Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6634 από ΜΙΛΤΟΣ
Απαντήθηκε από ΜΙΛΤΟΣ στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ASTERIS ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΚΑΣΣΕΤΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΨΗΣΕΙΣ; ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ Η ΑΓΟΡΑ ΚΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ. ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΡΕΙΣ ΠΟΙΑ ΘΕΩΡΕΙΣ ΚΑΛΛΙΤΕΡΗ ΝΑ ΚΑΛΥΨΕΙ ΕΝΑ ΧΩΡΟ 30 ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ ΣΑΛΟΝΙ-ΚΟΥΖΙΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΠΑΣΕΙ ΤΟ ΚΡΥΟ ΣΤΑ ΔΥΟ ΥΠΝΟΔΩΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 5,5 ΜΕΤΡΑ ΜΑΚΡΥΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6635 από pmet
Απαντήθηκε από pmet στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Το σχέδιο δείχνει δύο κλαπέτα, ένα στον σωλήνα του αέρα κάτω και ένα στο πάτωμα της εστίας. Εσύ τις έχεις από τα δύο? Μάλλον το κλαπέτα της εστίας, αλλά μόνιμα τοποθετημένο σχεδόν κλειστό. Αν ήταν ανοιχτό όλο το Φ100, τα ξύλα θα τα ρουφούσε η καμινάδα από την ταχύτητα...







Αυτη η πλακα-βαση απο κατω ειναι προαιρετικη (και πουλιεται εξτρα) . Επισης ο σωληνας που ερχεται (61 στο σχεδιο) ο κατασκευαστης τον δινει να ειναι 10cm .Απο οτι φαινεται στο σχεδιο (δεν το εχω δει απο κοντα) μπορεις να ρυθμισεις το κλαπετο αυτο , οποτε να ρυθμιζεις η να κλεινεις την εισαγωγη .



Μαλλον ειναι απαραιτητη σε περιπτωσεις ποθ το ακουμπησεις σε βαση οπως της φωτογραφιας , οποτε ο σωληνας που ερχεται απεξω να ειναι ποιο "στοχευμενος" ας πουμε





Εμενα οπως ειπα ο σωληνας ερχεται στην βαση του τζακιου απο κατω ,ειχα κανει τρυπα στο τουβλο της βασης του παλιου τζακιου (στο κεντρο) και πανω καθησε η κασσετα , με 1 ποντο περιπου κενο λογο των βασεων που ειχε (ποδαρακια) .





Μπροστα απο το τζακι και σε προσβασιμο σημειο χωρις να χρειαστει να ανοιξω την πορτα , υπαρχει το σκαφακι της σταχτης , οπου απο μπροστα μπορεις να ανοιγοκλεισεις μεσω αυτης της ροδελας , και να δωσεις περισσοτερο η λιγοτερο αερα .Δοκιμασμενο οτι η ενταση της φωτιας αλλαζει αναλογα με την ρυθμιση αυτη .

asteris Φ10 νομιζεις οτι ειναι πολυ ? να δοκιμασω να το κλεισω λιγο ?
Συνημμένα:
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by pmet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6636 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

ΜΙΛΤΟΣ έγραψε: ASTERIS ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΚΑΣΣΕΤΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΨΗΣΕΙΣ; ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ Η ΑΓΟΡΑ ΚΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ. ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΡΕΙΣ ΠΟΙΑ ΘΕΩΡΕΙΣ ΚΑΛΛΙΤΕΡΗ ΝΑ ΚΑΛΥΨΕΙ ΕΝΑ ΧΩΡΟ 30 ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ ΣΑΛΟΝΙ-ΚΟΥΖΙΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΠΑΣΕΙ ΤΟ ΚΡΥΟ ΣΤΑ ΔΥΟ ΥΠΝΟΔΩΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 5,5 ΜΕΤΡΑ ΜΑΚΡΥΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ.


Και οι τρεις είναι αρκετά ισχυρές για τα μέτρα που μας λες, δεν θα σπάσει απλά το κρύο, θα τα ζεστάνουν κανονικά αν πηγαίνει ροή θερμού αέρα. Εμένα σε ενιαίο χώρο, η κουζίνα στα 7 μέτρα μακριά, πιάνει 23+ βαθμούς, όταν το σαλόνι έχει σχεδόν 25. Αν δεν πηγαίνει, κάνε καμιά πατέντα με κάνα ανεμιστήρα να σπρώχνει προς τα κει.

Πάρε την Nordica που είναι η πιό αποδοτική. Έχει 9.5kW, αλλά αν το σπίτι έχει σύγχρονη μόνωση, αρκεί για 100τμ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6638 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@Pmet

Είναι μεγάλο το Φ100, αν είναι τέρμα ανοιχτό το κλαπέτο από κάτω. Σε σένα δεν πρέπει να είναι, αφού λες ότι μόνο με αυτό, σιγοκαίει. Ίσως θα έπρεπε να ανοίξεις και λίγο το κάτω κλαπέτο, να φέρνει λίγο παραπάνω αέρα, αντί να τον τραβάει από μπροστά και αδειάζει το δωμάτιο. Παίξε...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6642 από pmet
Απαντήθηκε από pmet στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: @Pmet

Είναι μεγάλο το Φ100, αν είναι τέρμα ανοιχτό το κλαπέτο από κάτω. Σε σένα δεν πρέπει να είναι, αφού λες ότι μόνο με αυτό, σιγοκαίει. Ίσως θα έπρεπε να ανοίξεις και λίγο το κάτω κλαπέτο, να φέρνει λίγο παραπάνω αέρα, αντί να τον τραβάει από μπροστά και αδειάζει το δωμάτιο. Παίξε...



Παντως απο τοτε που εψαχνα για το τζακι , δεν εχω ξεκαθαρισει ακομα αν ο αερας που ερχεται απεξω , με τον τροπο που περιγραψαμε , ειναι για την δευτερευουσα καυση μονο , οπως δειχνει και στο σχεδιο της εταιρειας που εχω προμηθευτει το τζακι .

www.edilkamin.com/el/focolari_chiusi_tecnologia.aspx

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6653 από marsdiv
Απαντήθηκε από marsdiv στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Δεν σου φταίει η έλλειψη του βεντιλατέρ που δεν έχεις ζέστη στο σαλόνι σου. Για να βγάλει ζέστη η περσίδα, πρέπει να παράγει ζέστη το τζάκι. Η φυσική ροή παράγει υψηλή θερμοκρασία αέρα με χαμηλή ταχύτητα. Σαν ενέργεια που αποδίδει στον χώρο, είναι ίδια με αυτήν που δίνει και το βεντιλατεράτο τζάκι, το οποίο δίνει μεγαλύτερη ροή, αλλά μικρότερης θερμοκρασίας. Μέτρα την θερμοκρασία του αέρα στην περσίδα και αν είναι 60-80 βαθμούς, δεν πρόκειται να κάνεις τίποτα με το βεντιλατέρ, θα φυσάει παραπάνω, αλλά η θερμοκρασία θα είναι 40-50 βαθμών. Αν βγάζει 100+, τότε κάτι μπορεί να γίνει. Το τζάκι ελληνικό υποθέτω?

Πιθανότατα είσαι στην κατηγορία Ερημίτη, έχεις ελληνική μαϊμού που έχει 30-40% απόδοση. Δεν το πειράζεις, απλά το πετάς. Με μιά απλή ενεργειακή εστία αξίας 500€, θα καις ένα κούτσουρο σαν αυτό το δεξιά της φωτογραφίας σου και θα έχεις αέρα 130-140 βαθμών στην περσίδα.[/quote]

ευχαριστω πρωτα απ΄ ολα που ασχοληθηκες και μου απαντησες. το τζακι ειναι οντως ελληνικο το εχω 6 χρονια απο εδω www.samoukatsidis.gr/ το πηρα μονο για την θαλμπωρη της φλογας ... καταλαβαινεις μια χαρα ηταν το πετρελαιο. τωρα οσο αναφορα αυτα που μου γραφεις ο αερας απο την φυσικη ροη ειναι πολυ ζεστος , δεν το μετρησα αλλα το προσωπο πανω απο 5 δευτερ. στην περσιδα δεν αντεχεις τωρα που καιει,,,,, και περσιδα η λαμαρινα δεν μπορεις να την ακουμπησεις αρα πιστευω εχει θερμοκρασια....αλλα αλλο ηθελα να σε ρωτησω αν εχεις φυσικα υποψιν σου και εχεις χρονο. οι καμιναδες αεροθερμο τι παιζουν ειναι καλες ? γιατι το σκεπτομαι τωρα που το ειδα και ψαχνομαι. φυσικα η καλυτερη λυση θα ηταν οπως λες αλλη εστια ...αλλα τετοιες εποχες μου φαινεται λιγο δυσκολο...τελος παντων ευχαριστω για τις απαντησεις σου να σαι καλα .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.545 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ