Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12745 από NISO
Απαντήθηκε από NISO στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
kwnmix να σε ρωτησω και εγω κατι.Σκέφτομαι και εγω να βαλω κασσετα και εχω χτιστη φουσκα.
Σε ολες τις κασσετες μπορει να γινει η συνδεση απο μέσα? Γιατι εμενα ο τζακας που ηρθε, μου ειπε οτι πρεπει ουτως η αλλως να ανοιξει μια τρυπα στο κατω μερος της φουσκας για να συνδεσει την καινουρια καμινάδα. Και κατι αλλο. Όταν ζεστάζει η κασσέτα αρκετα, δεν ειναι ενοχλητικός ο ζεστός αέρας που πετανε οι περσιδες οταν κάθεσαι κοντα στην εστια?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12761 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αν θες να βάλεις περσίδες πάνω στην χτιστή φούσκα, θα τραβήξεις εύκαμπτο μεταλλικό αεραγωγό από τις πάνω εξόδους της κασέτας. Έτσι δεν θα έχει καμία επαφή ο αέρας με το εσωτερικό της φούσκας. Δεν χρειάζεται ασταρώματα και λοιπά. Αυτά θα τα κάνεις αν θες περσίδα εκτόνωσης ψηλά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12774 από NISO
Απαντήθηκε από NISO στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αστέρη ευχαριστώ. Να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Είμαι μεταξύ δύο κασσετών απο τις οποίες η μια έχει βεντιλατέρ και η άλλη όχι. Έχει να κάνει αυτό με την απόδοση?
Ειναι καλύτερο να μπουν περσιδες ψηλά η όχι? Επίσης σκέφτομαι να μην κάνω περσίδα εκτόνωσης! Δεν ξερω όμως αν έχει η κασσέτα πρόβλημα όταν ανεβάσει θερμοκρασία!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12775 από kwnmix
Απαντήθηκε από kwnmix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@ NISO
H εύκολη λύση είναι το σπάσιμο της φούσκας για να κάνεις τη σύνδεση της κασέτας με την καμινάδα. Έτσι έλεγε και το αστέρι το δικό μου. Απλά είναι μεγάλη μανούρα να χωθεί ο τζακάς μέσα στη χτιστή φούσκα και να κάνει τη σύνδεση. Ο δεύτερος που βρήκα μου είπε ότι αν το πλάτος είναι από 60 εκατοστά και πάνω μπορεί να χωρέσει άνθρωπος. Από 60 και κάτω δύσκολα θέλει σπάσιμο. Εμένα είχε πλάτος 90 εκατοστά. Αν δεις στο νήμα σε προηγούμενα post μου έχω ανεβάσει φωτογραφίες από το τζάκι μου έτσι για να πάρεις μια ιδέα.
Στο δικό μου χώρο η απόσταση από την περσίδα είναι 3.5 μέτρα. Τη ζέστη τη νιώθουμε ωραία με φυσική ροή. Με το βεντιλατέρ δεν δοκιμάσαμε ακόμα γιατί το τζάκι φτιάχτηκε τελευταία και έφτιαξε ο καιρός.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12777 από kwnmix
Απαντήθηκε από kwnmix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@ Asteris
Τελικά η κασέτα μου συνδέθηκε σωστά έστω και αργά με το σωστό τρόπο (εννοείται με διαφορετικό μάστορα). Μπήκε νέα Φ 180 απευθείας από την κασέτα μέχρι επάνω στο καπέλο. Χρησιμοποιήθηκαν και 2 γωνίες 45ο στο ένα μέτρο επάνω από την κασέτα μέσα στη φούσκα γιατί η παλιά Φ 250 καμινάδα δεν ερχόταν ακριβώς επάνω από την κασέτα.
Οι θερμοκρασίες με το θερμόμετρο μπροστά στην περσίδα μου δείχνουν έως και 180ο με τη θερμοκρασία να φτάνει στους 22,5 βαθμούς μέσα στο σαλόνι των 25 μέτρων και με όλες τις πόρτες όλων των δωματίων ανοιχτές ταυτόχρονα. Όλα αυτά με μάπα ξύλα. Αυτά όλα βέβαια πριν λίγες μέρες που έκανε λίγο κρύο. Στο καταχείμωνο θα δείξει. Επίσης διαπίστωσα ότι όταν το καλώδιο από το θερμόμετρο δεν το έχω μπροστά στην περσίδα άλλα το βάζω λίγα εκατοστά πιο μέσα στο θερμοθάλαμο πιάνει θερμοκρασίες μέχρι και 350 βαθμούς. Επίσης το χέρι όπως είπες παλιά δεν κάθεται πλέον πάνω από 2-3 δευτερόλεπτα μπροστά στην περσίδα. Διαπίστωσα ακόμη ότι τα ξύλα κρατάνε διπλάσιο χρόνο και εκτός από αυτό έχω πλέον πολύ ελάχιστη στάχτη μέσα στην εστία μετά από την καύση. Και τώρα πλέον δύο κούτσουρα κρατάνε με κλειστό το πορτάκι από το βράδυ στις 11 περίπου μέχρι τις 7 το πρωί.
Απλά όλα αυτά υλοποιήθηκαν τώρα που έφτιαξε ο καιρός. Ελπίζω με τα κρύα του επόμενου χειμώνα να μη βρεθώ προ δυσάρεστων εκπλήξεων. Και για αυτό θα ήθελα τη γνώμη σου για το παρακάτω ερώτημα.
Διαπίστωσα επίσης ότι η χτιστή μου φούσκα ακόμη και οι διπλανοί τοίχοι μετά τη σωστή σύνδεση της κασέτας όταν ακουμπιούνται οι επιφάνειες είναι ζεστές τις νιώθεις. Υποθέτω ότι ζεσταίνεται ο αέρας στο εσωτερικό της φούσκας που μπαινοβγαίνει από το διάκενο ανάμεσα στην κασέτα μου και τη μαρμαροποδιά. Αυτή η ζέστη που νιώθω στα τοιχώματα και προφανώς χάνεται θα μπορούσα να την κερδίσω υποθέτω γκρεμίζοντας τη φούσκα και βάζοντας γυψοσανίδες και περσίδες. Θα άξιζε κάτι τέτοιο; Θα έβλεπα κάποια κρίσιμη διαφορά;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12779 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Θα μπορούσες να βάλεις μιά περσίδα εκτόνωσης πάνω-πάνω, θα έβγαζε τον ζεστό αέρα έξω, όχι όμως πολλά πράματα. Αν θες κάντην και τώρα. Να κατεβάσεις πάντως όλη την φούσκα δεν αξίζει. Αν είναι να βάλεις εναλλάκτη, ναι...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kwnmix

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.592 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ