Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18540 από ls
Απαντήθηκε από ls στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Τοποθετηση ενεργειακής κασέτας INVICTA 800.pdf
Είμαι ο ιδιοκτήτης του σπιτιού που το προηγούμενο σάββατο έγινε η εγκατάσταση της invicta 800.
Σαν ευχαριστώ για τα πολλά που έμαθα μέσα στο forum (και με βοήθησαν να επιλέξω σωστά), αλλά και για ευχαριστώ στον Βασίλη και την ομάδα του,που για 14 ώρες δούλεψαν για να εγκαταστήσουν την "θηριώδη" κασέτα σπίτι μου, παραθέτω PDF με τις εργασίες που έγιναν, μήπως βοηθήσω κάποιους -που όπως εγώ- ψάχνονται.
Να αναφέρω οτι ο Βασίλης ήταν ένας απο τους 6 εγκαταστάτες που ήρθαν σπίτι μου και ο μόνος που μου εξήγησε πως ακριβώς θα κάνει την εγκατάσταση.
Οι υπόλοιποι 5 προσπάθησαν να μου πουλήσουν την "δική τους" κασέτα (που ήταν συνήθως 9 KW για να ζεστάνω χώρο 380 κυβικά μέτρα !!!) και να βγάλουν 500-600 ευρώ απο την πώληση. Οσο για την εγκατάσταση, η απάντησή τους ήταν "μια σύνδεση με εύκαμπτο σωλήνα στην καμινάδα φτάνει" και φυσικά πολλά σπασίματα μπροστά στο τζάκι, ..."για να δουλέψουν άνετα".
Οι άνθρωποι στο Leroy ήταν ιδιαίτερα εξυπηρετικοί και όταν τους έδωσα τον κωδικό της κασέτας, την παρήγγειλαν στη Γαλλία και σε 20 ημέρες την είχα σπίτι.
Πλήρωσα - ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΚΑΣΕΤΑ+ΥΛΙΚΑ+ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ - 2.100 ευρώ για 18KW, 150+ κιλά, θηρίο.
Τέλος να αναφέρω οτι δεν χρειάστηκε να σπάσει τίποτα στο τζάκι (εκτος των ανοιγμάτων εξαερισμού)καιδεν έβαψα ούτε τοίχο, ούτε φούσκα.
Φυσικά ο εγκαταστάτης ακολούθησε πιστά το σχέδιο έγκατάστασης του κατασκευαστή, μέτρησε και ξαναμέτρησε 10δες φορές, ώστε όταν μπήκε η κασέτα να ταιριάξουν όλα στην θέση τους.
Ελπίζω να απολαύσετε το αρχείο με φωτό, όσο απόλαυσα και εγώ που είδα επαγγελματίες να δουλεύουν σπίτι μου.

Φιλικά, Λεωνίδας

βασιλιης έγραψε: βασιλιης έγραψε:
καμια φωτο?θα βοηθουσε.η nordica δεν εχει πανω απο 9.5kw
ριξε μια ματια εδω.
www.leroymerlin.fr/v3/p/produits/insert-...80-44-18-0-kw-e58919
valsam.εγραψε
Αφου ρε φιλε δεν φερνει το leroy εδω Ελλαδα αυτο το μοντελο τι το αναφερεις,για να μας μπριζοσεις?


καλησπερα.αυτο θα μπει το σαββατο στη νεα ερυθραια


www.leroymerlin.fr/v3/p/produits/insert-...82-44-18-0-kw-e58966
αλλα οχι 1100 που λεει αλλα στα 1400 με 1450

Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by ls.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sofix

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18541 από sofix
Απαντήθηκε από sofix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
έφτασε το πλήρωμα του χρόνου να βάλω και εγώ τζάκι..μετά από όσα διάβασα τόσο καιρό εδώ μέσα νομίζω κατέληξα σε invicta foyer..θα ρίξω μια ματιά Leroy και μάλλον πάμε για selenic,εκτός αν φέρουν κάτι σε 80αρη(μοντέλο 800) σε δελεαστική τιμή..

αν μπορείς να ανεβάσεις πάλι το pdf φίλε ls μιας και οι πληροφορίες από κατόχους invicta είναι παραπάνω από πολύτιμες!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18542 από gyrismata
Απαντήθηκε από gyrismata στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

ls έγραψε: Τοποθετηση ενεργειακής κασέτας INVICTA 800.pdf
Είμαι ο ιδιοκτήτης του σπιτιού που το προηγούμενο σάββατο έγινε η εγκατάσταση της invicta 800.
Σαν ευχαριστώ για τα πολλά που έμαθα μέσα στο forum (και με βοήθησαν να επιλέξω σωστά), αλλά και για ευχαριστώ στον Βασίλη και την ομάδα του,που για 14 ώρες δούλεψαν για να εγκαταστήσουν την "θηριώδη" κασέτα σπίτι μου, παραθέτω PDF με τις εργασίες που έγιναν, μήπως βοηθήσω κάποιους -που όπως εγώ- ψάχνονται.
Να αναφέρω οτι ο Βασίλης ήταν ένας απο τους 6 εγκαταστάτες που ήρθαν σπίτι μου και ο μόνος που μου εξήγησε πως ακριβώς θα κάνει την εγκατάσταση.
Οι υπόλοιποι 5 προσπάθησαν να μου πουλήσουν την "δική τους" κασέτα (που ήταν συνήθως 9 KW για να ζεστάνω χώρο 380 κυβικά μέτρα !!!) και να βγάλουν 500-600 ευρώ απο την πώληση. Οσο για την εγκατάσταση, η απάντησή τους ήταν "μια σύνδεση με εύκαμπτο σωλήνα στην καμινάδα φτάνει" και φυσικά πολλά σπασίματα μπροστά στο τζάκι, ..."για να δουλέψουν άνετα".
Οι άνθρωποι στο Leroy ήταν ιδιαίτερα εξυπηρετικοί και όταν τους έδωσα τον κωδικό της κασέτας, την παρήγγειλαν στη Γαλλία και σε 20 ημέρες την είχα σπίτι.
Πλήρωσα - ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΚΑΣΕΤΑ+ΥΛΙΚΑ+ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ - 2.100 ευρώ για 18KW, 150+ κιλά, θηρίο.
Τέλος να αναφέρω οτι δεν χρειάστηκε να σπάσει τίποτα στο τζάκι (εκτος των ανοιγμάτων εξαερισμού)καιδεν έβαψα ούτε τοίχο, ούτε φούσκα.
Φυσικά ο εγκαταστάτης ακολούθησε πιστά το σχέδιο έγκατάστασης του κατασκευαστή, μέτρησε και ξαναμέτρησε 10δες φορές, ώστε όταν μπήκε η κασέτα να ταιριάξουν όλα στην θέση τους.
Ελπίζω να απολαύσετε το αρχείο με φωτό, όσο απόλαυσα και εγώ που είδα επαγγελματίες να δουλεύουν σπίτι μου.

Φιλικά, Λεωνίδας

βασιλιης έγραψε: βασιλιης έγραψε:
καμια φωτο?θα βοηθουσε.η nordica δεν εχει πανω απο 9.5kw
ριξε μια ματια εδω.
www.leroymerlin.fr/v3/p/produits/insert-...80-44-18-0-kw-e58919
valsam.εγραψε
Αφου ρε φιλε δεν φερνει το leroy εδω Ελλαδα αυτο το μοντελο τι το αναφερεις,για να μας μπριζοσεις?


καλησπερα.αυτο θα μπει το σαββατο στη νεα ερυθραια


www.leroymerlin.fr/v3/p/produits/insert-...82-44-18-0-kw-e58966
αλλα οχι 1100 που λεει αλλα στα 1400 με 1450


Μηπως να το ανέβαζες ξανά σαν άλλη μορφή αρχείου ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18547 από ls
Απαντήθηκε από ls στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Επειδη το αρχείο περιέχει πολλές φωτογραφίες είναι μεγάλο και "κόβεται" απο το forum.
Μπορώ να το στείλω με email σε όποιον μου το ζητήσει. Απλά δεν υπόσχομαι άμεση ανταπόκριση.
Το mail μου είναι Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Σε κάθε περίπτωση μπορείτε να το ζητήσετε απο τον Βασίλη που έκανε την εγκατάσταση και θα τον βρείτε στο διαδίκτυο ψάχνοντας στην διεύθυνση katharismostzakion
Αστέρη
εάν θές μπορω να στείλω το PDF στο email σου και το ανεβάζεις και εσύ σαν συντονιστής

gyrismata έγραψε:

ls έγραψε: Τοποθετηση ενεργειακής κασέτας INVICTA 800.pdf
Είμαι ο ιδιοκτήτης του σπιτιού που το προηγούμενο σάββατο έγινε η εγκατάσταση της invicta 800.
Σαν ευχαριστώ για τα πολλά που έμαθα μέσα στο forum (και με βοήθησαν να επιλέξω σωστά), αλλά και για ευχαριστώ στον Βασίλη και την ομάδα του,που για 14 ώρες δούλεψαν για να εγκαταστήσουν την "θηριώδη" κασέτα σπίτι μου, παραθέτω PDF με τις εργασίες που έγιναν, μήπως βοηθήσω κάποιους -που όπως εγώ- ψάχνονται.
Να αναφέρω οτι ο Βασίλης ήταν ένας απο τους 6 εγκαταστάτες που ήρθαν σπίτι μου και ο μόνος που μου εξήγησε πως ακριβώς θα κάνει την εγκατάσταση.
Οι υπόλοιποι 5 προσπάθησαν να μου πουλήσουν την "δική τους" κασέτα (που ήταν συνήθως 9 KW για να ζεστάνω χώρο 380 κυβικά μέτρα !!!) και να βγάλουν 500-600 ευρώ απο την πώληση. Οσο για την εγκατάσταση, η απάντησή τους ήταν "μια σύνδεση με εύκαμπτο σωλήνα στην καμινάδα φτάνει" και φυσικά πολλά σπασίματα μπροστά στο τζάκι, ..."για να δουλέψουν άνετα".
Οι άνθρωποι στο Leroy ήταν ιδιαίτερα εξυπηρετικοί και όταν τους έδωσα τον κωδικό της κασέτας, την παρήγγειλαν στη Γαλλία και σε 20 ημέρες την είχα σπίτι.
Πλήρωσα - ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΚΑΣΕΤΑ+ΥΛΙΚΑ+ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ - 2.100 ευρώ για 18KW, 150+ κιλά, θηρίο.
Τέλος να αναφέρω οτι δεν χρειάστηκε να σπάσει τίποτα στο τζάκι (εκτος των ανοιγμάτων εξαερισμού)καιδεν έβαψα ούτε τοίχο, ούτε φούσκα.
Φυσικά ο εγκαταστάτης ακολούθησε πιστά το σχέδιο έγκατάστασης του κατασκευαστή, μέτρησε και ξαναμέτρησε 10δες φορές, ώστε όταν μπήκε η κασέτα να ταιριάξουν όλα στην θέση τους.
Ελπίζω να απολαύσετε το αρχείο με φωτό, όσο απόλαυσα και εγώ που είδα επαγγελματίες να δουλεύουν σπίτι μου.

Φιλικά, Λεωνίδας

βασιλιης έγραψε: βασιλιης έγραψε:
καμια φωτο?θα βοηθουσε.η nordica δεν εχει πανω απο 9.5kw
ριξε μια ματια εδω.
www.leroymerlin.fr/v3/p/produits/insert-...80-44-18-0-kw-e58919
valsam.εγραψε
Αφου ρε φιλε δεν φερνει το leroy εδω Ελλαδα αυτο το μοντελο τι το αναφερεις,για να μας μπριζοσεις?


καλησπερα.αυτο θα μπει το σαββατο στη νεα ερυθραια


www.leroymerlin.fr/v3/p/produits/insert-...82-44-18-0-kw-e58966
αλλα οχι 1100 που λεει αλλα στα 1400 με 1450


Μηπως να το ανέβαζες ξανά σαν άλλη μορφή αρχείου ;

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nafplio

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18579 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Gatos τι βοηθεια λες? Ειναι παραλογο, χαλασατε ολο τ τζακι (με οτι φασαρια συνεπαγεται αυτο) που ειναι και το σωστοτερο βεβαια και ευκαιρια να βαλεις κανονικο τζακι ωστε να το καις και με ανοιχτη πορτα κ οπως γουσταρεις κ οχι κασετα και αφησατε την βαση?? Θα δουλευει σωστα μην φοβασαι, αλλα ειναι λιγο παραλογο.. Προφανως θα την εκτιμησε ως γερη τ βαση και απεφυγε τ ξηλωμα, οσο χαμηλα τοσο πιο δυσκολο ειναι.
Is 2100 ειναι πολλα για κασετα, μπορει να ειναι η καλυτερη ποιοτητα κ να εγινε κ η καλυτερη δουλεια αλλα δεν εχεις τζακι.. Αν δεν γνωρισει καποιος την ευχερεια- ανεση στ λειτουργια του, ενα σωστο τζακι με συρομενη επανω πορτα δεν καταλαβαινει την διαφορα και τ λεω, Θα επρεπε εδω να λεγεται το θεμα ΕΝΘΕΤΕΣ ΚΑΣΕΤΕΣ η λυσεις αναγκης σε αναβαθμιση παλιου τζακιου πχ μονο τζακια δε βλεπω εγω εδω, κανω λαθος?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18581 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αστερη! Εισαι ιδιοκτητης-χρηστης τζακιου και με καλες γνωσεις και διαθεση να προσφερεις, εισαι ο καταλληλοτερος να ρωτησω.. Παρατηρησες στ εναλλακτη στ καπνοδοχο σου καμια διαφορα στ αποδοση απ οτι στην αρχη? Οι καπνες οπου συσωρευονται μονωνουν, στ παλια τζακια η καπνα επιανε απ το ταβανι κ επανω, πιο κατω καιγοταν λογω πυρας, τωρα με τα ενεργειακα δε ξερω καλα τι γινεται εκει, σε τ βαθμο πιανουν καπνα. Βεβαια καθε εστια ειναι κ αλλη περιπτωση αλλα μια πρωτη εκτιμηση σου θα ηταν χρησιμη. Παρατηρησες καμια αισθητη διαφορα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.577 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ