Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6913 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Εννοείται foyer, αν είναι να γίνει έτσι κι αλλιώς μερεμέτι στην φούσκα. Πιό δυνατές, πιό ανθεκτικές, πιό φτηνές. Καλύτερη ροή καυσαερίων και μεγαλύτερη επιφάνεια εναλλαγής θερμότητας λόγω της κεκλιμένης σκεπής, έναντι της επίπεδης των κασετών. Αρκεί να γίνει καλή φούσκα από πάνω. Στην ουσία λειτουργεί σαν την κασέτα, απλά έχεις πολύ μεγαλύτερο θερμοθάλαμο για να γίνει η εναλλαγή της θερμότητας από το πυρωμένο μαντέμι και έχεις και μεγαλύτερες εισαγωγές-εξαγωγές να εκτονώνεται φυσικά. Επίσης δεν ακούς κιχ από βεντιλατέρ και μοτέρια. Μειονέκτημα ότι θέλει μισή ώρα παραπάνω από τις βεντιλατεράτες για να αρχίσει να δίνει ζέστη (πρέπει να ανέβει αρκετά θερμοκρασία ο αέρας, 100+, για να αρχίσει η ροή του μέσα στην φούσκα).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6914 από kavem
Απαντήθηκε από kavem στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

βασιλιης έγραψε: την αδιαζουμε απο μεσα ειπαμε οχι απο εξω.δεν γινοντε εξωτερικα μερεμετια.η συνδεση της κασετασ πρεπει να φτανει μεχρι το ταβανι

δηλαδη βασιλη η τοποθετηση περσιδων αεραγωγων μπορει να γινει απο μεσα
αν δεν σου κανει κοπο pιξε μια ματια εδω www.thermochoros.gr/index.php?cPath=90
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by kavem. Αιτία: l

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6915 από foufoutos
Απαντήθηκε από foufoutos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
καλημερα

βρηκα αυτο στο you tube για καποιον που ψαχνει κατι οικονομικο σε συμβατικο τζακι



θα το βρειτε με τιτλο ΑΕΡΟΘΕΡΜΟ ΤΖΑΚΙΟΥ

ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ 200Ε 6977 387410

δεν ειναι δικο μου και δεν κανω διαφημιση
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by foufoutos. Αιτία: συμπληρωματικο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6919 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

kavem έγραψε:

βασιλιης έγραψε: την αδιαζουμε απο μεσα ειπαμε οχι απο εξω.δεν γινοντε εξωτερικα μερεμετια.η συνδεση της κασετασ πρεπει να φτανει μεχρι το ταβανι

δηλαδη βασιλη η τοποθετηση περσιδων αεραγωγων μπορει να γινει απο μεσα
αν δεν σου κανει κοπο pιξε μια ματια εδω www.thermochoros.gr/index.php?cPath=90


Στην περίπτωση που δείχνει το site, δεν υπάρχει κανένας λόγος να βάλεις κασέτα, την στιγμή που το διέλευσαν το τζάκι. Βάζεις foyer που κάνει τα μισά λεφτά. Ούτε αεραγωγούς θα χρειάζεται, μόνο την περσίδα βάζεις. To foyer ζεσταίνει τον αέρα μέσα στον θάλαμο και αυτός βγαίνει από την περσίδα με φυσική ροή. Θέλει βέβαια και μιά περσίδα στην κάτω μεριά της εστίας, ώστε να μπαίνει από κει ο αέρας του δωματίου για να περάσει κάτω-πίσω-πάνω από το foyer και να δημιουργήσει την ροή. Μερικά foyer έχουν δικές τους εισαγωγές δεξιά-αριστερά από το συρταράκι τους, ή το σηκώνεις 1-2 πόντους από το μάρμαρο που πατάει για να παίρνει αέρα από εκεί.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6920 από kavem
Απαντήθηκε από kavem στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Εννοείται foyer, αν είναι να γίνει έτσι κι αλλιώς μερεμέτι στην φούσκα. Πιό δυνατές, πιό ανθεκτικές, πιό φτηνές. Καλύτερη ροή καυσαερίων και μεγαλύτερη επιφάνεια εναλλαγής θερμότητας λόγω της κεκλιμένης σκεπής, έναντι της επίπεδης των κασετών. Αρκεί να γίνει καλή φούσκα από πάνω. Στην ουσία λειτουργεί σαν την κασέτα, απλά έχεις πολύ μεγαλύτερο θερμοθάλαμο για να γίνει η εναλλαγή της θερμότητας από το πυρωμένο μαντέμι και έχεις και μεγαλύτερες εισαγωγές-εξαγωγές να εκτονώνεται φυσικά. Επίσης δεν ακούς κιχ από βεντιλατέρ και μοτέρια. Μειονέκτημα ότι θέλει μισή ώρα παραπάνω από τις βεντιλατεράτες για να αρχίσει να δίνει ζέστη (πρέπει να ανέβει αρκετά θερμοκρασία ο αέρας, 100+, για να αρχίσει η ροή του μέσα στην φούσκα).


asteri μια και εχεις κανει διατριβη στο θεμα δεν ξεκινας να τοποθετεις και τζακια επαγγελματικα
εγω παντως θα σε προτιμησω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6922 από marsdiv
Απαντήθηκε από marsdiv στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Πεστε με χαζο πεστε δεν του κοβει ...θα μου εξηγεισει καποιος μια η διαφορα της κασετας με το fouyer ? διαβασα 2 φορες ολες τις 39 σελιδες και δεν εχω καταλαβει ακομα.....μη με παρεξηγησετε σας παρακαλω....αν θελει καποιος ας κανει τον καπο να μου γραψει να μου εξηγησει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.590 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ