Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8063 από giol
Απαντήθηκε από giol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@asteris
Το έχω διαβάσει όλο το thread (και αυτό στο 4ΤF), αυτό που με απασχολεί είναι αν αυτό είναι foyer γιατί η invicta δεν το έχει σε αυτή την κατηγορία;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8064 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

giol έγραψε: @asteris
Το έχω διαβάσει όλο το thread (και αυτό στο 4ΤF), αυτό που με απασχολεί είναι αν αυτό είναι foyer γιατί η invicta δεν το έχει σε αυτή την κατηγορία;


είναι foyer απλά έχει επιπλέον και την μεταλλική διακοσμητική κορνιζά

Θα πρέπει να χαλασεις ολο το τζακι που εχεις (πυροτουβλα κτλπ) και να το κανεις απο την αρχή ντυμένο με γυψοσανίδα.
αν θες βαλε μια φωτο απο το τζακι που εχεις τωρα

Κάτι που πρόσεξα στο pdf manual είναι οτι στο σχεδιάγραμμα δεν εχει εισαγωγή για εξωτερικό αέρα...?

Invicta Compact 700
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by str1979.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8065 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Είναι foyer, γιατί έχει σκεπή. Οπότε θέλει να του φτιάξεις θερμοθάλαμο για να δουλέψει. Άρα πρέπει να κατεβάσεις όλη την πέτρινη/τούβλινη φούσκα, να τοποθετήσεις την εστία και τυχόν εναλλάκτη και μετά να φτιάξεις ξανά φούσκα από μονωμένη γυψοσανίδα. Αν όλα αυτά τα κάνεις μόνος σου, σε συμφέρει. Αν τα δώσεις σε μάστορα, μάλλον σε συμφέρει να βάλεις κασέτα χωρίς να περιάξεις τίποτα από το πάνω μέρος του υπάρχοντος τζακιού. Φυσικά η λύση foyer+εναλλάκτης υπερτερεί σε σχέση με την κασέτα. Ειδικά αν το τζάκι αυτό θα είναι η κύρια/μόνη θέρμανση του σπιτιού, οπότε κυνηγάς να του βγάλεις την μέγιστη δυνατή απόδοση και ισχύ...
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8070 από giol
Απαντήθηκε από giol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Φωτό: www.flickr.com/photos/76535794@N08/
http://www.flickr.com/photos/76535794@N08/

Εκεί που είναι η κορνίζα έχω την τηλεόραση. Η πλάτη είναι μονότουβλο για αυτο έχω κάνει πατέντα με dexion για να στηρίξω την tv στους πλαινούς τοίχους.

Η επιθυμία μου είναι να βάλω ένα καλό βεντιλατέρ (είτε στη φούσκα ή από κάτω) για να στέλνω τον αέρα μερικά μέτρα μακριά μήπως πιάσει και το υπόλοιπο σπίτι (120 τ.μ 3αρι).
Να το βάλω μόνος δεν το βλέπω αλλά υπολόγιζα ότι ο μάστορας θα μπορούσε να κατεβάσει τη μονότουβλη πρόσοψη και όχι όλο. Λέτε να με γδάρει;

Το σπίτι θερμαίνεται με κλιματιστικό, η μόνωση εξαιρετική ,περιοχή Μπραχάμι.
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by giol.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8074 από ls
Απαντήθηκε από ls στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αστέρη,
δες συστηματάκι για βεβιασμένη κυκλοφορία του αέρα στη φουσκα του foyer
www.qtfpsfan.com/QFF-3804-V.htm
με θερμοστάτη, κλπ
αναφερει οτι είνια για τζάκια αερίου, αλλά πιστεω οτι αν τοποθετηθεί στην πάνω έξοδο του foyer θα κυκλοφορεί ταχύτερα τον αερα στο χώρο
Τί λες ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8076 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

giol έγραψε: Φωτό: www.flickr.com/photos/76535794@N08/
http://www.flickr.com/photos/76535794@N08/

Εκεί που είναι η κορνίζα έχω την τηλεόραση. Η πλάτη είναι μονότουβλο για αυτο έχω κάνει πατέντα με dexion για να στηρίξω την tv στους πλαινούς τοίχους.

Η επιθυμία μου είναι να βάλω ένα καλό βεντιλατέρ (είτε στη φούσκα ή από κάτω) για να στέλνω τον αέρα μερικά μέτρα μακριά μήπως πιάσει και το υπόλοιπο σπίτι (120 τ.μ 3αρι).
Να το βάλω μόνος δεν το βλέπω αλλά υπολόγιζα ότι ο μάστορας θα μπορούσε να κατεβάσει τη μονότουβλη πρόσοψη και όχι όλο. Λέτε να με γδάρει;

Το σπίτι θερμαίνεται με κλιματιστικό, η μόνωση εξαιρετική ,περιοχή Μπραχάμι.


εαν η χτιστή φούσκα που έχεις είναι σχετικά ευρύχωρη κ μπορεί να δουλέψει μέσα ο μάστορας, τοτε θα χαλάσεις μονο την πρόσοψη, απο το δάπεδο και μέχρι το ύψος που θες να μπει η εστία
Θα στη μονωσει εσωτερικά με πετροβαμβακα, θα σου κάνει στο επάνω μέρος την τρύπα για την περσίδα εξαγωγής του ζεστού αέρα, θα σου συνδέσει την καμινάδα και στο τέλος αφού μπει η εστία, θα κλείσει τυχών ανοίγματα που έχουν μείνει είτε με τούβλο πάλι χτιστά ή με γυψοσανίδα.

Εαν δεν εισαι τυχερός κ δεν μπορούν να γίνουν ολα τα παραπάνω τότε αναγκαστικά θα το χαλάσεις όλη την προσοξη και θα το κανείς απο την αρχή με γυψοσανίδα

αν ειναι να βαλεις βεντιλατερ, τότε βαλέ και τον εναλλάκτη που προτείνει ο Αστέρης

Αν πάρεις μάστορα, θα υπολογίζεις περίπου στα 1000ευρω περαστικά

Invicta Compact 700
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by str1979.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": giol

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.540 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ