Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #68959 από centaurus
Απαντήθηκε από centaurus στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Έχω μια ερώτηση.
Εχω βγαλει απο το ενεργειακο μου 2 εξοδους στον χωρο του τζακιου και μια εξοδο την πήγα στον επανω οροφο-υπνοδωματιο μια διαδρομη με ευκαμπτο μονωμενο, περιπου 8 μετρα...λογικο να κόβει ταχυτητα αερα και επειδη ρυθμίζω κ την ταχύτητα το πολυ στο 1/3 η ταχύτητα στον πανω όροφο ειναι θα ελεγα οριακη.
Σκέφτομαι το βραδυ όταν παμε για ύπνο να κλείνω τις 2 κάτω εξοδους και να αφήνω μονο την επανω...σε δοκιμη με κατι προχειρο ειδα πως βελτιώθηκε αρκετα η κατασταση.
Εαν δεν υπαρχει γενικα καποιο προβλημα βεβαια σε αυτο που θελω να κανω, θα ηθελα να μαθω που μπορω να βρω καποιο υλικό ευκαμπτο καλύτερα το οποιο να μπορει να αντεχει μεχρι 120-130 βαθμούς...σκεφτομαι ισως καποοι χαρτι ειδικο...
Οι περσιδες εξοδου κατω δεν ειναι οι κλασικες αλλα κατι σφαιρικες, για αυτο και η πατεντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69054 από madbad31
Απαντήθηκε από madbad31 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
για την καμιναδα στο τζακι μου (οπως ειπα το παλιο ειχε φ250 ινοξ)να βγαλω απευθειας απο το σελενικ διαστολη απο 200 σε 250 η να την παω 200 αρα μεχρι το την εξοδο της φουσκας-θερμομονωσης και εκει να μπει η διαστολη?εχει διαφορα η προβλημα το ενα απο το αλλο?Αστερη τι λες?εναλλακτη παιρνει μονο τον 50 ποντους,θα κανει δουλεια η τζαμπα τα λεφτα?
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69062 από glf
Απαντήθηκε από glf στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
σήμερα τελείωσε και το πατάρι στο τζάκι μου, πιστεύω είμαι.. ετοιμοπόλεμος για κανονικά γεμίσματα :)
θα περιμένω να στεγνώσει η κόλλα και μεθαύριο απόγεμα το ανάβω..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69064 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Βάλε τον εναλλάκτη πάνω στην εστία και μετά την συστολή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69220 από PANOS 21
Απαντήθηκε από PANOS 21 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

PANOS 21 έγραψε: καλησπερα.ξερει καποιος ποσα κυβικα ειναι τα βεντιλατερ το καθενα στη κασετα nordica?ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69243 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

madbad31 έγραψε: καλησπερα φιλοι,μετα απο αρκετη δουλεια απο χθες το πρωι μεχρι βραδυ, και σημερα εφτασα σε αυτο το αποτελεσμα που βλεπετε.δυστηχως η καμιναδα δεν ταιριαξε ωστε να το αναψω σημερα και δεν θελω να βαλω 40 ποντους σπιραλ οποτε θα περιμενω αυριο τα καταστηματα.
πως σας φαινεται ως εδω?λετε να εχω απωλειες δεξια της εστιας μου ειναι ο τοιχος κομενος απο την παλια εστια?επισης δεξια το πλαινο του θερμοθαλαμου δεν ετασε μεχρι το προσωπο της εστιας αλλα 6 ποντους πιο πισω και 3 ποντους αριστερα.αν μεινει ετσι και βαλω π/β στην προσοψη της γυψοσανιδασ στο κλεισιμο θα εχω πολλες απωλειες?αν μπορειτε να καταλαβεται απο το σχεδιο τι εννοω..τελικα εναλλακτη δε θα βαλω γιατι δεν το παιρνει(μονο 60 αρι αλλα ειναι μικρος νομιζω)..καθε συμβουλη προταση δεκτη..
και ευχαριστω πολυ για την καθοδηγηση και βοηθεια τον φιλο μου Στρατο (Str1979)


οι αποστάσεις της μόνωσης απο την εστία είναι πολυ μικρές !!αυτή η ινοξ η ελικοειδής δεν μου αρέσει καθόλου μελλοντικά ίσως να έχει πρόβλημα !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.772 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ