Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #37890 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Λογικά έχες μεγάλη ροή από το σταχτοδοχείο προς την πάνω περσίδα, πράμα που σημαίνει ότι η καμινάδα δεν τραβάει πιθανόν σωστά. Επίσης η περσίδα θέλει να πάρει από κάπου αέρα και δεν μπορεί (γιατί δεν έχεις ακριβώς κάτω περσίδα να ρουφήξει αέρα) και τον βρίσκει από ότι φαίνεται μόλις ανοίξεις την πόρτα.

Για ανέβασε καμιά φωτό και κάνε πάλι μιά περιγραφή το τζάκι σου, να δούμε τα δεδομένα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #37894 από panos79
Απαντήθηκε από panos79 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Asteris σε τζακι ενεργειακο ελληνικο του 2006 το κλαπέ καλυπτει στο μισό τη διατομή της καμινάδας και έχω απώλειες.Μπορώ να το αλλάξω ή να με φτιάξει κάποιος ενα άλλο και να το καλλήσω πάνω στ άλλο;Είναι εφικτό αυτό και αξίζει τον κόπο;
ΥΓ η παλιά μαντεμενια εστία έγινε σήμερα μια ωραία ψησταριά(δική σου ιδέα) και αυριο θα ρίξω πάνω τα πρώτα κοψίδια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #37901 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Κόλλησε ή βίδωσε από πάνω, ένα που να καλύπτει περίπου το 80-90% της συνολικής διατομής. Έτσι ακόμα και τέρμα κλειστό, θα αφήνει να περνάει ο αναγκαίος αέρας...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #37912 από zacool
Απαντήθηκε από zacool στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπερα....
Θα ηθελα να ρωτησω αν πρεπει να βαλω μονωση και ποια , γυρω απο την κασετα
(ECOSTAR) που προσφατα τοποθετησα σε υπαρχον χτιστο γωνιακο τζακι με πυροτουβλα...
Υπ΄οψιν το κενο μεταξυ κασετας και τοιχου ειναι απο αριστερα και δεξια στο μπροστα μερος γυρω στους 9 ποντους στενευει στην μεση περιπου στους 3 ποντους και την πισω μερια της αριστερης και δεξιας πλευρας περιπου 7 ποντους.Στην πισω μερια της κασετας υπαρχει πολυ κενο ...μεκαλυτερο των 20 ποντων λογω γωνιας...
ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?
και κατι αλλο που ξεχασα να αναφερω ειναι μια εντονη μυρωδια που στο δευτερο αναμμα ειναι μεν λιγοτερη αλλα υπαρκτη....Ειναι φυσιλογικο?
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by zacool.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #37916 από marsdiv
Απαντήθηκε από marsdiv στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά


λοιπον το τζακι ειναι αυτο στην φωτο. η φουσκα ειναι μονομενη με πετρομβαμβακα ολη. αερας ερχεται κατω απο το σταχτοδοχειο εξωτερικος απο 10χ10 τρυπα. ο εναλακτης ειναι του ενος μετρου και το μοτερ του παιρνει εξωτερικο αερα. η περσιδα πανω ειναι 30χ40 ( μηπως την ανοιξα πολυ ? ) και ο εναλακτης δινει δεξια αριστερα. περσιδα στην ποδια δεν υπαρχει. καμιναδα φ250 ειμαι τελευταιοπ οροφο με κεραμοσκεπη σηκωνεται ψηλα δεν υπαρ`χει προβλημα ηδη 5 χρονια το καιω ποτε δεν ειχα προβλημα τραβηγματος της καμιναδας. ολα ξεκινησαν αστερη οταν ανοιξα μεγαλυτερη περσιδα. μαλλον δηλαδη.ολο το προβλημα ειναι οτι οταν ανοιγω να βαλω ξυλα ολο και λιγες νιφαδες σταχτης να πω μπαινουν στην φουσκα και βγαινουν απο πανω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #37917 από sakis_kont
Απαντήθηκε από sakis_kont στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
καλησπέρα και μπράβο για την όμορφη συζήτηση που έχετε αναπτύξει. Είμαι απο Αργολίδα και αποφάσισα και εγώ να μετατρέψω σε ενεργειακό το παλιό μου μαντεμένιο τζακι για να ζεστάνω έναν αινιαίο χώρο καθηστικό σσαλόνι περίπου 50 τμ και ύψος 3,10 και αν γίνεται να σπάσω λίγο το κρύο στα υπόλοιπα δωμάτια του σπιτιού μου που συνολικά είναι 100τμ και σε ένα όροφο. Φώναξα έναν τζακά της περιοχής που ασχολείται με ενεργειακά τχάκια και αφού μέτρησε μου πρότεινε να μη βάλω foyer λόγω κόστους και επειδή δε θα μπορούσε με κανάλια να στείλει θερμότητα σε όλο το σπίτι αλλά κασέτα γιατί με λιγότερο κόστος θα είχα σχεδόν τα ίδια αποτελέσματα. Η προσφορά του ήταν για insert 700 salgoueda κλασική 14ΚW 134KG μήκος 692mm-ύψος 615mmm - βάθος 445mm με τιμή αγοράς 1450Ευρώ + 200Ευρώ υλικά και φουγάρο μεχρι το τέλος του ορόφου + 250 Ευρώ εργασία Δηλαδή σύνολο 1900 Ευρώ.Θα ήθελα να ρωτήσω:
1) θα μπορέσω να ζεστάνω τα τουλάχιστον επαρκώς τα 50τμ
2) Πως βλέπετε την προσφορά; (Πιστεύω ότι η τιμή αγοράς είναι ακριβή απο site βλέπω ότι οι τιμές για τα 14KW είναι γύρο στο χιλιάρικο
3) Όταν του ανέφερα για την invicta με αγορα γύρω στα 1000 ευρώ μου είπε ότι στην αγορά κυκλοφορούν απομημίσεις κινέζικες και δεν αναλαμβάνει την ευθήνη μιας τέτοιας τοποθέτησης Είναι αλήθεια κάτι τέτοιο ή με παραμυθιάζει;
Ευχαριστώ !!!! κ asteri κάνετε πολύ καλή δουλειά!!!
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by sakis_kont.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.600 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ