Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32877 από giorgossim
Απαντήθηκε από giorgossim στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

giorgossim έγραψε: Περίπου 1,80 με 2 μέτρα ακόμη μέχρι το τέλος της καμινάδας.


Δηλαδή είναι 1,5 μέτρο μέχρι το ταβάνι και άλλα 2 από κει και πάνω? Δεν θα κάνεις δουλειά με τόση απόσταση, Μήπως περνάει Φ180, να βάλεις από εκείνο το σημείο μέχρι πάνω? Δεν είναι το ιδανικό, αλλά είναι καλύτερο από το να μην βάλεις καθόλου...


Η καμινάδα μέχρι το ύψος του ταβανιού είναι άλλα 2 μέτρα περίπου. Φ18 δεν περνάει.Ο μόνος τρόπος να περάσει είναι να γκρεμιστεί η καμινάδα από πάνω να κοπούν τα σίδερα και μετά να περάσει ο σωλήνας και εν συνεχεία να ξαναχτιστεί. Δηλαδή δεν κάνω δουλειά έτσι? (με 2 μέτρα καμινάδα μέχρι το ταβάνι).Τι πρόβλημα μπορεί να αντιμετωπίσω αν το αφήσω έτσι?

Υ.Γ. asteri ευχαριστώ για την βοήθεια.
Υ.Γ. Νο 2 βλέπω είσαι μεταμεσονύχτιος τύπος κι εσύ :) :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32884 από akasa
Απαντήθηκε από akasa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αστέρη κάνοντας αναδρομή στο topic έχεις αναφέρει στη σελ. 40 σχετικά με την κάτω περσίδα που χρειάζονται τα foyer: "Θέλει βέβαια και μια περσίδα στην κάτω μεριά της εστίας, ώστε να μπαίνει από κει ο αέρας του δωματίου για να περάσει κάτω-πίσω-πάνω από το foyer και να δημιουργήσει την ροή. Μερικά foyer έχουν δικές τους εισαγωγές δεξιά-αριστερά από το συρταράκι τους, ή το σηκώνεις 1-2 πόντους από το μάρμαρο που πατάει για να παίρνει αέρα από εκεί". Η Selenic έχει αυτές τις εισαγωγές; Επειδή δεν έχω προσέξει ούτε στη φωτο του δικού σου τέτοια περσίδα, να υποθέσω ότι αν σηκώσεις 1-2 cm την εστία κατά την τοποθέτηση είναι το ίδιο, αντικαθιστά δηλ. την περσίδα; Ή δεν κατάλαβα καλά; Επίσης σε ποιά απόσταση από τον πίσω τοίχο πρέπει να τοποθετηθεί η Selenic 700 για να υπάρχει άνεση με τις μονώσεις και να μην υπερθερμαίνεται ο πετροβάμβακας; Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32899 από mitsopoulos
Απαντήθηκε από mitsopoulos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

blamp έγραψε: Καλησπέρα σε όλους.Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει
Αν υπάρχει τιμή για foyer 800 ή σε κασέτα θα με διευκολύνατε,Το LM δεν έχει τα προϊόντα για περαιτέρω πληροφορίες.
Θέλω να το χρησιμοποιήσω σε μεζονέτα 70+70 τ.μ κυρίως για τον κάτω χώρο και όσο βοηθήσει τον πάνω χώρο με φυσικό ελκυσμό.
Ευχαριστώ


1099 € το foyer 800 GV το πήρα την τρίτη από το LM Θεσσαλονίκης, ήταν το τελευταίο ετοιμοπαράδοτο μου είπαν ότι περιμένουν και άλλα στο τέλος του μήνα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32900 από mitsopoulos
Απαντήθηκε από mitsopoulos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

house έγραψε:

mitsopoulos έγραψε:
SHERIF ευχαριστώ για την απάντηση σου.
θα κάνω το ίδιο σίγουρα στην προσαρμογή της καμινάδας, αλλά μάλλον δεν θα ντύσω την πλάτη με πετροβάμβακα, οι τοιχοι που θα έχει πλάτη το τζακι είναι ο κεντρικος σταυρός της οικοδομής (ενισχυμένο μπετόν) δεν τους φοβάμαι θα προσέξω παραπάνω στην υπόλοιπη κατασκευή.
καλή η ιδέα με την λαμαρίνα, είμαι όμως επιφυλακτικός λογω της υψηλής θερμοκρασίας (διαστολές -συστολές) και της μεγάλης επιφάνειας φοβάμαι ότι μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα μελλοντικά.
όσον αφορά το αλουμινόφυλλο που μπαίνει πάνω από τον πετροβάμβακα μου έδειξε ο μάστορας το δικό του σε φωτογραφίες μετά από 1,5 χρόνο καλό κάψιμο και ήταν ρημάδι...


Το χειροτερο μερος για να ακουμπισει το τζακι ειναι κολονα , να ρωτισεις τον μηχανικο σου ! Να φοβασε καλητερα !


γιατι το λές αυτό; τι σε προβληματίζει;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32904 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

akasa έγραψε: Αστέρη κάνοντας αναδρομή στο topic έχεις αναφέρει στη σελ. 40 σχετικά με την κάτω περσίδα που χρειάζονται τα foyer: "Θέλει βέβαια και μια περσίδα στην κάτω μεριά της εστίας, ώστε να μπαίνει από κει ο αέρας του δωματίου για να περάσει κάτω-πίσω-πάνω από το foyer και να δημιουργήσει την ροή. Μερικά foyer έχουν δικές τους εισαγωγές δεξιά-αριστερά από το συρταράκι τους, ή το σηκώνεις 1-2 πόντους από το μάρμαρο που πατάει για να παίρνει αέρα από εκεί". Η Selenic έχει αυτές τις εισαγωγές; Επειδή δεν έχω προσέξει ούτε στη φωτο του δικού σου τέτοια περσίδα, να υποθέσω ότι αν σηκώσεις 1-2 cm την εστία κατά την τοποθέτηση είναι το ίδιο, αντικαθιστά δηλ. την περσίδα; Ή δεν κατάλαβα καλά; Επίσης σε ποιά απόσταση από τον πίσω τοίχο πρέπει να τοποθετηθεί η Selenic 700 για να υπάρχει άνεση με τις μονώσεις και να μην υπερθερμαίνεται ο πετροβάμβακας; Ο Αστερης μου ειχε πει το εξής: "Το τζάκι θέλει 7-8 εκατοστά αέρα από πίσω, για να αντέχει όταν το δουλεύεις full. Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα δουλέψει ποτέ στο full, στο σπίτι μου ούτε όταν είχα -7 εξωτερική δεν το δούλεψα full. Θα έχεις το νού σου αν ποτέ το βάλεις στο full, να το ξεκουράζεις κάθε μια ώρα, να προλαβαίνει να χαμηλώνει λίγο θερμοκρασία, αν δεν του δώσεις τον αέρα που λέει ο κατασκευαστής." Ευχαριστώ


Επειδή έχω μιλησει απειρες φορές με Αστέρη σου απαντώ και αν θες τα λαμβανεις υπόψη.(Βεβαια θα ερθει και ο προφεσορ να τα κανει έναν έλεγχο τα γραπτά :P )

Η παρακάτω φωτο ειναι από το τζάκι μου. Η κατω περσίδα ειναι 7χ36 (τοσο με βολευε να κόψω την πέτρα βασικά)


Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32912 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

giorgossim έγραψε:

Asteris έγραψε:

giorgossim έγραψε: Περίπου 1,80 με 2 μέτρα ακόμη μέχρι το τέλος της καμινάδας.


Δηλαδή είναι 1,5 μέτρο μέχρι το ταβάνι και άλλα 2 από κει και πάνω? Δεν θα κάνεις δουλειά με τόση απόσταση, Μήπως περνάει Φ180, να βάλεις από εκείνο το σημείο μέχρι πάνω? Δεν είναι το ιδανικό, αλλά είναι καλύτερο από το να μην βάλεις καθόλου...


Η καμινάδα μέχρι το ύψος του ταβανιού είναι άλλα 2 μέτρα περίπου. Φ18 δεν περνάει.Ο μόνος τρόπος να περάσει είναι να γκρεμιστεί η καμινάδα από πάνω να κοπούν τα σίδερα και μετά να περάσει ο σωλήνας και εν συνεχεία να ξαναχτιστεί. Δηλαδή δεν κάνω δουλειά έτσι? (με 2 μέτρα καμινάδα μέχρι το ταβάνι).Τι πρόβλημα μπορεί να αντιμετωπίσω αν το αφήσω έτσι?

Υ.Γ. asteri ευχαριστώ για την βοήθεια.
Υ.Γ. Νο 2 βλέπω είσαι μεταμεσονύχτιος τύπος κι εσύ :) :)


Δεν θα τραβάει σωστά το τζάκι, θα καπνίζει εύκολα όταν ανοίγεις την πόρτα, δεν θα έχει απόδοση και θα είναι και τραγικά δύσκολο να καθαρίσεις καμινάδα πλέον.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.524 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ