Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32681 από mitsopoulos
Απαντήθηκε από mitsopoulos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

mitsopoulos έγραψε: για αυτο που θέλω να κάνω εγω έχεις άποψη;


Ιδανικά θα ήθελες monoblocco, να έστελνες 1-2 παροχές κάτω και θα ήταν όλα οκ. Καταλαβαίνω ότι μάλλον δεν φτάνουν τα λεφτά, οπότε η λύση foyer ή κασέτα είναι εκ γενετής ημίμετρο.

Δεν φτάνουν λογικά τα 1-2kW του εναλλάκτη για να ζεστάνεις κάτω. Για πάνω δεν το συζητάμε, θα γίνει φούρνος. Αυτό που μπορείς να κάνεις, είναι να κάνεις μιά κατασκευή με μοτέρ τύπου εξαερισμού, που θα τραβάει αέρα από το ταβάνι του πάνω ορόφου και να το στέλνει στον κάτω όροφο, κάπου χαμηλά στον διάδρομο των δωματίων. Ή και απευθείας παροχή μέσα από την φούσκα προς τον κάτω όροφο, αλλά με μοτέρ υψηλών θερμοκρασιών. Πάντα με χαμηλές παροχές.


έχω πάρει το foyer 800 GV.
μπορώ να συνδέσω τον ενάλλακτη απευθείας στο foyer, θα μου δώσει κάτι παραπάνω; ή είναι επικίνδυνο;
αν κάνω το ανάποδο δηλαδή να στείλω τον περισσότερο αέρα της φούσκας με μοτέρ υψηλών όπως είπες στο ημιυπόγειο και να κρατήσω στο ισόγειο το θερμό του εναλλάκτη, πως σου φαίνεται;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32683 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

mitsopoulos έγραψε:

Asteris έγραψε:

mitsopoulos έγραψε: για αυτο που θέλω να κάνω εγω έχεις άποψη;


Ιδανικά θα ήθελες monoblocco, να έστελνες 1-2 παροχές κάτω και θα ήταν όλα οκ. Καταλαβαίνω ότι μάλλον δεν φτάνουν τα λεφτά, οπότε η λύση foyer ή κασέτα είναι εκ γενετής ημίμετρο.

Δεν φτάνουν λογικά τα 1-2kW του εναλλάκτη για να ζεστάνεις κάτω. Για πάνω δεν το συζητάμε, θα γίνει φούρνος. Αυτό που μπορείς να κάνεις, είναι να κάνεις μιά κατασκευή με μοτέρ τύπου εξαερισμού, που θα τραβάει αέρα από το ταβάνι του πάνω ορόφου και να το στέλνει στον κάτω όροφο, κάπου χαμηλά στον διάδρομο των δωματίων. Ή και απευθείας παροχή μέσα από την φούσκα προς τον κάτω όροφο, αλλά με μοτέρ υψηλών θερμοκρασιών. Πάντα με χαμηλές παροχές.


έχω πάρει το foyer 800 GV.
μπορώ να συνδέσω τον ενάλλακτη απευθείας στο foyer, θα μου δώσει κάτι παραπάνω; ή είναι επικίνδυνο;
αν κάνω το ανάποδο δηλαδή να στείλω τον περισσότερο αέρα της φούσκας με μοτέρ υψηλών όπως είπες στο ημιυπόγειο και να κρατήσω στο ισόγειο το θερμό του εναλλάκτη, πως σου φαίνεται;


Καλύτερα να στείλεις τον εναλλάκτη κάτω, συν το μοτέρ υψηλής με ρυθμιζόμενη παροχή. Κάτω θα είναι πιό ζεστά γενικά από πάνω.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mitsopoulos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32690 από barbanikos
Απαντήθηκε από barbanikos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

VIMAK έγραψε: Καλησπερα σε ολους
Αρκετο καιρο ειμασταν επισκετες στο φορουμ και με τη δικη σας συμβολη καταληξαμε στη μετατροπη του χτιστου μας τζακιου σε αεροθερμο

Καταληξαμε στην κασετα invicta 800 vt turbo την οποια για οποιον ενδιαφερεται δεν την εχει το leroy συνεχεια αλλα τη φερνει κατοπιν παραγγελιας
Θα ηθελα τη γνωμη σας αν η επιλογη μας ειναι καταλληλη
Το σπιτι ειναι γυρω στα 170μ2 μεζονετα 80 κατω και 90 πανω περιπου με μεγαλα υψη
μονωσεις υπαρχουν αναμεσα στα τουβλα και στα μπετα παντου και τα κουφωματα ειναι πολυ καλα με τζαμια επισης ενεργειακα κ το σπιτι εχει πολυ καλο προσανατολισμο ΝΑ
ειμαστε στην κεντρικη Μακεδονια
με το πετερλαιο τις καλες παλιες εποχες με 2 τονους το ειχαμε συνεχεια αναμενο στους 22
Το τζακι το καιμε ουτως η αλλως οποτε για να μην πανε χαμενα τα ξυλα ειπαμε να βαλουμε την κασετα
αργοτερα αναλογα με τα αποτελεσματα ισως βαλουμε κλιματιστικα (ινβερτερ) σε ορισμενα δωματια

καταληξαμε σε αυτη την κασετα με τα 18kw
ερωτησεις:
1. Για να μην κανουμε αλλες ζημιες μπορουμε να χρησιμοποιησουμε ΜΟΝΟ τους ενσωματωμενους αεραγωγους;
2. Αν κανουμε μονο αυτο (να τοποθετησουμε την κασετα και να συνδεσουμε τη νεα καμιναδα) με τη βοηθεια φιλου που εχει μκρη σχεση με τζακια; για να γλιτωσουμε τα χρηματα του τεχνικου;
Θα χρεια
3. το εγχειριδιο εγκαταστασης υπαρχει στο σαιτ της ινβικτα μονο στα γαλλικά το βρηκε κανεις στα αγγλικά ή το εχει οταν το αγοραζεις;
4. Γενικοτερα τι να προσεξουμε στην εγκατασταση;
5. Θεωρειτε καλη επιλογη τη συγκεκριμενη κασετα για την περιπτωση μας; Προτεινετε κατι αλλο εναλλακτικα;

Ευχαριστω


Δεν ξέρω αν θα ανταποκρίνεται στις ανάγκες του σπιτιού σου.
Νομίζω πως μπορείς να το εγκαταστήσεις με φίλο.
Να σου πω την αλήθεια και εγώ αυτήν την εστία παρήγγειλα και περιμένω να μου έρθει και όσο το βλέπω και το μελετάω νομίζω πως μπορεί κάποιος να καταπιαστεί αν έχει διάθεση.
Στην τελική τα τελειώματα, πέτρες και μπλιμπλίκια φωνάζεις έναν μάστορα και στα βάζει με ένα μεροκάματο.
Αν βάλεις την κασέτα invicta 800 vt turbo στο manual που έχει στο site θα δεις στην τομή που δίνει διαστάσεις, στο πίσω και κάτω μέρος έχει τον αέρα.
Και από εκεί μου είπαν πως παίρνει αέρα.
Πρόσεξε δηλαδή στην τοποθέτηση η βάση που θα πατήσει η εστία να αφήνει το άνοιγμα αυτό.
Επίσης μου είπαν πως εκεί μπορείς να δώσεις και αέρα από έξω……θέλει ψάξιμο αυτό και δεν το λέω με σιγουριά.
Αν την έχει τοποθετήσει κανείς ίσως να μπορεί να μας βοηθήσει.

Manual δεν βρήκα πουθενά στο δίκτυο στα Αγγλικά.
Το σχέδιο εγκατάστασης είναι όμως αναλυτικό και από όσο κατάλαβα το μέγεθος του θερμοθάλαμου/φούσκας είναι οι ελάχιστες διαστάσεις που δίνει για την καλή λειτουργία της εστίας.
Τις ανοχές που πρέπει να αφήσεις γύρο από την εστία πρέπει να τις τηρήσεις κατά γράμμα.

Μόλις έρθει σπίτι από βδομάδα θα βγάλω φωτογραφίες για δείτε εγκατάσταση και λοιπές λεπτομέρειες.

Invicta Insert 800Vt turbo
Και τα μυαλά στα κάγκελα….
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by barbanikos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32723 από thalassolykos
Απαντήθηκε από thalassolykos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Asteris ρίξε μια ματιά στο μήνυμα που ανέβασα λίγο πιο πάνω ( #32672 ) σε παρακαλώ!

Ευχαριστώ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32735 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

mitsopoulos έγραψε:
SHERIF ευχαριστώ για την απάντηση σου.
θα κάνω το ίδιο σίγουρα στην προσαρμογή της καμινάδας, αλλά μάλλον δεν θα ντύσω την πλάτη με πετροβάμβακα, οι τοιχοι που θα έχει πλάτη το τζακι είναι ο κεντρικος σταυρός της οικοδομής (ενισχυμένο μπετόν) δεν τους φοβάμαι θα προσέξω παραπάνω στην υπόλοιπη κατασκευή.
καλή η ιδέα με την λαμαρίνα, είμαι όμως επιφυλακτικός λογω της υψηλής θερμοκρασίας (διαστολές -συστολές) και της μεγάλης επιφάνειας φοβάμαι ότι μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα μελλοντικά.
όσον αφορά το αλουμινόφυλλο που μπαίνει πάνω από τον πετροβάμβακα μου έδειξε ο μάστορας το δικό του σε φωτογραφίες μετά από 1,5 χρόνο καλό κάψιμο και ήταν ρημάδι...


Το χειροτερο μερος για να ακουμπισει το τζακι ειναι κολονα , να ρωτισεις τον μηχανικο σου ! Να φοβασε καλητερα !
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mitsopoulos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32739 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

thalassolykos έγραψε: Asteris ρίξε μια ματιά στο μήνυμα που ανέβασα λίγο πιο πάνω ( #32672 ) σε παρακαλώ!

Ευχαριστώ!


Αν κουμπώσουν σωστά, δεν βλέπω γιατί να έχεις πρόβλημα. Το θέμα είναι όμως πως δουλεύεις εκει μέσα στην γωνιά, χωρίς να σκάψεις εκείνο το τρίγωνο που υπάρχει, θα έχει χώρο να μπει χέρι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.549 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ