περιεργο αυτο ???που πανε 10 kw ???

ρε συ αστερι εχω ενα προβλημα οταν καιω πολυ υγρα ξυλα ! Εμενα δεν παει ισα η καμιναδα πανω αλλα κανει με 45 μοιρες γωνια ενα S .20 ποντους σολινα , 45 μοιρες γωνια , ενα μετρο ευθεια και μετα τ με σταλακτη για τα υγρα με 45 μοιρες γωνια και ισα πανω 8 μετρα ! Γιατι οταν κλεινω τους αεριδες μου βγαζει κρεοζωτο ακριβος κατω απ την πρωτη 45αρα ! προσπαθησα να κλεισω την ενωση με συλικονη μαυρι , τιποτα εσπασε στο πρωτο αναμα , εβαλα κοκκινη αντεξε 2 αναματα ! Με την μαγγανεζα θα γινει δουλεια η' μια απ τα ιδια ! (βεβαια δεν ειναι μονομενη η καμιναδα , την εβαλα χοιμα , και το καλοκαιρι θα την ντυσω )

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8827 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
το caldo control δεν ειναι τιποτα αλλο απο τους δικους μας 2 αεριδες !απλος ανοιγοκλεινουν μονοι τους ! Αν παρεις την ζεστη που θελεις ολο κλειστους θα τους εχεις , και οπως εσυ νομιζεις καλητερα ! Εννοειτε αυτοματα καλητερα , αλλα αν ειναι 3000χιλιαρικα ποιο πανω για αυτο δεν αξιζει !

Αεραγωγους πανω απο 1 μετρο εμπλεξες , οκ τα παραλεω μεχρι 3 μετρα καλα εισαι ! απο εκει και περα αστο μεγαλε και θορυβο εχει και σκονη και ενα σωρο αλλα ! Στο τερμα θα το εχεις ολη μερα και στο ποιο χαμηλο οταν ειναι για υπνο !
Αεροθερμο εχω σε λεω , 4 εξοδους , 2 στο τζακι 2 στα δωματια ! 2 μοτερ ,ενα πανω ενα κατω , και ενα σωρο αλλα ! Εγω απ τα λιγα που ειδα στην πραξη εχω να πω τα εξεις ! Παραδειγμα , μπαινεις στο σπιτι και εχει 18 βαθμους , το αναβεις σκετο , παει πολυ η θερμοκρασια διπλα απ το τζακι , δηλαδη μπορει διπλα απ το τζακι να εχει 25 και μεσα στα δωματια μετα απο 1 ωρα θα εχει 19 ! Αναβεις το κατω μοτερ , εχει 25 διπλα απ το τζακι και μετα απο 1 ωρα 20 στο δωματιο ! εχεις αναμενο το κατω μοτερ , εχεις και το πανω , εχεις διπλα απ το τζακι 22-23 βαθμους και στα δωματια 21 μετα απο 1 ωρα ! Για το δωματιο στα 10 μετρα λεω , ΑΑΑΑΑΑ+ 10 % αυξηση στα ξυλα ! Πανω κατω ετσι δουλευει !
Τωρα γυριζεις στο σπιτι και βρισκεις 18 και θες να κανεις μπανιο το μωρο , αναβεις το τζακι τα μοτερια κλεινεις ολους τους αεραγωγους και στελνεις μονο στο μπανιο ! 22 διπλα απ το τζακι και 22 στο μπανιο να κανει το μωρακι ζεστο μπανακι ! Αυτα και παλι δεν ειμαι απολυτος , σε μενα καπος ετσι δουλευει !

Και κατι ακομα , μεζονετα με εσωτερικο μπαλκονι και σκαλα εσωτερικη , (2 τρυπες δηλαδη 6τετραγωνικα μαζι ) και ολοι να λενε η ζεστη παει πανω , που πανω παει ρε , μην πω τιποτα τωρα , αφου κατω εχω 23 και πανω εχω 21 με μοτερια και ενα σωρο αλλα ! Αρα η ζεστη δεν διαχεεται προς τα δωματια , αλλα ακολουθει την σκαλα και παραμενει στασιμη εκει !Θελω να πω , οτι χωρις αεραγωγους δεν μπαινει η ζεστη απ την πορτα κανει κυκλο και βγανει , αλλα θελει να μπαινει αερα με πιεση και θα βγει απ την πορτα μονος του
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by house.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": giol

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8828 από arant
Απαντήθηκε από arant στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αστέρη, για το τζάκι με εναλλάκτη και τις περσίδες χαμηλότερα, έγραψες:

Asteris έγραψε: Υποθέτω ότι έχει βεντιλατέρ. Αν δεν έχει, τότε είναι λάθος...

Δηλαδή θα μπορούσε να δουλέψει ικανοποιητικά ο εναλλάκτης με φυσική ροή πχ. σε μη ενεργειακό μαντεμένιο όπως το δικό μου; Έτσι κι αλλιώς δε σκοπεύω να το γεμίζω με ξύλα, οπότε το βεντιλατέρ θα το δουλεύω σε μικρή σκάλα απ' ότι υπολογίζω.

Επίσης 'Ασχετο'. Στα επάνω δωμάτια των παιδιών σκέφτομαι για μικρά αιρ-κοντισιον. Έχεις υπ' όψη σου ή κάποιος άλλος, που να 'διαβάσω' γι' αυτά;
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by arant.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8829 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@House

Έχεις πολύ κρύα και υγρά καυσαέρια και τα κατεβάζει κάτω η καμινάδα σου. Βάλε μαγγανέζα και δεν θα έχεις θέμα, αντέχει 1200 βαθμούς.

Το 14-28 είναι θέμα αντοχής του μαντεμιού και της συναρμολόγησης. Η δικιά σου η κασέτα δεν αντέχει να κάψει πάνω από 5.5 κιλά ξύλα την ώρα και για αυτό την δίνει τόσο η εταιρία...
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8830 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

house έγραψε: το caldo control δεν ειναι τιποτα αλλο απο τους δικους μας 2 αεριδες !απλος ανοιγοκλεινουν μονοι τους ! Αν παρεις την ζεστη που θελεις ολο κλειστους θα τους εχεις , και οπως εσυ νομιζεις καλητερα ! Εννοειτε αυτοματα καλητερα , αλλα αν ειναι 3000χιλιαρικα ποιο πανω για αυτο δεν αξιζει !

Αεραγωγους πανω απο 1 μετρο εμπλεξες , οκ τα παραλεω μεχρι 3 μετρα καλα εισαι ! απο εκει και περα αστο μεγαλε και θορυβο εχει και σκονη και ενα σωρο αλλα ! Στο τερμα θα το εχεις ολη μερα και στο ποιο χαμηλο οταν ειναι για υπνο !
Αεροθερμο εχω σε λεω , 4 εξοδους , 2 στο τζακι 2 στα δωματια ! 2 μοτερ ,ενα πανω ενα κατω , και ενα σωρο αλλα ! Εγω απ τα λιγα που ειδα στην πραξη εχω να πω τα εξεις ! Παραδειγμα , μπαινεις στο σπιτι και εχει 18 βαθμους , το αναβεις σκετο , παει πολυ η θερμοκρασια διπλα απ το τζακι , δηλαδη μπορει διπλα απ το τζακι να εχει 25 και μεσα στα δωματια μετα απο 1 ωρα θα εχει 19 ! Αναβεις το κατω μοτερ , εχει 25 διπλα απ το τζακι και μετα απο 1 ωρα 20 στο δωματιο ! εχεις αναμενο το κατω μοτερ , εχεις και το πανω , εχεις διπλα απ το τζακι 22-23 βαθμους και στα δωματια 21 μετα απο 1 ωρα ! Για το δωματιο στα 10 μετρα λεω , ΑΑΑΑΑΑ+ 10 % αυξηση στα ξυλα ! Πανω κατω ετσι δουλευει !
Τωρα γυριζεις στο σπιτι και βρισκεις 18 και θες να κανεις μπανιο το μωρο , αναβεις το τζακι τα μοτερια κλεινεις ολους τους αεραγωγους και στελνεις μονο στο μπανιο ! 22 διπλα απ το τζακι και 22 στο μπανιο να κανει το μωρακι ζεστο μπανακι ! Αυτα και παλι δεν ειμαι απολυτος , σε μενα καπος ετσι δουλευει !

Και κατι ακομα , μεζονετα με εσωτερικο μπαλκονι και σκαλα εσωτερικη , (2 τρυπες δηλαδη 6τετραγωνικα μαζι ) και ολοι να λενε η ζεστη παει πανω , που πανω παει ρε , μην πω τιποτα τωρα , αφου κατω εχω 23 και πανω εχω 21 με μοτερια και ενα σωρο αλλα ! Αρα η ζεστη δεν διαχεεται προς τα δωματια , αλλα ακολουθει την σκαλα και παραμενει στασιμη εκει !Θελω να πω , οτι χωρις αεραγωγους δεν μπαινει η ζεστη απ την πορτα κανει κυκλο και βγανει , αλλα θελει να μπαινει αερα με πιεση και θα βγει απ την πορτα μονος του


πωπω!!!!! τροχονόμο ζέστης χρειάζεσαι... συγνώμη βρε παιδιά.. ίσως είμαι πολύ απλοικός στη σκέψη αλλά με 2 σομπούλες αν μπαινουν.. κάνεις νομίζω τη δουλειά σου.. κι ε΄να μικρό αερόθερμο στο μπάνιο για το μωρό, για μισή ωρίτσα και οκ..
τόσοι ανεμιστήρες καίνε ρεύμα.. χώρια να τους βπλέψεις...
Δε ξέρω.. μήπως το συνολικό κόστος εγκατάστασης είναι ίσως υπερβολή για όλα αυτά??? Δεν έχω.. δε ξέρω.. αλλά μου κάνουν εντύπωση... εσείς το ξέρετε καλύτερα, μιά μικρή και αδαή άποψη λέω..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.616 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ