Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5279 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

georgebest έγραψε: Οι περσίδες στο τζάκι σε ποιο σημείο και ύψος είναι καλύτερο να τοποθετούνται ??


20 πόντους από το ταβάνι. Αν τις βάλεις χαμηλότερα, θέλει να βάλεις και έξτρα περδίδα εκτόνωσης (αυτήν την στενόμακρη) 10 πόντους από το ταβάνι. Εγώ τις είχα στους 40 πόντους και έσκασε ψηλά η γυψοσανίδα. Αύριο βάζω εκτόνωσης και στα δύο τζάκια.

Περιοχή Θεσσαλονίκης, περσίδες, αεραγωγούς, βεντιλατέρ και εναλλάκτες, έχει στην Θέρμη, απέναντι από την κρεαταγορά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5280 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

str1979 έγραψε: Καλημερα

Εχω 2 ερωτησουλες

Το τζακι ξεραίνει πολυ την ατμοσφαίρα μεσα στο σπιτι
Τι μπορω να κανω?
Επισης στο σαλονι που ειναι το τζακι στα επιπλα συνεχώς υπαρχει σκονη και ας ξεσκονιζει η γυναικα μου καθε μερα. Ειναι φυσιολογικο?

Τα ρωταω αυτα γιατι εχω 2 μωρακια σπιτι μηπως και τα επηρεάζει η ολη κατασταση αρνητικα

Ευχαριστω


Πάρε ένα θερμόμετρο/υγρασιόμετρο από τα Mediamarkt με 15€ (ένα Hama είναι). Όταν η υγρασία πέφτει κάτω από 40%, θέλει να υγραίνεις τον χώρο. Είτε με υγραντήρα, είτε με κατσαρόλες και μπρίκια με νερό δίπλα στο τζάκι, όπως οι γιαγιάδες μας. Η σκόνη σε τόσο χαμηλά ποσοστά υγρασίας, σηκώνεται όλη στον αέρα και περιφέρεται, εξού και τα έπιπλα μέσα στην σκόνη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5294 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Εμένα ρε παιδιά η υγρασία του σπιτιού μου είναι στα 32% τώρα που το βλέπω μόνο με καλοριφέρ. Δηλ πρέπει να τον υγράνω τον χώρο??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5297 από id_arts
Απαντήθηκε από id_arts στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: ....και ένα βεντιλατέρ να ρουφάει (υψηλών θερμοκρασιών) και να το βγάζει στο δωμάτιο....


Γνωριζει κανεις τιμες και ποιοί έχουν στην Αθηνα?
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by id_arts.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5415 από Smol
Απαντήθηκε από Smol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Βλέπωντας το ενδιαφέρον για την ροή αέρα και τα ένθετα La Nordica σημειώστε:

Τα ενσωματωμένα βεντιλατέρ είναι για την ροή του αέρα ΑΠΟ ΜΠΡΟΣΤΑ. Για μεταφορά αέρα στις περσίδες χρειάζεται δευτερεύων kit βεντιλατέρ. Οι Ventilato Crystal έχει σπαστή δευτερεύουσα εισαγωγή απο κάτω.

Αν δεν βάλεις 2ον βεντιλατέρ και ανοίξεις τα σπαστά των περσίδων ΚΑΚΟ κάνεις, καλό δεν κάνεις.

Πηγή: La Nordica manuals και ο ίδιος ( είμαι επαγγελματίας στον χώρο).

Ζητάτε το manual τις κασσετίνας και ξερά ρωτήστε τον τοποθέτη αν το έχει διαβάσει...
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Smol.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5434 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

str1979 έγραψε: Καλημερα

Εχω 2 ερωτησουλες

Το τζακι ξεραίνει πολυ την ατμοσφαίρα μεσα στο σπιτι
Τι μπορω να κανω?
Επισης στο σαλονι που ειναι το τζακι στα επιπλα συνεχώς υπαρχει σκονη και ας ξεσκονιζει η γυναικα μου καθε μερα. Ειναι φυσιολογικο?

Τα ρωταω αυτα γιατι εχω 2 μωρακια σπιτι μηπως και τα επηρεάζει η ολη κατασταση αρνητικα

Ευχαριστω


Καλησπέρα. Εγώ αγόρασα υγραντήρα, χθες τον παρέλαβα 40-45 ευρώ. Ειχα και έναν ακόμα και το παλεύω να ειμαι στο 40% που λεει και ο φιλος Asteris.
Σκόνη; Μια απο τα ιδια..Λέω για αγορά ιονιστή αργότερα αλλά δεν ξερω αν κάνει δουλεία

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.528 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ