Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3812 από mpampisfirm
Απαντήθηκε από mpampisfirm στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Μετά από αρκετό ψάξιμο το καλοκαίρι για ενεργειακό τζάκι κατέλειξα εδώ:
www.edilkamin.com/el/it/focolari_chiusi/focolare_tekno_1.aspx

Τοποθέτηση σε πέτρινο σπίτι 60 τετραγωνικών.Την εσωτερική πλευρά του σπιτιού τοποθετήθηκε πετροβάμβακας.Όλο το σπίτι ντύθηκε με γυψοσανίδα διπλή και από έξω σοφατίστηκε (δεν γινόταν αρμολόγηση της πέτρας).Το σπίτι είναι εξοχικό και το πρώτο άναμμα έγινε πριν 15 ημέρες.
Τιμή μαζί με τα περαστικά από το γυψοσανιδά, πού έκανε όλο το σπίτι, 2300 ευρώ.

Αποτελέσματα: Ζέστη , ζέστη , ζέστη!!!
Θερμοκρασία :26+ στο καθιστικό, 24+ στα υπνοδωμάτια, το βεντιλατέρ στο τέρμα χαμηλό και ένα παράθυρο στην ανάκληση.
Κατανάλωση :Με τρία κούτσουρα την βγάζεις από το πρωί μέχρι το βράδυ.

Στα αρνητικά:
Το καθημερινό λέρωμα του τζαμιού.
Το ότι κάποια στιγμή το βράδυ πρέπει να σηκωθείς να ρίξεις κανά ξύλο μιας και δεν μπορείς να το φορτώσεις παραπάνω γιατί σκάς!!!
Το άδειασμα της στάχτης!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3814 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

mpampisfirm έγραψε: ...... και από έξω σοφατίστηκε (δεν γινόταν αρμολόγηση της πέτρας).


Δεν υπάρχει δεν γινόνταν φίλε μου :) Μάστορας δεν υπήρχε να το κάνει. ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3901 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Με μια πρόχειρη εκτίμηση απο τις 2-3 μέρες που δουλεύω το τζάκι
καταναλώνει περίπου 1 μεγάλο κούτσουρο ανα 2 1/2 ώρες (με τον αέρα κλειστό και αφού εχει ζεσταθεί καλά το μαντέμι)

Θέλω να ευχαριστήσω κ τον Αστερη για τις συμβουλές του

Invicta Compact 700
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by str1979.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3903 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Να είσαι καλά και να χαίρεσαι την φτηνή ζέστη σου από δω και πέρα.

Όταν στην αρχή έκαιγα και εγώ τα περυσινά ξύλα, έτσι δούλευε. Ήθελε τον αέρα τέρμα κλειστό. Τώρα με τα φετινά που έχουν από 25-35% υγρασία, θέλουν λίγο αέρα παραπάνω για να καούν και βγάζουν λιγότερη ζέστη.

Για την άνοιξη ετοιμάζω ηλιακό ξηραντήριο, να κάνει τα ξύλα μπαρούτι για του χρόνου με τον καλοκαιρινό ήλιο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3906 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
βέβαια να μην ξεχασουμε να αναφερουμε κ τα αρνητικα της φτηνης ζεστης

Στιβαγμα τα ξυλα
Κουβαλιμα στο σπιτι
Αδιασμα την σταχτη κτλπ

Εχει παρει κανεις ατυτην την ηλεκτικη σκουπα που ειναι για την σταχτη? κανει δουλεια?

Invicta Compact 700

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3907 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Σαφώς και υπάρχουν αρνητικά, αλλά η τιμή του πετρελαίου φέτος και του χρόνου είναι τέτοια, που τα ξεχνάς σε μισό λεπτό σκέψης. Πχ φέτος εγώ έκανα τον Σεπτέμβρη 5-6 ώρες δουλειά να στιβάσω 6 τόνους ξύλα, κάνω 5 λεπτά κάθε πρωί να γεμίσω και να φέρω έξω από την πόρτα ένα τροχήλατο καροτσάκι των 30-35 κιλών ξύλα, που συνήθως επαρκεί για όλη μέρα και κάνω και 2 λεπτά κάθε δύο μέρες για να αδειάσω το συρταράκι με την στάχτη. Το κόστος φέτος σε ξύλα 630€, ενώ σε πετρέλαιο θα ήταν κοντά στα 1800-1900€. Για 1200€ που γλύτωσα, αξίζει νομίζω η παραπάνω ταλαιπώρια.

Συν το ότι φέτος πάμε με 24 βαθμούς και 45% υγρασία, έναντι 22 πέρυσι και 65% υγρασία. Και στεγνότερο σπίτι και καλύτερο ύπνο και δεν γκρινιάζει η γυναίκα ότι κρυώνουν τα πόδια της και πατάμε πιό άνετα ξυπόλυτοι στα πλακάκια/μάρμαρα (ειδικά στον επάνω όροφο που ζεσταίνεται από το ταβάνι του κάτω). Και έχεις και το χάζεμα της φωτιάς που είναι ανεκτίμητο.

Φέτος όσοι ήρθαν σπίτι, δήλωσαν ότι την άνοιξη πάνε σφαίρα για ενεργειακό. Θα ζητήσω μίζα από το Leroy μου φαίνεται...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.446 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ