Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88290 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Παρατήρησα ότι μετά από ώρα λειτουργίας η κασέτα δεν φυσούσε όσο στην αρχή. Ανοίγοντας το παράθυρο στιγμιαία η ροή του αέρα από την κασέτα επανήλθε στο αρχικό επίπεδο. Μάλλον είχε στουμπώσει αέρα το σπίτι και δεν έβγαινε από πουθενά (έχω βάλει αεροστόπ στις πόρτες). Ανοίγοντας το παράθυρο στον πάνω όροφο στν ανακλιση (κατεβασμένο πατζούρι) ο αέρας είχε διαφυγή οπότε ο παραπανήσιος έφευγε. Αυτό είχε και ένα καλό, ότι ο πάνω όροφος ανέβαζε γρηγορότερα θερμοκρασία σε σχέση με παλαιότερα (όπως έγραψα πριν μειώθηκε η διαφορα κάτω/πάνω).

Ίσως στην αρχή να το ανοίγω και μόλις πιάσει θερμοκρασία πάνω να το κλείνω... Θα δείξουν οι δοκιμές

Δουλεύω αέρα απ' έξω γιατί όπως είχα πει δεν έχει μερεμέτια. Μερεμέτι=παντόφλα αύτην την περίοδο. Το καλοκαίρι μάλλον θα ξανασχοληθώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88293 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Δηλαδή θα την γλυτώσεις με σαγιονάρα?
Μην στεναχωριέσαι, δεν είσαι ο μόνος
Εγώ θέλω να κάνω εσωτερική μόνωση από την βόρεια πλευρά και για το καλοκαίρι με την σαγιονάρα το βλέπω να γίνεται :oops:


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88301 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Stavrax έγραψε: Δηλαδή θα την γλυτώσεις με σαγιονάρα?
Μην στεναχωριέσαι, δεν είσαι ο μόνος
Εγώ θέλω να κάνω εσωτερική μόνωση από την βόρεια πλευρά και για το καλοκαίρι με την σαγιονάρα το βλέπω να γίνεται :oops:


καντη τωρα ... η σαγιοναρα ζεσταινει ...να γλυτωσεις και κανα καυσιμο :P


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Stavrax

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88887 από DrNick
Απαντήθηκε από DrNick στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

ragavelas έγραψε: Επιστρέφω σε αυτό που έλεγα, οτι τα βεντιλατέρ της 70 βεντιλάτο ειναι μικρά. Πήρα λοιπόν ένα βεντιλατέρ μπανιου 167 κυβικά ανά ώρα παροχή και το έβαλα απ' έξω. Η θερμοκρασία στο χώρο ανέβηκε πολύ πιο γρήγορα, όταν του έβαλα πολλά ξύλα δεν ανέβηκε στου 150+ βαθμούς ο αέρας της κασέτας αλλά το πολύ 135. Επίσης μειώθηκε η διαφορά του πάνω με τον κάτω όροφο (24/20 σε σχέση με 24/18,5). Εδώ να πω ότι αυτό έγινε σε διάρκεια μιαμισης ώρας ενώ παλαιότερα γινόταν μετά από κάνα τρίωρο. Πρέπει βέβαια να έχω στην ανάκληση ένα παράθυρο πάνω γιατί θα έχουμε υπερπίεση μέσα.

Εν κατακλείδι νομίζω ότι μια τέτοια μετατροπή έχει να προσφέρει αρκετά έως πολύ στην συνολική απόδοση της εν λόγω κασέτας (ίσως και σε άλλες καθότι σχεδόν όλες έχουν μικρά μοτέρ)

Δηλαδή για να καταλάβω, έβαλες το ανεμιστηράκι του μπάνιου στο εξωτερικό στόμιο της φ120 που φέρνει αέρα από έξω μέσα , οπότε σου ενισχύει την φυσική ροή και αυξάνει τη ροή του αέρα που βγαίνει ζεστός από την περσίδα εκτόνωσης;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88897 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Σωστά κατάλαβες, με τη διαφορά ότι ενισχύει την βεβιασμένη (και όχι φυσική) ροή καθότι η κασέτα έχει δύο βεντιλατέρ μέσα (παροχή 200-250 κυβικά/ώρα). Συνήθως ανάβω το εξωτερικό με το που ανάψουν τα ενσωματωμένα και το σβήνω μετά όταν πιάσει θερμοκρασία ο χώρος. Αν ανάψω μόνο το εξωτερικό δεν γίνεται δουλειά καθότι έχει πολύ μικρή ροή σε αντίθεση με το να δουλέψουν όλα μαζί όπου πραγματικά καταλαβαίνεις από απόσταση ότι φυσάει!
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by ragavelas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88907 από DrNick
Απαντήθηκε από DrNick στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

ragavelas έγραψε: Σωστά κατάλαβες, με τη διαφορά ότι ενισχύει την βεβιασμένη (και όχι φυσική) ροή καθότι η κασέτα έχει δύο βεντιλατέρ μέσα (παροχή 200-250 κυβικά/ώρα). Συνήθως ανάβω το εξωτερικό με το που ανάψουν τα ενσωματωμένα και το σβήνω μετά όταν πιάσει θερμοκρασία ο χώρος. Αν ανάψω μόνο το εξωτερικό δεν γίνεται δουλειά καθότι έχει πολύ μικρή ροή σε αντίθεση με το να δουλέψουν όλα μαζί όπου πραγματικά καταλαβαίνεις από απόσταση ότι φυσάει!

Κάτσε γιατί με μπέρδεψες.το μοτέρ της τουαλέτας ρουφά αέρα από τον εξωτερικό χώρο και τον στέλνει πού;;;Στον θερμοθάλαμο από πετροβάμβακα - γυψοσανίδα;Γιατί αν είναι έτσι την φυσική ροή ενισχύει και όχι την βεβιασμένη...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.483 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ