Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8511 από marsdiv
Απαντήθηκε από marsdiv στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GeoTa έγραψε: Αντε καλή επιτυχία και καλές ζέστες!


να ρωτησω και κατι τελευταιο τωρα που το σκεφτηκα. υπαρχει περιπτωση οταν δουλευει το βεντιλατερ και παιρνει αερα απο το εσωτερικο ... να ανοιξεις την πορτα του τζακιου να βαλεις ξυλα και να κανει αναροφηση τον καπνο και να τον τραβηξει προς τα εξω στην απο την εστια και να καπνισει αραγε ??? εχεις κανα τετοιο προβλημα μιας και οπως ειδα παιρνεις αερα για το βεντλατερ πολυ κοντα απο την εστια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8514 από angelos1978
Απαντήθηκε από angelos1978 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
παιδια έχει βάλει κανείς απο εσας το LA NORDICA VENTILATO 70 ή το crystal να μας πει εντυπώσεις και κατανάλωση για τον δικό του χώρο ;;;;;; ευχαριστώ πολύ

www.lanordica-extraflame.com/en/fireplac...o-70-ventilato_p9070, εδώ είναι αυτό που ενδιαφέρομαι να βάλω
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by angelos1978.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8524 από arant
Απαντήθηκε από arant στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ο εναλλάκτης είναι σπειροειδής από μέσα και περιστρέφει τον αέρα για να τον ταλαιπωρήσει και να τον ζεστάνει καλύτερα, ή είναι ένα απλό εξωτ. περίβλημα στον εσωτ. κύλινδρο; Ρωτάω γιατί έχει έναν εδώ που φτιάχνει κατά παραγγελία, μου έδειξε έναν που είναι απλός αλλά μου είπε ότι μπορεί να κάνει και χώρους μέσα (σαν πατώματα) που ο αέρας θα περνά από τον ένα στον άλλο. Αξίζει τον κόπο;

GeoTa έγραψε:

marsdiv έγραψε:
ευχαριστω για ολες σου τις πληροφοριες αστερη να εισαι καλα...λιγο δυσκολο να βαλω κασετα αν και βλεπω οτι ειναι το καλυτερο . θα καταληξω μαλλον στο αεροθερμο καμιναδα εχω μια προσφορα. περιπου οσα λες εσυ .

τιμη καμιναδας αεροθερμο 1 μετρου 120 ευρώ
βεντιλατερ 70 ευρώ
ροοστατης αναλογικος 25 ευρώ
2 περσιδες + αεραγωγοι 60 ευρώ
οι τιμες μαζι με φπα

θα δουμε . παντως ευχαριστω για τον χρονο σου που εδωσες για μενα να σαι καλα .


Όπως είπαμε έχω κανει και εγω τη μετατροπή αυτή και μάλιστα βεντιλατερ και ροοστάτης ειναι ακριβως τα ιδια....


Ποιά η διαφορά ψηφιακού-αναλογικού ροοστάτη στην πράξη; και κυρίως σ'ένα τζάκι σαν το δικό μου
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...t=825&Itemid=53#8300
που δεν θα δίνει πολύ ψηλές θερμοκρασίες;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8536 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλημέρα.

marsdiv έγραψε:

GeoTa έγραψε: Αντε καλή επιτυχία και καλές ζέστες!


να ρωτησω και κατι τελευταιο τωρα που το σκεφτηκα. υπαρχει περιπτωση οταν δουλευει το βεντιλατερ και παιρνει αερα απο το εσωτερικο ... να ανοιξεις την πορτα του τζακιου να βαλεις ξυλα και να κανει αναροφηση τον καπνο και να τον τραβηξει προς τα εξω στην απο την εστια και να καπνισει αραγε ??? εχεις κανα τετοιο προβλημα μιας και οπως ειδα παιρνεις αερα για το βεντλατερ πολυ κοντα απο την εστια.


Όχι δε μου έτυχε ποτέ αυτό που λες.

arant έγραψε: Ο εναλλάκτης είναι σπειροειδής από μέσα και περιστρέφει τον αέρα για να τον ταλαιπωρήσει και να τον ζεστάνει καλύτερα, ή είναι ένα απλό εξωτ. περίβλημα στον εσωτ. κύλινδρο; Ρωτάω γιατί έχει έναν εδώ που φτιάχνει κατά παραγγελία, μου έδειξε έναν που είναι απλός αλλά μου είπε ότι μπορεί να κάνει και χώρους μέσα (σαν πατώματα) που ο αέρας θα περνά από τον ένα στον άλλο. Αξίζει τον κόπο;

Ποιά η διαφορά ψηφιακού-αναλογικού ροοστάτη στην πράξη; και κυρίως σ'ένα τζάκι σαν το δικό μου
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...t=825&Itemid=53#8300
που δεν θα δίνει πολύ ψηλές θερμοκρασίες;


Δεν ειμαι και ειδικός αλλά νομίζω πως είναι σπειροειδής για να παιδεύει όπως γράφεις τον αέρα και να τον ζεσταίνει περισσότερο...

Απ'όσο ξέρω ο ψηφιακός έχει εναν αυτοματισμό για να ξεκινά αυτόματα το βεντιλατερ όταν φτάσεις μια θερμοκρασία και να σβήνει αυτόματα όταν πέσει η θερμοκρασία σε μια τιμή που έχει οριστεί..

περισσότερα δεν ξερω καθώς εγω εχω τον αναλογικό. Ψάξε όμως το νημα, γιατί θυμάμαι ο Αστέρης καποια στιγμή έγραψε λεπτομέρειες για το ροοστάτη...
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by GeoTa.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8549 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Μαλλον αστερι θα ανοιξω και αλλη τρυπα για τον εσωτερικο αερα , αφου δεν φτανει η μια απο την καυση !
Η εισοδος του θερμοθαλαμου ειναι φ125 και πρεπει να συνδεσω 4 μεριες ! Μια παει στην εισοδο , μια στο υπογειο , μια εξω και τελευταια αυτη που οδηγει στο υψηλοτερο σημειο μεσα στην γυψοσανιδα( για να περνει ποιο ζεστο αερα). Μια βοηθεια λιγο εδω , πως το κανουμε αυτο με 2 Τ ????η΄' παιζει και σταυρος??? . και αιντε συνδεσε εδω 2 ταμπερ , ενα για τον εξωτερικο και ενα για το υπογειο ! Καμια εξυπνη ιδεα γιατι κολισα !!!Κατω εκει που ειναι το βιντιλατερ , εχει κοψιματα για να παρει αερα το βιντιλατερ και απο τις 3 πλευρες, μπροστα πισω και δεξια ,αν βοηθαει αυτο !

Τωρα κατι αλλο . Την προιγουμενη βδομαδα που ειχαμε τα 10 μποφορ , χτυπουσε ο αερας κατευθιαν στην τρυπα εισαγωγης καυσης , με αποτελεσμα να μπαζει τοσο πολυ αερα μεσα στο τζακι που σε καποια στιγμη εποιασα μεσα στο σπιτι 28,9 βαθμους , και αυτο 10 μετρα μακρια απ το τζακι ! Δεν κοιμηθηκα καθολου και ειμουνα με την πυροσβεστηρα αγκαλια ! Το εχω το τζακακι απο την αρχη του χοιμωνα και το μπουμπουνιζω 4 φορες την βδομαδα τι λιγοτερο , αιντε να ποιασω 25 βαθμους στο ποιο δυνατο μπουμπουνισμα και αυτο 10 μετρα μακρια ! Αλλα τωρα με τοσο αερα που εμπαζε και ας ειχα κλεισει και τη πρωτογενη και δευτερογενη καυση , αυτο δεν ηταν μπουμπουνισμα , αλλα κολαση ! Βεβαια το γεμισα με ξερα ξυλα στις 12 το βραδυ για να βρω 20 ποντους καρβουνα στις 6 το πρωι οπως κανω καθε μερα με κλειστους τους αεριδες , αλλα στις 1 σικοθηκα γιατι αρχισα να σκαω και μετα απο την ζεστη και την ταραχη δεν κοιμηθηκα καθολου , και προσπαθουσα να αερισω το σπιτι με 10 μποφορ , πραγμα που δεν γινοταν με βροχη αερα και παρκε που εχω σε ολο το σπιτι ! Μια ανοιγα μια σφουγγαριζα και μετα με στεγνω πανι επερνα την υγρασια απ το πατωμα ! Και αι τα ειδα ολα .......
Και η ερωτηση ειναι , αν μπορουμε να βαλουμε στην εισαγωγη καυσης βιντιλατερ , για δυνατα μπουμπουνισματα οποτε γουσταρουμε η' για την αρχη μεχρι να παρουν πολυ δυνατα τα ξυλα ?????
Μηπος ειναι λιγο τρελο ολο αυτο παιζει κανενα προβλημα που δεν εχω τις γνωσεις να το εντοπισω ????
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by house.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8550 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αν ανοίξεις τέρμα τον αέρα καύσης, δεν μπουμπουνίζει? Άνοιξε και λίγο την πόρτα τότε, για το ξεκίνημα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.654 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ