Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33871 από mitsopoulos
Απαντήθηκε από mitsopoulos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
καλημέρα,

έχω πάρει το foyer 800 GV και ξεκίνησα την εγκατάσταση
Εχω κάποιες απορίες , αν μπορείτε βοηθήστε...

1.στο manual η invicta προτείνει 8 dm2 εισαγωγή αέρα και 24 dm2 εξαγωγή θερμού , μήπως είναι υπερβολικό; πόσο πιστεύετε ότι είναι ικανοποιητικό ;

2. επίσης στο manual ζητα 3 cm κενό δεξιά και αριστερά από την εστία, για αερισμό, αυτη την απόσταση την εννοει από την κορνίζα της πόρτας ή από το κυρίως σώμα; γιατι αν την δώσω από την κορνίζα θα φαίνεται άσχημα.

3. Με το σχέδιο που βγάλαμε η εστία θα τοποθετηθει στους 35 cm από το δάπεδο , είναι ψηλά;

4. η είσοδος αέρα θα είναι στους 7 cm από το δάπεδο , είναι εντάξει ή πρέπει να κατέβει;

Αστέρη, καταλαβαίνω ότι σε έχουμε ζαλίσει , όμως εκτιμώ την γνώμη σου και με έχεις βοηθήσει, αν μπορείς πες μου την γνώμη σου..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33873 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

mitsopoulos έγραψε: καλημέρα,

έχω πάρει το foyer 800 GV και ξεκίνησα την εγκατάσταση
Εχω κάποιες απορίες , αν μπορείτε βοηθήστε...

1.στο manual η invicta προτείνει 8 dm2 εισαγωγή αέρα και 24 dm2 εξαγωγή θερμού , μήπως είναι υπερβολικό; πόσο πιστεύετε ότι είναι ικανοποιητικό ;

2. επίσης στο manual ζητα 3 cm κενό δεξιά και αριστερά από την εστία, για αερισμό, αυτη την απόσταση την εννοει από την κορνίζα της πόρτας ή από το κυρίως σώμα; γιατι αν την δώσω από την κορνίζα θα φαίνεται άσχημα.

3. Με το σχέδιο που βγάλαμε η εστία θα τοποθετηθει στους 35 cm από το δάπεδο , είναι ψηλά;

4. η είσοδος αέρα θα είναι στους 7 cm από το δάπεδο , είναι εντάξει ή πρέπει να κατέβει;

Αστέρη, καταλαβαίνω ότι σε έχουμε ζαλίσει , όμως εκτιμώ την γνώμη σου και με έχεις βοηθήσει, αν μπορείς πες μου την γνώμη σου..


1. Και τα μισό εμβαδό να βάλεις, πάλι καλα είναι. Απλά θα ζεσταίνεται παραπάνω η γυψοσανίδα και λογικά θα βγει off νωρίτερα από το κανονικό. Λογικά το εμβαδό που συστήνουν, είναι για να μην ξανασχοληθείς ποτέ με το τζάκι σου...
2. Κενό από το σώμα. Από την κορνίζα μπορείς να το κολλήσεις δεξιά-αριστερά. Από πάνω θέλει 1-2 πόντους τουλάχιστον κενό, να παίρνει αέρα το μπροστά μέρος της σκεπής της εστίας (και να μην ζεματίσει η μετώπη).
3. Μιά χαρά είναι, δεν έχει ψηλά ή χαμηλά, όπου σου αρέσει. Και στο ένα μέτρο αν θες βάλτο, σαν κάδρο, όπως στις φωτό που έχει η Invicta στο site της.
4. Εντάξει είναι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33875 από mitsopoulos
Απαντήθηκε από mitsopoulos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

mitsopoulos έγραψε: καλημέρα,

έχω πάρει το foyer 800 GV και ξεκίνησα την εγκατάσταση
Εχω κάποιες απορίες , αν μπορείτε βοηθήστε...

1.στο manual η invicta προτείνει 8 dm2 εισαγωγή αέρα και 24 dm2 εξαγωγή θερμού , μήπως είναι υπερβολικό; πόσο πιστεύετε ότι είναι ικανοποιητικό ;

2. επίσης στο manual ζητα 3 cm κενό δεξιά και αριστερά από την εστία, για αερισμό, αυτη την απόσταση την εννοει από την κορνίζα της πόρτας ή από το κυρίως σώμα; γιατι αν την δώσω από την κορνίζα θα φαίνεται άσχημα.

3. Με το σχέδιο που βγάλαμε η εστία θα τοποθετηθει στους 35 cm από το δάπεδο , είναι ψηλά;

4. η είσοδος αέρα θα είναι στους 7 cm από το δάπεδο , είναι εντάξει ή πρέπει να κατέβει;

Αστέρη, καταλαβαίνω ότι σε έχουμε ζαλίσει , όμως εκτιμώ την γνώμη σου και με έχεις βοηθήσει, αν μπορείς πες μου την γνώμη σου..


1. Και τα μισό εμβαδό να βάλεις, πάλι καλα είναι. Απλά θα ζεσταίνεται παραπάνω η γυψοσανίδα και λογικά θα βγει off νωρίτερα από το κανονικό. Λογικά το εμβαδό που συστήνουν, είναι για να μην ξανασχοληθείς ποτέ με το τζάκι σου...
2. Κενό από το σώμα. Από την κορνίζα μπορείς να το κολλήσεις δεξιά-αριστερά. Από πάνω θέλει 1-2 πόντους τουλάχιστον κενό, να παίρνει αέρα το μπροστά μέρος της σκεπής της εστίας (και να μην ζεματίσει η μετώπη).
3. Μιά χαρά είναι, δεν έχει ψηλά ή χαμηλά, όπου σου αρέσει. Και στο ένα μέτρο αν θες βάλτο, σαν κάδρο, όπως στις φωτό που έχει η Invicta στο site της.
4. Εντάξει είναι.



Α Ψ Ο Γ Ο Σ. ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33883 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GT έγραψε: Πρέπει να διαχωρίσουμε 2 κατηγορίες καμινάδων, γιατί κουμπώνουν διαφορετικά:

- μονού τοιχώματος:μπαίνει κάτω το θηλυκό και πάνω το αρσενικό.

- διπλού τοιχώματος: κάτω το αρσενικό και πάνω το θηλυκό.


Το μεγαλητερο μαγαζι με τζακια στην λαρισα μου το ειπε αυτο ! Δηλαδη αν σου κανει υγροποιήσεις να βαλεις την αμονωτη καμιναδα αναποδα ! Μαλιστα επειδη ειχα υγροποιησεις περισι , και ειχα πεσασει μια βολτα για να παρω κατι αλλα που ηθελα ,μου την ειπε : ας προσεχες , να εβαζες την καμιναδα αναποδα !!!
Δεν την εκανα τιποτα , την μονωσα και ισιχασα !


Οσο για τις διπλου , μονου , ισχιει ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33893 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

house έγραψε:

GT έγραψε: Πρέπει να διαχωρίσουμε 2 κατηγορίες καμινάδων, γιατί κουμπώνουν διαφορετικά:

- μονού τοιχώματος:μπαίνει κάτω το θηλυκό και πάνω το αρσενικό.

- διπλού τοιχώματος: κάτω το αρσενικό και πάνω το θηλυκό.


Το μεγαλητερο μαγαζι με τζακια στην λαρισα μου το ειπε αυτο ! Δηλαδη αν σου κανει υγροποιήσεις να βαλεις την αμονωτη καμιναδα αναποδα ! Μαλιστα επειδη ειχα υγροποιησεις περισι , και ειχα πεσασει μια βολτα για να παρω κατι αλλα που ηθελα ,μου την ειπε : ας προσεχες , να εβαζες την καμιναδα αναποδα !!!
Δεν την εκανα τιποτα , την μονωσα και ισιχασα !



Οσο για τις διπλου , μονου , ισχιει ;)



Ε, καλά πες του μεγαλομαγαζάτορα, στη χώρα της πατέντας ζούμε... :dry:

Καλά έκανες και τη μόνωσες, ακόμα καλύτερα εκτιμώ που δεν τον άκουσες... :P


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33900 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Τις υγροποιησεις που θα τις δούμε αν υπάρχουν;εμένα περνάει μέσα απο τη χτιστη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.529 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ