Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8086 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Τρία έχει η Nordica, το κάτω είναι το κεντρικό, τα δύο πάνω τζαμιού και δευτερογενούς.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8090 από giol
Απαντήθηκε από giol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ένα συμπέρασμα που έχω βγάλει από αυτό το tread αλλά και από άλλα παρόμοια, είναι ότι πολλά εξαρτώνται από αυτόν που θα κάνει την εγκατάσταση. Βλέπεις ότι μια φτηνή εστία σαν του asteri λειτουργεί καλά ενώ άλλοι με ακριβότερες εστίες έχουν προβλήματα λόγω εγκατάστασης. Θα ήταν ίσως χρήσιμο αν όσοι έχουν εγκαταστήσει εστία να αναρτήσουν σε ξεχωριστό thread την αξιολόγηση της εξυπηρέτησης: π.χ. Μοντέλο , έπιχείρηση ή επαγγελματίας που το εγκατέστησε, τιμή , είδος εργασίας, προβλήματα, μετά την πώληση εξυπηρέτηση, περιοχή. Είναι άλλωστε σημαντικό στην εποχή που ζούμε να βοηθάμε ο ένας τον άλλο να αποφύγει τους απατεώνες και οι άξιοι τζακάδες θα αναδειχθούν.
Τι λέτε να ξεκινήσω thread ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8092 από filippos
Απαντήθηκε από filippos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Πάρτε αέρα από ψηλά, πάνω από το κούφωμα. Τον αεραγωγό θα τον κάνετε μέσα στην φούσκα του τζακιού και δεν θα φαίνεται.


Δυστυχώς πάνω από το κούφωμα έχει δοκάρι.

Τώρα όσο αφορά τα δυο τζάκια, συζητώντας με κάποιον που έχει χρησιμοποιήσει το la nordica insert 80 και το edil kamin luce plus 62 στην πράξη μου είπε ότι το la Nordica είναι αρκετά καλύτερο. Είναι εντελώς αθόρυβο σε σχέση με το luce plus (στην δεύτερη σκάλα κάνει πολύ φασαρία το luce plus) και αποδίδει πολύ καλύτερα την θερμότητα στον χώρο και ότι καίει τα ξύλα πολύ πιο αργά..

Επίσης μου πρότειναν και αυτό MCZ Boxtherm 80 www.mcz.it/en/p159-boxtherm-80.html
σαν ακόμα καλύτερο, γνωρίζει κάποιος κάτι για το συγκεκριμένο ?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": angelos1978

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8093 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@ Giol

Ίσα-ίσα, μιά εστία που δίνει πραγματικά 75% απόδοση, ένας ατζαμής εγκαταστάτης το πολύ-πολύ να την κάνει να δώσει 60. Μια εστία που είναι 40%, δεν πρόκειται ποτέ να ξεπεράσει αυτό το νούμερο, όσο καλός και να είναι ο μάστορας που θα την βάλει.

Σαν να είμαι ο καλύτερος λαμαρινάς της Ελλάδας και να πω ότι θα δημιουργήσω μόνος μου ένα αμάξι αξίας 20.000€. Ε, κατά πάσα περίπτωση, ένα Fiat Panda των 10.000€ θα είναι γρηγορότερο, πιό ασφαλές στον δρόμο και θα καίει και τα μισά. Έτσι είναι και η αγορά των ελληνικών τζακιών. Επειδή είσαι καλός σιδεράς ή έχεις γαμάτο χυτήριο, δεν σημαίνει ότι θα φτιάξεις καλή εστία χωρίς γνώσεις θερμομηχανικής. Και το ότι την πουλάς διπλή και τρίδιπλη τιμή από την Invica, ΔΕΝ σημαίνει ότι η Invicta είναι φτηνή, οι άλλοι είναι άρπαγες...
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8094 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

filippos έγραψε:

Asteris έγραψε: Πάρτε αέρα από ψηλά, πάνω από το κούφωμα. Τον αεραγωγό θα τον κάνετε μέσα στην φούσκα του τζακιού και δεν θα φαίνεται.


Δυστυχώς πάνω από το κούφωμα έχει δοκάρι.

Τώρα όσο αφορά τα δυο τζάκια, συζητώντας με κάποιον που έχει χρησιμοποιήσει το la nordica insert 80 και το edil kamin luce plus 62 στην πράξη μου είπε ότι το la Nordica είναι αρκετά καλύτερο. Είναι εντελώς αθόρυβο σε σχέση με το luce plus (στην δεύτερη σκάλα κάνει πολύ φασαρία το luce plus) και αποδίδει πολύ καλύτερα την θερμότητα στον χώρο και ότι καίει τα ξύλα πολύ πιο αργά..

Επίσης μου πρότειναν και αυτό MCZ Boxtherm 80 www.mcz.it/en/p159-boxtherm-80.html
σαν ακόμα καλύτερο, γνωρίζει κάποιος κάτι για το συγκεκριμένο ?


Τότε παίρνετε αέρα από αεραγωγό που θα κάνετε κάτω χαμηλά, σε κάποια από τις δύο πλευρές του τζακιού και θα φροντίσετε να κάνετε στον κοντινότερο σημείο κάποιου τοίχου χαμηλά, μιά εισαγωγή αέρα με περσίδα που θα ανοιγοκλείνει. Φροντίστε να είναι καλής ποιότητας περσίδα, ώστε το βράδυ που θα την κλείνετε να σφραγίζει σωστά και να μην φέρνει κρύο μέσα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8096 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

giol έγραψε: Ένα συμπέρασμα που έχω βγάλει από αυτό το tread αλλά και από άλλα παρόμοια, είναι ότι πολλά εξαρτώνται από αυτόν που θα κάνει την εγκατάσταση. Βλέπεις ότι μια φτηνή εστία σαν του asteri λειτουργεί καλά ενώ άλλοι με ακριβότερες εστίες έχουν προβλήματα λόγω εγκατάστασης. Θα ήταν ίσως χρήσιμο αν όσοι έχουν εγκαταστήσει εστία να αναρτήσουν σε ξεχωριστό thread την αξιολόγηση της εξυπηρέτησης: π.χ. Μοντέλο , έπιχείρηση ή επαγγελματίας που το εγκατέστησε, τιμή , είδος εργασίας, προβλήματα, μετά την πώληση εξυπηρέτηση, περιοχή. Είναι άλλωστε σημαντικό στην εποχή που ζούμε να βοηθάμε ο ένας τον άλλο να αποφύγει τους απατεώνες και οι άξιοι τζακάδες θα αναδειχθούν.
Τι λέτε να ξεκινήσω thread ;






Να τι επαθε γνωστος μου στην Ασσηρο απο ελληνικη εταιρια τζακιων της Θεσσαλονικης και ειναι στα δικαστηρια.
Του ξηλωσαν το πετροχτιστο παραδοσιακο τζακι του για να τοποθετησουν τζακι νερου με την υποσχεση να ζεστανει γυρω στα 140 μετρα.Η πρωτη προσπαθεια αποτυχημενη...ηταν μικρο ειπε η εταιρια.
Στην δευτερη προσπαθεια (του εβαλαν μεγαλυτερο) τα σωματα του ανεβασαν MAX 45 βαθμους οποτε ξαναξηλωθηκε και εμεινε με την τρυπα που βλεπετε και χωρις τζακι.
Απο οτι μου ειπε ο ιδιοκτητης εκρεμουν κι αλλες μηνυσεις κατα της συγκεκριμενης εταιριας.
Για το τελευταιο περα απο τα λογια του ιδιοκτητη δεν εχω αποδειξεις.
Για τα υπολοιπα περα απο τις φωτογραφιες που εγω τις εβγαλα υπαρχουν το τηλεφωνο και η διευθυνση του ιδιοκτητη για το αληθες.
Παιδια προσοχη μεγαλη. Υπαρχουν αλεξιπτωτιστες που εκμεταλευονται την αναγκη του κοσμου για φτηνη θερμανση και ταζουν λαγους με πετραχηλια.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": giol

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.519 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ