Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12879 από bill
Απαντήθηκε από bill στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
1700 η 810
1500 η 730
ετσι και αλλιως θα διαλυσω τα παντα.
το θεμα ειναι συμφωνα με το προηγουμενο post βγαινη 10kw θα ειναι επαρκη για 70+70 του σπιτιου μου;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12880 από NISO
Απαντήθηκε από NISO στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Η μικροτερη σε διαστάσεις των 12 kw ( 82% αποδοση) κοστιζει περιπου 1300 και η μεγαλυτερη σε διαστασεις των 14kw (77% αποδοση) γυρω στα 250 ακριβοτερη. ο χωρος μου ειναι 100 μετρα. Η μικροτερη αφηνει περιπου 7 εκατοστα περιθωριο στην καθε πλευρα απο τα πυροτουβλα και η μεγαλυτερη γυρω στα 2,5

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12882 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@ Bill

Πού βρίσκεσαι? Για Β.Ελλάδα δεν φτάνουν, όταν θα πηγαίνει μείον η εξωτερική, ο πάνω όροφος μάλλον θα ζορίζεται να περάσει 18-19 βαθμούς. Με τον φετεινό χειμώνα πιθανόν θα ήθελες συμπλήρωμα κάποιες μέρες. Εμένα τις μέρες που είχε -4 έως -7 εδώ που είμαι, το 14άρι μου τα έβγαλε άνετα πέρα στα 60+60τμ, αλλά το σπίτι είναι από Ytong. Με κλασική μόνωση και 10kW, πιθανόν θα ήταν τσίμα-τσίμα, ή θα ήθελε και λίγο συμπλήρωμα από τα καλοριφέρ.

Αν είναι πάντως να τα γκρεμίσεις όλα, γιατί δεν βάζεις ένα foyer με εναλλάκτη? Στο χιλιάρικο βγαίνει, δυνατότερο είναι, αποδοτικότερο είναι. Ειδικά αν βάλεις κανένα 80άρι ή 90άρι στα 15-18kW, θα καίει για χαλαρότατα, ούτε θα ζορίζεται, ούτε τίποτα. Το 10άρι όλη την ώρα τσίτα θα πηγαίνει για να τα βγάζει πέρα...
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12885 από bill
Απαντήθηκε από bill στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
asteris ευχαριστω για την απαντηση.
στη σελιδα του γραφη οτι ειναι 12,8kw εκανα τον υπολογισμο που εγραψες ποιο πανω και βγαινη 10kw.
μενω στο βολο, φετος το κρυο ηταν αρκετο
τα 1700 ειναι με ανεμιστηρα 800 περσιδες 4 το μονο που θα χρειαστω ειναι σωληνες μονωση γυψοσανιδες.
foyer 800
μοτερ και το ρυθμιστη 500
εναλλακτη 130+μοτερ;
κανονικα δεν πρεπη να κανουμε ενα κουβουκλιο απο λαμαρινα γυρω απο το τζακι σαν κασετα αλλα150
περσιδες;

το σπιτι ειναι με διπλοτουβλο πετροβαμβακας 5εκ 75 και φενιζολ 5εκ το ιδιο και το ταβανι.
δεν ξερω φιλοι μου προβληματιζομαι πολυ.
ευχαριστω πολυ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12893 από ls
Απαντήθηκε από ls στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
SOS
Ψάχνω εγκαταστάτη κασέτας στην Αθήνα. Θα παραγγείλω την invicta 800 και χρειάζομαι κάποιον δικιμασμένο μάστορα απλά για την τοποθέτηση (το leroy στην Αθήνα δεν συστήνει κανένα).
Κάθε σύσταση είναι πολύτιμη επειδή οι εταιρίες με αντίστοιχες κασέτες πουλάνε τις κασέτες (laudel)με "καπέλο" 400 ευρώ και ζητουν για απλή τοποθέτηση και 500 ευρώ.
Αστέρη το στέλνω σε εσένα γνωρίζοντας οτι ζεις θεσ/νίκη, απλά ως φίρμα του forum σε διαβάζουν όλοι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12894 από ls
Απαντήθηκε από ls στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
SOS
Ψάχνω εγκαταστάτη κασέτας στην Αθήνα. Θα παραγγείλω την invicta 800 και χρειάζομαι κάποιον δικιμασμένο μάστορα απλά για την τοποθέτηση (το leroy στην Αθήνα δεν συστήνει κανένα).
Κάθε σύσταση είναι πολύτιμη επειδή οι εταιρίες με αντίστοιχες κασέτες πουλάνε τις κασέτες (laudel)με "καπέλο" 400 ευρώ και ζητουν για απλή τοποθέτηση και 500 ευρώ.
Αστέρη το στέλνω σε εσένα γνωρίζοντας οτι ζεις θεσ/νίκη, απλά ως φίρμα του forum σε διαβάζουν όλοι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.515 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ