Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56411 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Zena έγραψε:

Asteris έγραψε:

Zena έγραψε:

Asteris έγραψε:

Και πού θα βρω τέτοια περσίδα....Αυτός μου είπε οτι μετα βίας θα βρει μία των 20χ80...Anyway...ίσως βάλω 2 μικρότερες κολλητές....Επί θεωρητικού μιλώντας τώρα, αν η εκτόνωση παραμείνει μικρή,δηλαδή 20χ40, τι θα συμβεί??Α!!και ξέχασα..(μην με περάσεις για στόκο αλλά με τα τεχνικά θέματα τώρα έχω αρχίσει να ασχολούμαι και κάποια πράγματα δεν τα καταλαβαίνω) τα πλαινα της κασέτας πρέπει να απέχουν 2-3 mm από τον κεραμοβάμβακα...ΟΚ! αυτό το κατάλαβα,και είναι λογικό, αν τελικά το μαρμαράκι κλείσει αεροστεγω΄ς τα πλαινά θα έχω πρόβλημα??


Σόρρυ για την παρέμβαση. :oops:

Αν δε βρίσκεις περσίδες στο επιθυμητό μέγεθος, τις παραγγέλνεις. Γκούγκαλαρέ το.
Προσέχεις όμως και τονίζεις τις εσωτερικές διαστάσεις ως επιθυμητό εμβαδό, όχι το συνολικό μαζί με το περίγραμμα.
Αλλιώς βάζεις 2 μικρότερες, το συνολικό εμβαδό σε ενδιαφέρει.

Αν η εκτόνωση είναι μικρή, θα αναπτύσσονται υπερβολικές θερμοκρασίες μέσα στη φούσκα. Μη βάλεις μικρότερη, θα αναγκαστείς να το επιδιορθώσεις μελλοντικά σίγουρα.

Τα mm απόστασης που σου είπε ο Αστέρης νομίζω αναφέρονται στο κενό μεταξύ της προεξοχής της εστίας και της γυψοσανίδας, όχι της μόνωσης.

Επίσης πρόσεχε αυτό που σου είπε για την ωφέλιμη επιφάνεια ο Αστέρης.
Υπάρχουν περσίδες 3 σε 1. Στο κέντρο είναι η εκτόνωση (στο εμβαδό που χρειάζεσαι) και δεξιά αριστερά 2 μικρότερες, πχ 10x10, με λαιμό εσωτερικά, όπου κουμπώνουν οι αεραγωγοί.

Κατάλαβες ή σε μπέρδεψα χειρότερα? :silly:


Ακόμα στα πετρέλαια...
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by GT.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Zena

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56429 από PANOS 21
Απαντήθηκε από PANOS 21 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπερα.Εχω κασετα αλλα οχι περσιδα εκτονωσης και θερμοθαλαμο αφου δεν ειναι μεσα με πετροβαμβακα,ειναι το παλιο τζακι με πυροτουβλο,μπορει να προκαλεσει προβλημα αυτο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56436 από makisr
Απαντήθηκε από makisr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Πριν καμια δεκαριά μέρες εγκατέστησα και εγώ κασέτα της θερμοζέλ (80άρα), 13kw αν θυμάμαι καλά.
λαμβάνοντας υπόψη πως το τζάκι δουλεύει παράλληλα με σόμπα πελλετ 13άρα σε σπίτι 150 τ.μ., και δεν καταφέρνω να έχω το επιθυμητό αποτέλεσμα αναφορικά με την περιοχή της κουζίνας (διαγώνια ακριβώς από το τζάκι σε απόσταση 12 μέτρων η είσοδος) αναρωτιέμαι εάν αξίζει να τραβήξω ένα κανάλι στα 6μ προκειμένου να φυσάει προς της είσοδο της κουζίνας.
θα έχω αποτέλεσμα μόνο από την μία έξοδο της κασέτας, ή είναι προτιμότερο να φτιάξω ένα θερμοθάλαμο μόνο είσοδο-έξοδο με μία έξοδο στ ο κανάλι που θέλω;
ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56438 από giol
Απαντήθηκε από giol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

house έγραψε: Εν τέλει βρήκα τζακά να μου το βάλει και έτυχε ένας φίλος μου να ενδιαφέρεται για τζάκι και αυτός αγόρασε από αυτον τζακά . Αυτό νομίζω αποδεικνύει ότι αν έχεις σωστή συμπεριφορά σαν έμπορος έχεις μόνο να κερδίσεις και ότι οι κουτοπονηριές τύπου "ή από εμένα ή απο κανένα" δεν οδηγούν πουθενά.

Δηλαδη τζακας σε εβαλε σπασιμο γωνια πανω απ το τζακι ???? Giol μας ξεχασες με φενεται !
Ουτε εναλλακτη εβαλες , εκανες και σπασιμο πανω απ το τζακι , και το κουτι ρε το εκανες σωστα ????


Λες να έχω πρόβλημα με την γωνία; Εκείνη την στιγμή φαινόταν αναγκαίο.
Πάντως το κουτί το έκανε καλό, ενναλάκτη δεν του ζήτησα να βάλει , μου φάνηκε υπερβολή αφού έτσι και αλλιώς το τζάκι υπερκαλύπτει τις ανάγκες του χώρου.

Όσον αφορά εντυπώσεις από το Jolly mec (universal medio C) είμαι με΄χρι στιγμής πολύ ικανοποιήμενος. Στο πρώτο άναμα του έβαλα μια μπρικέτα RUF noname και 2 ξύλα οξιάς τριετίας αλλά βρεγμένα από τις βροχές τις εβδομάδας (τα είχα την ταράτσα ακάλυπτα).Σύνολο περίπου 3 κιλά. Σε 25 λεπτά είχε πάρει μπροστά το βεντιλατέρ (60+ βαθμούς) σε 40 λεπτά το Caldo control έκλεισε (αυτόματα) τελείως την εισαγωγή αέρα καύσης (120+ βαθμούς), το βεντιλατέρ ξανασταμάτησε μετά από 2+ ώρες από το άναμμα. Η φυσική ροή με την ακτινοβολία επαρκούν πλήρως για να ζεστάνουν τον χώρο του σαλονιού (50τ.μ.),οπότε κλείνω τις γρίλλιες και οδηγώ τον αέρα στους αεραγωγούς για να τον πετάξουν πιο πίσω και να ζεσταθούν τα υπνοδωμάτια πιο γρήγορα. Το βράδυ κατέβασα μια σακούλα ξύλα γύρω στα 7 κιλά και μια μπρικέτα και από τις 23:00 μέχρι τις 05:00 τα τζάκι δούλευε ( συμπλήρωσα στις 1 και στις 3). Ο υγραντήρας βοηθάει την ατμόσφαιρα αλλά δεν έχω όργανο να μετρήσω.
Για όσους σκέφτονται να βάλουν ταπετσαρία γύρω από τζάκι, εγώ έβαλα μια βιννυλίου και παρότι ζεστάθηκε πολύ από τη φυσική ροή (βοήθησε και το γεγονός ότι έχω την οθόνη του προβολέα πολύ κοντά στο ταβάνι και εγκλωβίζει τον αέρα) δεν παρουσίασε κάποιο πρόβλημα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56448 από giol
Απαντήθηκε από giol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GT έγραψε:

Zena έγραψε:

Asteris έγραψε:

Zena έγραψε:

Asteris έγραψε:

Και πού θα βρω τέτοια περσίδα....Αυτός μου είπε οτι μετα βίας θα βρει μία των 20χ80...Anyway...ίσως βάλω 2 μικρότερες κολλητές....Επί θεωρητικού μιλώντας τώρα, αν η εκτόνωση παραμείνει μικρή,δηλαδή 20χ40, τι θα συμβεί??Α!!και ξέχασα..(μην με περάσεις για στόκο αλλά με τα τεχνικά θέματα τώρα έχω αρχίσει να ασχολούμαι και κάποια πράγματα δεν τα καταλαβαίνω) τα πλαινα της κασέτας πρέπει να απέχουν 2-3 mm από τον κεραμοβάμβακα...ΟΚ! αυτό το κατάλαβα,και είναι λογικό, αν τελικά το μαρμαράκι κλείσει αεροστεγω΄ς τα πλαινά θα έχω πρόβλημα??


Σόρρυ για την παρέμβαση. :oops:

Αν δε βρίσκεις περσίδες στο επιθυμητό μέγεθος, τις παραγγέλνεις. Γκούγκαλαρέ το.
Προσέχεις όμως και τονίζεις τις εσωτερικές διαστάσεις ως επιθυμητό εμβαδό, όχι το συνολικό μαζί με το περίγραμμα.
Αλλιώς βάζεις 2 μικρότερες, το συνολικό εμβαδό σε ενδιαφέρει.

Αν η εκτόνωση είναι μικρή, θα αναπτύσσονται υπερβολικές θερμοκρασίες μέσα στη φούσκα. Μη βάλεις μικρότερη, θα αναγκαστείς να το επιδιορθώσεις μελλοντικά σίγουρα.

Τα mm απόστασης που σου είπε ο Αστέρης νομίζω αναφέρονται στο κενό μεταξύ της προεξοχής της εστίας και της γυψοσανίδας, όχι της μόνωσης.

Επίσης πρόσεχε αυτό που σου είπε για την ωφέλιμη επιφάνεια ο Αστέρης.
Υπάρχουν περσίδες 3 σε 1. Στο κέντρο είναι η εκτόνωση (στο εμβαδό που χρειάζεσαι) και δεξιά αριστερά 2 μικρότερες, πχ 10x10, με λαιμό εσωτερικά, όπου κουμπώνουν οι αεραγωγοί.

Κατάλαβες ή σε μπέρδεψα χειρότερα? :silly:


Επειδή έψαχνα και εγώ περσίδες στα μέτρα μου , βρήκα εδώ www.pavic.gr. Τηλ.: 210 94.09.608
Τηλ.: 210 94.09.610

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56502 από maraxil
Απαντήθηκε από maraxil στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Μια περσιδα εκτονωσης 15*15 ειναι μικρη για ενεργειακη κασετα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.622 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ