Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #40050 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Θέλω μια μικρή βοήθεια για το κλαπέ (γιατί νομίζω ότι έχω σημαντική απώλεια). Μίλησα με τον κατασκευαστή και μου είπε ότι θα πρέπει να είναι τελείως ανοικτό και μπορώ να το κλείνω λίγο, μόνο όταν έχουν απομείνει κάρβουνα, ώστε να συγκρατώ θερμοκρασία. Ισχύει;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #40051 από mikapetanik
Απαντήθηκε από mikapetanik στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλημέρα στην παρέα.
Θα ήθελα να ρωτήσω ποια θεωρείται νορμάλ θερμοκρασία ζεστού αέρα που βγαίνει από την περσίδα εναλλάκτη θερμότητας. Η εισαγωγή αέρα γίνεται απ' έξω.
Επίσης ο ανεμιστήρας του εναλλάκτη νομίζω ότι είναι θορυβώδης. Θέλω να τον αλλάξω, έχω ακούσει για διπλής αναρόφησης κ.λ.π., ο τύπος αυτού που έχω τώρα είναι κάτι με ....140, δεν θυμάμαι ακριβώς τα γράμματα.
Αστέρη μπορείς να μου πεις αυτό το μαγαζί στη Θέρμη πού ακριβώς είναι;
Ευχαριστώ για τη βοήθεια παιδιά κάνετε πολλή καλή δουλειά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #40059 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

tas έγραψε: Θέλω μια μικρή βοήθεια για το κλαπέ (γιατί νομίζω ότι έχω σημαντική απώλεια). Μίλησα με τον κατασκευαστή και μου είπε ότι θα πρέπει να είναι τελείως ανοικτό και μπορώ να το κλείνω λίγο, μόνο όταν έχουν απομείνει κάρβουνα, ώστε να συγκρατώ θερμοκρασία. Ισχύει;


Όχι, το κλαπέ το βάζουμε τέρμα κλειστό για να καθυστερούμε τα καπναέρια να βγουν από την εστία, ώστε να αφήσουν στα μέταλλα περισσότερη θερμότητα. Ποιός είναι ο κατασκευαστής αυτός που αναφέρει το ανάποδο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #40063 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Μπορώ να το αναφέρω εδώ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #40065 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

dimostg@gmail.com έγραψε: Καλημέρα φίλοι του φόρουμ
Πρώτη μέρα χθες (8-11-2012) στην Αττική που η θερμοκρασία έπεσε στους 10 βαθμούς και έκαψα το τζάκι από το μεσημέρι. Μένω στην Πεντέλη και έχω εγκαταστήσει το Edilkamin Ecostar πριν από δύο μήνες. Παρουσίασα το τζάκι μου στο τόπικ με φωτογραφίες πριν από καμιά δεκαριά μέρες
Πριν το ανάψω μέτρησα θερμοκρασίες.
Στο σαλόνι που βρίσκεται το τζάκι είχε 21 βαθμούς
Στην κουζίνα που είναι βορινή είχε 18,7, στο χολ που οδηγεί στα υπνοδωμάτια είχε 21.
Άναψα το τζάκι στις 14,30 το μεσημέρι. Έβαλα αρχικά δυο μικρά κουτσουράκια οξιάς για να ανάψει και στη συνέχεια ένα μεγαλύτερο περίπου ένα κιλό. Όταν μισοκάηκαν και έφτιαξαν κάρβουνο έριξα ένα μεγάλο κούτσουρο οξιάς τετράκιλο. Το τζάκι φούντωσε οι φλόγες απλώθηκαν παντού τα μεταλλικά στοιχεία τσίτωσαν και έκλεισα τελείως τον αέρα για να περιορίσω τις φλόγες.

(η φωτογραφία είναι από προηγούμενο άναμμα)
Με τσιτωμένο το τζάκι μέτρησα θερμοκρασίες 130 βαθμούς στην περσίδα φυσικής ροής του θερμοθαλάμου τη δεξιά όπως βλέπουμε το τζάκι, 168 βαθμούς στην αριστερή που είναι συνδεδεμένη με σπειραλουμίνιο στην επάνω αριστερή υποδοχή της κασέτας και 90 βαθμούς στη περσίδα της κουζίνας που συνδέεται με σπειραλουμίνιο 2,5 μέτρων στη δεξιά επάνω υποδοχή της κασέτας.Επειδή οι 130 βαθμοί στην περσίδα φυσικής ροής μου φάνηκαν υπερβολικοί άνοιξα το συρταράκι του παλιού τζακιού που βρίσκεται κάτω χαμηλά και μπορεί να λειτουργήσει ως περσίδα εισροής αέρα δωματίου στο θερμοθάλαμο για να διευκολύνω τη φυσική ροή της περσίδας επάνω δεξιά. Πράγματι σε 10 λεπτά μέτρησα αντί 130 που είχα μετρήσει αρχικά 100 βαθμούς.
Την ίδια ώρα μέτρησα τη θερμοκρασία εσωτερικών κώρων:
σαλόνι 24,4 πάνω στο τραπέζι (πριν ανάψω είχε 21) 27 σε ύψος 2,40 κάτω από ένα δοκάρι
κουζίνα 23 (προηγουμένως είχε 18,7)
χολ 23 από 21 πριν. Η πόρτα που οδηγεί στο χολ απέχει 8 μέτρα από το τζάκι
Το επόμενο κούτσουρο μια ξερή περσινή ελιά μπήκε κατά τις 17,30 πάνω στα κάρβουνα του μεγάλου κούτσουρου που ήταν φετινό όπως και όλα τα προηγούμενα ξύλα οξιάς αγορασμένα τέλη Αυγούστου.
Συνοπτικά το τζάκι λειτούργησε μέχρι τις 23,30 έχοντας φλόγα συνολικά 9 ώρες. Έκαψε 11 κιλά ξύλα ζυγισμένα και στις 23,00 μέτρησα θερμοκρασίες 23,4 στο σαλόνι 22,4 στην κουζίνα με εξωτερική θερμοκρασία 9,6 βαθμούς.
Τουτέστιν έκαψα 1,22 κιλά ξύλα την ώρα (το πρώτο τρίωρο 6 κιλά).
Ξόδεψα δηλαδή για ξύλα συνολικά 2,086 ευρώ. Πα μαλ που λένε και οι φίλοι μας οι Γάλοι. Δεν άναψα καμιά άλλη πηγή θέρμανσης.
Σήμερα το πρωί 9-11-2012 μέτρησα εξωτερική θερμοκρασία 8,3 βαθμούς και μέσα στο σπίτι:
σαλόνι 21,4 από 23,4 το βράδυ
κουζίνα 20,5 από 22,4
χολ 20,8 από 22,3
Περιμένω και τις πιο κρύες ημέρες και ευελπιστώ το τζάκι να ανταποκριθεί στις προσδοκίες μου.


Καλή αρχή. Το τζάκι δουλεύει μιά χαρά. Την κάτω εισαγωγή, το συρταράκι που λες, δεν το κλείνουμε ποτέ όταν δουλεύει το τζάκι, 10 λεπτά μετά το άναμμα το ανοίγουμε για να αρχίσει η φυσική ροή. Ιδανικές θερμοκρασίες για φυσική ροή, είναι κάτω από 90 βαθμούς, οπότε αν βλέπεις συνεχώς μεγαλύτερες θερμοκρασίες, θες μεγαλύτερες διατομές.

Επίσης θες μόνωση. Χάνεις πολύ. Εγώ χτες το βράδυ με 6 βαθμούς εξωτερική, έχασα ούτε 0.5 βαθμό μέσα στο σπίτι. Αν από πάνω έχεις σκεπή, δες το κόλπο που κάνουμε με το στρώσιμο πετροβάμβακα στην σοφίτα, δίνει καταπληκτικά αποτελέσματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #40067 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

mikapetanik έγραψε: Καλημέρα στην παρέα.
Θα ήθελα να ρωτήσω ποια θεωρείται νορμάλ θερμοκρασία ζεστού αέρα που βγαίνει από την περσίδα εναλλάκτη θερμότητας. Η εισαγωγή αέρα γίνεται απ' έξω.
Επίσης ο ανεμιστήρας του εναλλάκτη νομίζω ότι είναι θορυβώδης. Θέλω να τον αλλάξω, έχω ακούσει για διπλής αναρόφησης κ.λ.π., ο τύπος αυτού που έχω τώρα είναι κάτι με ....140, δεν θυμάμαι ακριβώς τα γράμματα.
Αστέρη μπορείς να μου πεις αυτό το μαγαζί στη Θέρμη πού ακριβώς είναι;
Ευχαριστώ για τη βοήθεια παιδιά κάνετε πολλή καλή δουλειά


Εγώ συνήθως βλέπω 75-85 βαθμούς, αλλά αυτό έχει πολύ να κάνει και με τις ρυθμίσεις του κοντρόλερ, αν πχ εγώ έχω 80 στην σκάλα 4, ενώ εσύ έχεις 75 στην σκάλα 6, εσύ έχεις περισσότερο ζεστό αέρα από μένα.

Το μαγαζί είναι η λευκοσιδηρουργία Θέρμης, ψάξτο στο google και θα βρεις στοιχεία. Είναι ακριβώς απέναντι από την κρεαταγορά.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mikapetanik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.473 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ