Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34280 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

dimkap έγραψε: Επειδή έχω φτάσει στην τελική ευθεία, περιμένω τον εγκαταστάτη την ερχόμενη Τρίτη θα ήθελα τα φώτα σας στις τελευταίες πλην όμως σημαντικές πινελιές.
1. Περιμετρικά της εστίας χρησιμοποιούμε κεραμοβάμβακα ή πετροβάμβακα? ο εγκαταστάτης προτείνει πετροβάμβακα γιατί δεν μυρίζει και δεν βγάζει αιωρούμενα σωματίδια (λόγω πιστοποίησης).
2. Σαν μάρκα μου προτείνει Knauf αντί άλλης εταιρείας γιατί έχει πιστοποίηση για υγεία (μυρωδιές, σωματίδια κλπ) ισχύει αυτό?
3. Τα κενά περιμετρικά της εστίας στην πρόσοψη πρέπει να τα καλύψουμε (2-3 πόντοι) και αν ναι με τι υλικό δεδομένου ότι έχω απλό τζάκι χωρίς επένδυση μαρμάρου, πέτρας κλπ...
4. Επιπλέον, η μια πλευρά είναι σχεδόν ανοικτή, να κλειστεί με γυψοσανίδα είναι οκ? ή να γίνει κτιστό? σε κάθε περίπτωση απαιτεί και μόνωση εσωτερικά?
5. Μου προτείνει να κάνουμε θερμοθάλαμο αφού θα σπάσει την κτιστή φούσκα για συνδέσεις, το σπάσιμο με τι μπορεί να το καλύψει κυρίως λόγω αντοχής? (κτιστό ή γυψοσανίδα?) και θα πρέπει να μονωθεί και αυτό αντίστοιχα λόγω θερμοθάλαμου?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις και σύντομα θα ελπίζω να παρουσιάσω και το δικό μου τζάκι με αρκετή λεπτομέρεια και από την φάση της εγκατάστασης...!!



Ποιά εστία βάζεις?

1. Πετροβάμβακας είναι μιά χαρά. Εννοείται πρέπει να γίνει πρόβλεψη ώστε να μην πιάνει πάνω από 150 βαθμούς θερμοκρασία, αλλιώς είναι κακή κατασκευή.
2. Knauf και Fibran, από τις καλύτερες. Θα πάρες είτε των 75 ή των 100 κιλών, με αλουμινόφυλλο και θα κλείσουν μεταξύ τους με αλουμινοταινία, οπότε δεν θα έχει επαφή ο πετροβάμβακας με τον αέρα για να φοβάσαι για σωματίδια. Αν υπήρχε θέμα με τον πετροβάμβακα, θα τον είχαν απαγορεύσει στο εξωτερικό, μαζί με τα foyer...
3. Ότι υλικό έχει τριγύρω το τζάκι. Αν δεν έχει τίποτα, τότε με γυψοσανίδα.
4. Τι εννοείς είναι ανοιχτή? Θα πάρεις δίφατση εστία, δεν θα το χαλάσεις το τζάκι, να το κλείσεις από το πλάι και να το κάνεις μονόφατσο. Έχει και σε foyer και σε κασέτες, δίφατσες εστίες.
5. Αν είναι να το γκρεμίσετε όλο, τότε θα μπει μονωμένη γυψοσανίδα. Και μην ακούσω πάλι ότι τα σπάτε όλα και βάζετε κασέτα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34319 από giorgossim
Απαντήθηκε από giorgossim στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

giorgossim έγραψε: Θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω κάτι σχετικό με το βεντιλατέρ. Εάν κάποιος θελήσει να αντικαταστήσει το υπάρχον βεντιλατέρ (με μεγαλύτερο ή ποιο αθόρυβο)της κασέτας invicta υπάρχει τρόπος? Και αν ναι είναι εύκολη ή δύσκολη η διαδικασία?


Καλησπέρα σε όλο το forum και πάλι. Υπάρχει κάποια απάντηση για εδώ ? Γνωρίζει κανείς?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34327 από Μπάμπης
Απαντήθηκε από Μπάμπης στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

giorgossim έγραψε:

giorgossim έγραψε: Θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω κάτι σχετικό με το βεντιλατέρ. Εάν κάποιος θελήσει να αντικαταστήσει το υπάρχον βεντιλατέρ (με μεγαλύτερο ή ποιο αθόρυβο)της κασέτας invicta υπάρχει τρόπος? Και αν ναι είναι εύκολη ή δύσκολη η διαδικασία?


Καλησπέρα σε όλο το forum και πάλι. Υπάρχει κάποια απάντηση για εδώ ? Γνωρίζει κανείς?


Φιλαράκι είχα ρωτήσει στο Leroy για μία κασέτα και μου είπαν επί λέξη "στην συγκεκριμένη μπορεί να μπει αλά όχι σε όλες". Τώρα πια κασέτα ήταν δεν θυμάμαι αλλά μάλλον αυτή .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34329 από pzarkad
Απαντήθηκε από pzarkad στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Asteris, επειδή έχεις την 700 turbo, το έχεις ψάξει για αντικατάσταση, ανεμιστηράκια για PC όπως λες και εσύ? Μεγαλύτερα και πιο αθόρυβα? Αν μπορεί να γίνει τώρα, πριν την τοποθέτησή της!

Ούτε ένα λίτρο ........................ πετρέλαιο :evil:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34338 από mitsopoulos
Απαντήθηκε από mitsopoulos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

mitsopoulos έγραψε: για αυτο που θέλω να κάνω εγω έχεις άποψη;


Ιδανικά θα ήθελες monoblocco, να έστελνες 1-2 παροχές κάτω και θα ήταν όλα οκ. Καταλαβαίνω ότι μάλλον δεν φτάνουν τα λεφτά, οπότε η λύση foyer ή κασέτα είναι εκ γενετής ημίμετρο.

Δεν φτάνουν λογικά τα 1-2kW του εναλλάκτη για να ζεστάνεις κάτω. Για πάνω δεν το συζητάμε, θα γίνει φούρνος. Αυτό που μπορείς να κάνεις, είναι να κάνεις μιά κατασκευή με μοτέρ τύπου εξαερισμού, που θα τραβάει αέρα από το ταβάνι του πάνω ορόφου και να το στέλνει στον κάτω όροφο, κάπου χαμηλά στον διάδρομο των δωματίων. Ή και απευθείας παροχή μέσα από την φούσκα προς τον κάτω όροφο, αλλά με μοτέρ υψηλών θερμοκρασιών. Πάντα με χαμηλές παροχές.


Αστέρη, για τι παροχές μιλάς για το μοτέρ υψηλών;

όσον αφορά τον εναλλάκτη θέλω να βάλω in line αθόρυβο ανεμιστήρα σε Φ100 (συνημμενο) στην είδοδο του απόσταση από τον εναλλάκτη 4 μέτρα , το θερμό θέλω να το κατεβάσω αντίστοιχα 4 μέτρα. θα κάνει δουλείά και τι παροχή να επιλέξω;
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by mitsopoulos. Αιτία: συνημμένα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34348 από dimkap
Απαντήθηκε από dimkap στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

dimkap έγραψε: Επειδή έχω φτάσει στην τελική ευθεία, περιμένω τον εγκαταστάτη την ερχόμενη Τρίτη θα ήθελα τα φώτα σας στις τελευταίες πλην όμως σημαντικές πινελιές.
1. Περιμετρικά της εστίας χρησιμοποιούμε κεραμοβάμβακα ή πετροβάμβακα? ο εγκαταστάτης προτείνει πετροβάμβακα γιατί δεν μυρίζει και δεν βγάζει αιωρούμενα σωματίδια (λόγω πιστοποίησης).
2. Σαν μάρκα μου προτείνει Knauf αντί άλλης εταιρείας γιατί έχει πιστοποίηση για υγεία (μυρωδιές, σωματίδια κλπ) ισχύει αυτό?
3. Τα κενά περιμετρικά της εστίας στην πρόσοψη πρέπει να τα καλύψουμε (2-3 πόντοι) και αν ναι με τι υλικό δεδομένου ότι έχω απλό τζάκι χωρίς επένδυση μαρμάρου, πέτρας κλπ...
4. Επιπλέον, η μια πλευρά είναι σχεδόν ανοικτή, να κλειστεί με γυψοσανίδα είναι οκ? ή να γίνει κτιστό? σε κάθε περίπτωση απαιτεί και μόνωση εσωτερικά?
5. Μου προτείνει να κάνουμε θερμοθάλαμο αφού θα σπάσει την κτιστή φούσκα για συνδέσεις, το σπάσιμο με τι μπορεί να το καλύψει κυρίως λόγω αντοχής? (κτιστό ή γυψοσανίδα?) και θα πρέπει να μονωθεί και αυτό αντίστοιχα λόγω θερμοθάλαμου?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις και σύντομα θα ελπίζω να παρουσιάσω και το δικό μου τζάκι με αρκετή λεπτομέρεια και από την φάση της εγκατάστασης...!!



Ποιά εστία βάζεις?

1. Πετροβάμβακας είναι μιά χαρά. Εννοείται πρέπει να γίνει πρόβλεψη ώστε να μην πιάνει πάνω από 150 βαθμούς θερμοκρασία, αλλιώς είναι κακή κατασκευή.
2. Knauf και Fibran, από τις καλύτερες. Θα πάρες είτε των 75 ή των 100 κιλών, με αλουμινόφυλλο και θα κλείσουν μεταξύ τους με αλουμινοταινία, οπότε δεν θα έχει επαφή ο πετροβάμβακας με τον αέρα για να φοβάσαι για σωματίδια. Αν υπήρχε θέμα με τον πετροβάμβακα, θα τον είχαν απαγορεύσει στο εξωτερικό, μαζί με τα foyer...
3. Ότι υλικό έχει τριγύρω το τζάκι. Αν δεν έχει τίποτα, τότε με γυψοσανίδα.
4. Τι εννοείς είναι ανοιχτή? Θα πάρεις δίφατση εστία, δεν θα το χαλάσεις το τζάκι, να το κλείσεις από το πλάι και να το κάνεις μονόφατσο. Έχει και σε foyer και σε κασέτες, δίφατσες εστίες.
5. Αν είναι να το γκρεμίσετε όλο, τότε θα μπει μονωμένη γυψοσανίδα. Και μην ακούσω πάλι ότι τα σπάτε όλα και βάζετε κασέτα...


Κασέτα θα μπει.....invicta 700 turbo - εχω και εγω τους ενδοιασμους για τα γκρεμισματα και μαλιστα το ιδιο μου ειπε (προς τιμην του ο εγκαταστατης) παρολο αυτα επιμενει οτι αξιζει αυτο το λιγο που θα παρω να μην παει χαμενο....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.526 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ