Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #87304 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Τω λοιπόν. Άναψα το τζάκι, άναψαν τα βεντιλατέρ, πήγα απ' έξω και στερέωσα δύο σεσουάρ τα οποία άνοιξα στο φουλ (στο κρύο φυσικά). Μπήκα μέσα και στάθηκα μπροστά από την εστία. Η ποσότητα του αέρα ήταν τουλάχιστον διπλάσια. Τα άφησα να δουλεύουν αρκετή ώρα. Παρατήρησα ότι η θερμοκρασία εξερχόμενου δεν έπεσε. Με την ίδια ποσότητα ξύλων μέσα και χωρίς τα σεσουάρ νομίζω θα παρέμενε ιδια η θερμοκρασία, άντε να ανέβαινε λιγάκι. Το αποτέλεσμα στο σπίτι πάντως ήταν ότι ζεστάθηκε πολύ γρήγορα. Μάλιστα έπιασε 22-23 ενώ αν το δούλευα κανονικά αυτους τους βαθμούς θα τους έβλεπα το βράδυ.

Οπότε καταλήγω ότι τα βεντιλατέρ είναι μικρά... Μάλλον πως θα πάρω ένα βεντιλατέρ μπάνιου (250 κυβικά) να το βάλω στην είσοδο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #87317 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Τα σεσουάρ φύσαγαν κρύο ή ζεστό αέρα;;

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #87325 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Στις περισσότερες κασέτες τα βεντιλατέρ είναι μικρά έως οριακά. Για αυτό φωνάζουμε ότι αν μπορείτε, μην βάζετε κασέτες, είναι λύσεις απολύτου ανάγκης. Με λίγο παραπάνω κόπο (δημιουργία θερμοθάλαμου, άνοιγμα κάτω και άνω εισαγωγών), βάζετε ένα πολύ αποδοτικότερο foyer, το οποίο και φτηνότερο είναι και ανθεκτικότερο και απηλλαγμένο από ρεύμα και θορύβους.

Ragavellas, βάλε εξωτερικό βεντιλατέρ και σύνδεσέ το με χρονοδιακόπτη, να δίνει για 1-2 ώρες στο ξεκίνημα. Αφού πιάσει ο χώρος θερμοκρασία, δεν νομίζω να χρειάζεται να δουλεύει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #87326 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

ragavelas έγραψε: Ναι το έχω υπόψιν, αλλά θα πρέπει να βγάζω εστίες και να ανοίγω δουλειές (πράγμα που έχω κάνει ήδη τρεις φορές φέτος και αν το ξανακάνω βλέπω να τρώω κανα ξύλο από τη γυναίκα).

Το βεντιλατέρ που δίνει η εταιρία κάνει 400+ ευρώ... Δεν αξίζει, καλύτερα η αγορά ενός άλλου βεντιλατέρ και ενός θερμοστατικού (συνολο <200 ευρώ).

Αυτό που σκέφτομαι είναι να δοκιμάσω τν ώρα που θα δουλεύει το τζάκι να βάλω απ΄εξω ένα σεσουάρ. Λογικά θα αυξηθεί η παροχή από μέσα. Αν αυξηθεί αρκετά, μπορεί να πάρω κάνα βεντιλατέρ μπάνιου (σε Φ125 βρίσκω με 200 κυβικά) και να το βάλω απ΄ έξω. Βάζω ένα διακοπτάκι για on/off και το δουλεύω έτσι. Άλλωστε τα μαμά βεντιλατέρ μόνιμα στο 5/5 τα εχω. Έτσι ίσως ξεκουράζονται και αυτά όταν ανέβει η θερμοκρασία στο σπίτι.

Ο συνφορουμίστας mtbmtb13 έχει κάνει τοποθετήσει και 3ο βεντιλατέρ. Μπορείς να πληροφορηθείς από αυτόν. www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...id=53&limitstart=210

ΜΙΧΑΛΗΣ
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by MICK.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #87353 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Προς degeor: Τα σεσουαρ φύσαγαν κρύο

Asteris όπως έχω ξαναπει δεν ημουν καλός μαθητής όταν έπρεπε με αποτέλεσμα να εμπιστευτώ τους μαγαζάτορες και έτσι βρέθηκα με την εν λόγω κασέτα η οποία καλούλα είναι βεβαια, αλλά θα ήταν προτιμότερο ένα foyer. Στερνή μου γνώση να σ' ειχα πρώτα...

Δεν πειράζει, τώρα έμαθα και όταν αποφασίσουν οι γονείς μου να βάλουν και με θέσουν υπεύθυνο, θα κάνω καταπληκτική δουλειά!!!!
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ragavelas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #87743 από id_arts
Απαντήθηκε από id_arts στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Γεια σας και απο εμενα.....ετοιμαζομαι να κανω "μετατροπη" παραδοσιακο τζακι σε ενεργειακο....Προσανατολιζομαι στο invicta.... Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι για την καμιναδα....η καμιναδα που εχω ειναι αυτη η χτιστη -(τετραγωνη εξωτερικα στρογγυλη εσωτερικα)- μπορω να την χρησιμοποιησω η χρειαζομαι αλλη???
Το διαμερισμα ειναι στο 2ο οροφο και η καμιναδα φτανει στην ταρατσα του 4ου οροφου....
ευχαριστω πολυ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.528 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ