Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47015 από eightball2020
Απαντήθηκε από eightball2020 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Εγω λόγω του ήδη υπάρχοντος τζακιου από κάτω έχω υπόγειο μήπως να το έβαζα εκεί; Αλλά από εκεί έπεφταν οι στάχτες μήπως περάσουν ακαθαρσίες στάχτες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47023 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GT έγραψε:

GeoTa έγραψε:

GT έγραψε:

pduke έγραψε: ...2. το πυρότουβλο το ντύνω πετροβάμβακα τώρα με το foyer ή όχι?


Να ρωτηξω κατι άσχετο;;

αφου ειπες θα τα γρεμισεις ολα να βαλεις φογιερ, τα πυρότουβλα θα τ'αφήσεις;




Λογικά σκέφτεται να αφήσει κάποιο τμήμα της κατασκευής χαμηλά, ως βάση. :dry:
pduke?


GeoTa εκ παραδρομής άλλαξα την παράθεσή σου στο post σου. Τα λεγόμενά σου παρέμειναν αναλλοίωτα ωστόσο, όπως και το τμήμα της παράθεσης που επικαλείσαι.


Ε ναι. Είπα να γκρέμισω τον κωνο. Η εστία θα μείνει ως έχει.έτσι κι αλλιώς το χωράει το foyer μέσα. Άντε να σπάσω καμία γωνία ή την καμάρα μπροστά
Με το ποστ δεν κατάλαβα τι έγινε...

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47025 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

pduke έγραψε:

GT έγραψε:

GeoTa έγραψε:

GT έγραψε:

pduke έγραψε: ...2. το πυρότουβλο το ντύνω πετροβάμβακα τώρα με το foyer ή όχι?


Να ρωτηξω κατι άσχετο;;

αφου ειπες θα τα γρεμισεις ολα να βαλεις φογιερ, τα πυρότουβλα θα τ'αφήσεις;




Λογικά σκέφτεται να αφήσει κάποιο τμήμα της κατασκευής χαμηλά, ως βάση. :dry:
pduke?


GeoTa εκ παραδρομής άλλαξα την παράθεσή σου στο post σου. Τα λεγόμενά σου παρέμειναν αναλλοίωτα ωστόσο, όπως και το τμήμα της παράθεσης που επικαλείσαι.


Ε ναι. Είπα να γκρέμισω τον κωνο. Η εστία θα μείνει ως έχει.έτσι κι αλλιώς το χωράει το foyer μέσα. Άντε να σπάσω καμία γωνία ή την καμάρα μπροστά
Με το ποστ δεν κατάλαβα τι έγινε...


To post το συντόνισα εδώ, γιατί πλέον συζητάς για foyer, ενώ τo topic που είχες ανοίξει πραγματεύεται κασέτα. ;)

Κάτω από την εστία τελικά δε θα "σκάψεις"?

Πρόσεχε, τώρα είναι πιο σημαντικό να έχεις τον απαιτούμενο όγκο εισερχόμενου αέρα, αλλιώς δε θα ζεσταίνεσαι.


Ακόμα στα πετρέλαια...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pduke

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47079 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

ark έγραψε:

Καλώς ήρθες. Και εγώ όντος άπειρος από τζάκια άρχισα να διαβάζω από την αρχή όλα τα μηνύματα που έχουν γραφτεί εδώ μέσα. Έμαθα αρκετά πράγματα και οδηγήθηκα σε αγορά εστίας που έχει αποδεδειγμένα τα πιστοποιητικά της. Από το διάβασμα εδώ, κατάλαβα ότι ελάχιστοι από τα άτομα που αγόρασαν Ελληνικής κατασκευής είναι ευχαριστημένοι. Θα σου πουν και άλλοι, ότι πρέπει να ΖΗΤΗΣΕΙΣ έγγραφα που αποδεικνύουν όσα λένε οι πωλητές/κατασκευαστές των Ελληνικών τζακιών. Βέβαια να προωθήσουμε την Ελληνική κατασκευή, αλλά είναι δύσκολοι οι καιροί για πειραματισμούς με την τσέπη μας. Το ότι ο πρώτος αναλαμβάνει την πώληση και τη τοποθέτηση δεν λέει τίποτε. Σ'εμένα όταν πήγα να αγοράσω από έναν αντιπρόσωπο (περιοχής) την συγκεκριμένη κασέτα που αγόρασα και ήλθε στο σπίτι, βλέποντας ότι δεν θα έβγαζε όσα ήθελε για κέρδος, στην προσφορά που μου έστειλε, ανάγραφε μεγαλύτερη τιμή κασέτας, ενώ στο μαγαζί μου είπε χαμηλότερη τιμή περ.100Ε. Εκτός αυτού μου είχε βάλει 7 μέτρα καμινάδα, ενώ χρειαζόμουν 4 μέτρα. Επίσης είχε βάλει και άλλα πράγματα. Περίπου 350Ε παραπάνω. Όταν του το είπα η απάντηση του ήταν ΣΥΓΝΩΜΗ το έγραψα και δεν το έλεγξα. Μην στεναχωριέσαι θα το διορθώσω. Βέβαια δεν πήρε την δουλειά. Δεν ήταν όμως ο μοναδικός. Από κάποιον άλλον περιμένω ακόμα την προσφορά. ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ

Ποιά πήρες?

Αγόρασα την Nordica 70 crystal 9Kw. Την αντικατέστησα με συμβατικό τζάκι. Έχω ενιαίο χώρο 60τμ, περιοχή Αττικής. Για εσένα με τα συνολικά 80 τμ δεν θα σου κάνει, γιατί αν θελήσεις να τραβήξεις αεραγωγούς για τα δωμάτια, οι κασέτες δεν το κάνουν. Έχουν μικρά μοτέρ και δεν μπορούν να το κάνουν. Ένας γενικός κανόνας είναι 1Kw ζεσταίνει 10 τμ. Αλλά είναι πολύ γενικός. Εσύ που είσαι Θεσ/νικη, από 12Kw το λιγότερο και πάνω να κοιτάξεις. Αν τα 80 τμ σου ήταν ενιαίος και έχοντας τις μονώσεις που λες, τα 8Kw θα σου ήταν οριακά. Την εγκατάσταση μου την έκανε ένας τζακάς πού είχε τοποθετήσει 2 άλλα τζάκια και τον είχε συστήση ένας πολ. μηχανικός που έχει συνεργασία μαζί του περ. 15 χρόνια. Το ωραίο είναι ότι αγόρασε τη συγκεκριμένη κασέτα για εμένα, περ. 150Ε λιγότερα από τον αντιπρόσωπο που έχω αναφέρει. Να ξέρεις ότι τα μηνύματα που θα λαμβάνεις εδώ μέσα είναι σωστά, άδολα και τεκμηριωμένα.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47108 από PANOS 21
Απαντήθηκε από PANOS 21 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλημερα.Στη κασετα nordica τα βεντιλατερ ειναι ευκολο να τα αλλαξεις αν χαλασουν,ξερει κανεις πως βγαινει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47160 από Stratos76
Απαντήθηκε από Stratos76 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλημέρα και από μένα,την τετάρτη έβαλα την κασέτα που είχα διαλέξει(Salgueda E800 AERO)μετά από πολύ ψάξιμο και διάβασμα.Όλα πήγαν καλά δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα καμινάδα μέχρι πάνω ευτυχώς,αέρας απ'έξω,αεραγωγοί στην φούσκα,τέλεια τοποθέτηση να'ναι καλά και τα παιδιά(δεν ξέρω αν πρέπει να αναφέρω το ονομά του για να μην θεωρηθεί διαφήμιση) ήταν άψογοι σε όλα τους,τους ευχαριστώ πολύ.Η κασέτα είναι κούκλα δουλεύει τέλεια και γενικά χαλάλι το κόστος της μετατροπής τα αξίζει πραγματικά!Τέλος ευχαριστώ το forum και σε όποιον γράφει εδώ που με τις απορίες και τις γνώσεις σας βοηθάτε όλους εμάς!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.513 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ