Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6802 από marsdiv
Απαντήθηκε από marsdiv στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GeoTa έγραψε: Είχα τζάκι μαντεμένιο ανοιχτό με φυσική ροή. Το έκλεισα με πόρτα που έχει γρίλιες και πυρίμαχο τζάμι. Αν δεν έχεις πόρτα μπροστά δεν αξίζει να το κανεις. Εγώ παρατήρησα ότι όταν ανοίγω την πόρτα η θερμοκρασία από τις περσίδες πέφτει


το ιδιο εχω και εγω με πορτα . δεν λεω ευχαριστημενος ειμαι αλλα να ζεστανω και πιο μακρινο χωρο με τον αερα θελω...ενιαιο σαλονι με κουζινα χωλ και ακριβως απεναντι και ενα δωματιο...οσο μπορω να κερδισω αυτο θελω.αφου λες οτι εισαι ευχαριστημενος θα δω και εγω. με προβληματιζει μονο απο που να παρω αερα...εδω φλωρινα πιανουμε πολυ χαμηλες εξω...φετος δυο μηνες παιζουμε πολυ χαμηλα -10 -20 -15 για αυτο και εγω προσανατολιζομαι να παρω απο μεσα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6811 από βασιλιης
Απαντήθηκε από βασιλιης στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
καλησπερα.δεν χρειαζετε να σπας την καμιναδα απο εξω αν καταλαβα σωστα.μονο απο μεσα τιν σπαμε κι την αδιαζουμε.ι μονωση γεινετε με κεραμοβαμβακακι οχι με πετροβαμβακα.ενα edil kamin 76x57 einai οτι πρεπει .14kw με μοτερ

Βοηθαμε οσο μπορουμε
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6821 από MELAS
Απαντήθηκε από MELAS στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

str1979 έγραψε:

MELAS έγραψε: ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΓΡΑΦΩ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΤΖΑΚΙ ΜΟΥ.

1.ΤΟ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΕΡΑ ΑΠΟ ΕΞΩ.ΟΤΑΝ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩ 5 ΒΑΘΜΟΥΣ C ΑΠΟ ΤΟΥΣ 100 ΒΑΘΜΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΟ ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΤΖΑΚΙΟΥ ΠΕΦΤΕΙ ΣΤΟΥΣ ΣΤΟΥΣ 75 ΒΑΘΜΟΥΣ.
ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΕΡΑ ΤΟ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ ΑΠΟ ΜΕΣΑ;
2.ΕΝΩ ΕΧΕΙ ΣΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΜΕΡΟΣ Η ΕΣΤΙΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΖΑΜΙ ΚΑΤΑ ΜΗΚΟΣ ΤΡΥΠΕΣ ΜΙΚΡΕΣ ΓΙΑ ΑΕΡΑ, ΟΤΑΝ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΩ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΓΙΑ ΕΙΣΟΔΟ ΑΕΡΑ ΕΝΤΟΣ ΤΗΣ ΚΑΥΣΗΣ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ.
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΑΕΡΑΣ ΑΠΟ ΑΛΛΑ ΣΗΜΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΥΡΙΖΕΙ.
ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ.ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΕΡΑ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ;
ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΥΣΗ ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΞΥΛΑ ΕΙΝΑΙ ΧΛΩΡΑ.
3.ΟΤΑΝ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΩ ΤΟ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΚΑΛΑ ΕΝΑΣ ΒΟΜΒΟΣ ΑΚΙ ΟΣΟ ΑΥΞΑΝΩ ΤΗΝ ΣΚΑΛΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΘΟΡΥΒΟΣ.ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ,ΤΗ ΔΕΚΑΤΗ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΛΑ.
4.Η ΚΑΜΙΝΑΔΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΤΙΣΤΗ (ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΑ)ΑΠΟ ΠΑΛΙΟΤΕΡΟ ΤΖΑΚΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑ.ΕΙΝΑΙ 6 ΜΕΤΡΑ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟ ΤΖΑΚΙ ΜΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


καλησπερα κ καλως ηρθες

1.ειναι φσιολογικο να πεφτει η θερμοκρασια απο την στιγμη που εισαγεις κρυο αερα γυρω απο την εστια
(εδω παιζει ρολο το ποσο καλη ειναι η εστια (μαντεμι-παχος-βαρος) ωστε να μπορει να διατηρει οσο το δυνατον περισσοτερο την θερμοκρασια της)

2. αν καταλαβα καλα το τζακι σου εχει εισοδο αερα για δυτερευουσα καυση
Αυτη νομιζω οτι αρχιζει να λειτουργει οταν το τζακι πιασει μεγαλη θερμοκρασια ωστε τα καυσαερια να ειναι καυτα και να μπορει ο επιπλεον αερας να τα αναφλεξει.οσο η θερμοκρασια της εστιας ειναι σχετικα μικρη δεν θα εχεις δετερογενη καυση (ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος)

3. προφανώς οταν ενεργοποιεις το βεντιλατερ κατι συντονίζεται μαζι του για αυτο και ακους αυτο τον θορυβο.
Αν μπορεις ανοιξε την φουσκα και δες τις ενώσεις αν ειναι καλα σφιγμένες και αν τυχον κατι ακουμπα επανω στην εστια η σε καποιο σπιραλ και συντονιζεται με το βεντιλατερ

4.η καμιναδα πρεπει να ειναι τουλαχιστον 4-4.5μ απο την κορυφη της εστιας κ επανω οποτε δεν εχεις προλημα με το μηκος.εσωτερικα της χτιστής καμιναδας υπαρχουν μπουρια μεταλλικά η οχι?

πες μας κ ποια εστια εχεις



ΤΟ ΤΖΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΠΟ ΠΟΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΟΙΑΖΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΕ ΑΥΤΟ
www.energeiakatzakia.com.gr/leitourgia_energeiako_tzaki.html
Η ΚΑΜΙΝΑΔΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΠΟΥΡΙΑ ΜΕΤΑΛΛΙΚΑ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #6823 από βασιλιης
Απαντήθηκε από βασιλιης στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
καλησπερα.καλο ειναι να παιρνει κι λιγο αερα απο μεσα.οσο για το μοτερ δεν πρεπει ποτε να δουλευει στο 10.μονο οταν περναει τους 120 βαθμους.

Βοηθαμε οσο μπορουμε
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by βασιλιης. Αιτία: συμπληρωμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6825 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

pantelis1973 έγραψε: Αστέρη, για να τοποθετηθεί η νέα καμινάδα,θα πρέπει να αφαιρέθεί το κλαπέτο. Να τοποθετήσω νέο κλαπέτο στην μεταλλική;


Όχι. Θα έχει η εστία, ή κλαπέτο, ή κόφτρα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pantelis1973

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6828 από MELAS
Απαντήθηκε από MELAS στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

MELAS έγραψε:

str1979 έγραψε:

MELAS έγραψε: ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΓΡΑΦΩ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΤΖΑΚΙ ΜΟΥ.

1.ΤΟ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΕΡΑ ΑΠΟ ΕΞΩ.ΟΤΑΝ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩ 5 ΒΑΘΜΟΥΣ C ΑΠΟ ΤΟΥΣ 100 ΒΑΘΜΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΟ ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΤΖΑΚΙΟΥ ΠΕΦΤΕΙ ΣΤΟΥΣ ΣΤΟΥΣ 75 ΒΑΘΜΟΥΣ.
ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΕΡΑ ΤΟ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ ΑΠΟ ΜΕΣΑ;
2.ΕΝΩ ΕΧΕΙ ΣΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΜΕΡΟΣ Η ΕΣΤΙΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΖΑΜΙ ΚΑΤΑ ΜΗΚΟΣ ΤΡΥΠΕΣ ΜΙΚΡΕΣ ΓΙΑ ΑΕΡΑ, ΟΤΑΝ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΩ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΓΙΑ ΕΙΣΟΔΟ ΑΕΡΑ ΕΝΤΟΣ ΤΗΣ ΚΑΥΣΗΣ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ.
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΑΕΡΑΣ ΑΠΟ ΑΛΛΑ ΣΗΜΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΥΡΙΖΕΙ.
ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ.ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΕΡΑ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ;
ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΥΣΗ ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΞΥΛΑ ΕΙΝΑΙ ΧΛΩΡΑ.
3.ΟΤΑΝ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΩ ΤΟ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΚΑΛΑ ΕΝΑΣ ΒΟΜΒΟΣ ΑΚΙ ΟΣΟ ΑΥΞΑΝΩ ΤΗΝ ΣΚΑΛΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΘΟΡΥΒΟΣ.ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ,ΤΗ ΔΕΚΑΤΗ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΛΑ.
4.Η ΚΑΜΙΝΑΔΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΤΙΣΤΗ (ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΑ)ΑΠΟ ΠΑΛΙΟΤΕΡΟ ΤΖΑΚΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑ.ΕΙΝΑΙ 6 ΜΕΤΡΑ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟ ΤΖΑΚΙ ΜΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


καλησπερα κ καλως ηρθες

1.ειναι φσιολογικο να πεφτει η θερμοκρασια απο την στιγμη που εισαγεις κρυο αερα γυρω απο την εστια
(εδω παιζει ρολο το ποσο καλη ειναι η εστια (μαντεμι-παχος-βαρος) ωστε να μπορει να διατηρει οσο το δυνατον περισσοτερο την θερμοκρασια της)

2. αν καταλαβα καλα το τζακι σου εχει εισοδο αερα για δυτερευουσα καυση
Αυτη νομιζω οτι αρχιζει να λειτουργει οταν το τζακι πιασει μεγαλη θερμοκρασια ωστε τα καυσαερια να ειναι καυτα και να μπορει ο επιπλεον αερας να τα αναφλεξει.οσο η θερμοκρασια της εστιας ειναι σχετικα μικρη δεν θα εχεις δετερογενη καυση (ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος)

3. προφανώς οταν ενεργοποιεις το βεντιλατερ κατι συντονίζεται μαζι του για αυτο και ακους αυτο τον θορυβο.
Αν μπορεις ανοιξε την φουσκα και δες τις ενώσεις αν ειναι καλα σφιγμένες και αν τυχον κατι ακουμπα επανω στην εστια η σε καποιο σπιραλ και συντονιζεται με το βεντιλατερ

4.η καμιναδα πρεπει να ειναι τουλαχιστον 4-4.5μ απο την κορυφη της εστιας κ επανω οποτε δεν εχεις προλημα με το μηκος.εσωτερικα της χτιστής καμιναδας υπαρχουν μπουρια μεταλλικά η οχι?

πες μας κ ποια εστια εχεις



ΤΟ ΤΖΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΠΟ ΠΟΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΟΙΑΖΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΕ ΑΥΤΟ
www.energeiakatzakia.com.gr/leitourgia_energeiako_tzaki.html
Η ΚΑΜΙΝΑΔΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΠΟΥΡΙΑ ΜΕΤΑΛΛΙΚΑ.


O K. ASTERIS ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟΨΗ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.595 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ