Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6373 από jimopoulos
Απαντήθηκε από jimopoulos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

γιαννης έγραψε: www.doukasdrama.gr/index.php?page=shop.p...virtuemart&Itemid=49 και κατι με μικρη μετατροπη

αυτη η ψειρα που μπαινει..?? :ohmy:

la nordica 600 tondo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6375 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

georgebest έγραψε: Γιατι κανένας δεν μιλάει για τζακολέβητες?? Δεν είναι καλή περίπτωση ?? Μήπως είναι προτιμότερο κάποιος αν θέλει το τζάκι του σαν κεντρική θέρμανση να βάλει τζακολέβητα ?? να το συνδέσει δηλ με καλοριφέρ??? Πείτε λίγο τις απόψεις σας.





Συνθετο και επικινδινο συγχρονως. Συμφωνω με τον Παντελη οτι δεν ειναι και οτι καλυτερο να βαζεις εναν λεβητα στο σαλονι σου. Παντα πρεπει να υπαρχει στο πισω μερος του μυαλου σου αν κατι δεν παει καλα τι κανουμε.
Σε τρια τζακια EDILKAMIN που εχω συνδεσει χρησιμοποιησα δοχειο αδρανειας 500 λιτρων μεσω του οποιου παιρνουν τα σπιτια θερμανση στα σωματα. Σε περιπτωση που δεν το αναψεις το τζακι με χειρισμο τριοδης απο το σπιτι το γυρνας στο πετρελαιο.
Στην εισαγωγη του τζακιου χρειαζεται θερμοστατικη βαλβιδα με αποχετευση σε εξωτερικο χωρο, θερμομετρο,εμβαπτιζομενο υδροστατη για τον ελεγχο του κυκλοφορητη που στελνει τα νερα στο δοχειο και εξαεριστικο. Ολα αυτα πρεπει να ειναι σχετικα κοντα ωστε να ειναι προσβασιμα μεσω καποιου τυπου πορτας (30 επι 30) πανω στην γυψοσανιδα.
Ειναι για μενα οσο πιο ασφαλες και σιγουρο γινεται με αυτον τον τροπο αλλα το κοστος ειναι αρκετα μεγαλο.3500 με 4000 ευρω για τζακι, δοχειο, υδραυλικα παρελκομενα και αμοιβη υδραυλικου ειναι πολλα και αποτρεπτικα. Συν το οτι πρεπει να προβλεψεις και το τι θα κανεις σε περιπτωση διακοπης ρευματος (UPS-μικρη γεννητρια).
Εγω σαν υδραυλικος σπιτι μου δεν θα το εβαζα κι ας εχει ολους αυτους τους αυτοματισμους.
Αεροθερμο και παλι αεροθερμο να εχεις ησυχο το κεφαλι σου.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6376 από γιαννης
Απαντήθηκε από γιαννης στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
στη καμιναδα και απο την κατω τρυπα βαζεις βεντιλατερ και απο τοισ δυο πανω περνεις ζεστο αερα να τον πας οπου θελεις . το ιδιο απο αλλον στην αρχη του νηματος www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...53&id=1222&Itemid=53

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6380 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Arant
Αμα θες ελα απο εδω θεσσαλονικη λητη να δεις το δικο μου.Η γυναικα μου εχει βαλει μεσα μια πιατελα με κερια στο τζακι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6382 από foufoutos
Απαντήθηκε από foufoutos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
καλησπερα και παλι

Φιλε Γιαννη και Παντελη, δεν παρατηρησατε 2 πραγματακια, για κατι παρομοιο και οικονομικο κοιταω εδω και αρκετο καιρο, οπως επισης οτι δεν μου αρεσε η κατασκευη του βεντυλατερ, αυτο ειναι και το πιο αντιαισθητικο κομματι.το να δωσεις 350 - 380 ευρω για να παρεις την ετοιμη πατεντα που ξαφνικα ανακαλυψαν οπως το heatback, ενω σε αλλες χωρες υπαρχει ηδη το caldofa (italy) και αλλα πολλα ειδικα στην αμερικη νομιζω πως δεν αξιζει.Το θεμα ειναι μεχρι που μπορεις να συμβιβαστεις σε εμφανιση - πρακτικοτητα. Μου εκανε εντυπωση η ιδεα γιατι πιστευω πως πλεονεκτει σε 2 πραγματα. α) η μεγαλυτερη επιφανεια εναλλαγης θερμοτητας και β) το γεγονος οτι μαζευεις την σταχτη επανω στην επιφανεια της λαμαρινας χωρις να απαιτειται το βγαλσιμο του εναλλακτη απο το τζακι και χωρις να χρειαζεται η χρηση ηλεκτρικης σκουπας προκειμενου να αποφυγεις το βγαλσιμο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6390 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

foufoutos έγραψε: καλησπερα και παλι

Φιλε Γιαννη και Παντελη, δεν παρατηρησατε 2 πραγματακια, για κατι παρομοιο και οικονομικο κοιταω εδω και αρκετο καιρο, οπως επισης οτι δεν μου αρεσε η κατασκευη του βεντυλατερ, αυτο ειναι και το πιο αντιαισθητικο κομματι.το να δωσεις 350 - 380 ευρω για να παρεις την ετοιμη πατεντα που ξαφνικα ανακαλυψαν οπως το heatback, ενω σε αλλες χωρες υπαρχει ηδη το caldofa (italy) και αλλα πολλα ειδικα στην αμερικη νομιζω πως δεν αξιζει.Το θεμα ειναι μεχρι που μπορεις να συμβιβαστεις σε εμφανιση - πρακτικοτητα. Μου εκανε εντυπωση η ιδεα γιατι πιστευω πως πλεονεκτει σε 2 πραγματα. α) η μεγαλυτερη επιφανεια εναλλαγης θερμοτητας και β) το γεγονος οτι μαζευεις την σταχτη επανω στην επιφανεια της λαμαρινας χωρις να απαιτειται το βγαλσιμο του εναλλακτη απο το τζακι και χωρις να χρειαζεται η χρηση ηλεκτρικης σκουπας προκειμενου να αποφυγεις το βγαλσιμο.


φουφουτε βαλε μπρος και βαλε εντυπωσεις..μας βλεπω να περνουμε σβαρνα τους γνωστους σιδεραδες για πατεντες...

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.560 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ