Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9532 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Μιά διευκρίνηση. Εσύ έχεις ήδη τοποθετημένη ανοξείδωτη Φ250. Το τζάκι θέλει Φ200. Άρα θες διαστολή, όχι συστολή. Το σωστό (όπως και στην δική μου την περίπτωση, και εγώ διαστολή έχω), θα ήταν να έβαζες νέα Φ200 μέσα από την Φ250, μέχρι πάνω, ώστε να διατηρείς την διατομή που θέλει η εταιρία μέχρι την έξοδο. Για χάρη οικονομίας, βάζουμε απλά την διαστολή και συμβιβαζόμαστε με την ελαφρά μικρότερη υποπίεση που έχει η μεγάλη διατομή.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kwnmix

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9539 από kwnmix
Απαντήθηκε από kwnmix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αστέρη θα σε παρακαλούσα αν είχες φωτογραφία αυτής της διαστολής να μου την έστελνες να του τη δείξω πώς να την τοποθετήσει. Επειδή όπως προείπα ζορίζεται τεχνικά να κάνει κάτι τέτοιο θα ήταν άραγε ευκολότερο να τραβήξει τη νέα σωλήνα μέσα στην παλιά μέχρι τέρμα επάνω στο καπέλο της καμινάδας;
Είναι εύκολο κάτι τέτοιο; Θα το πρότεινες; Το ρωτάω γιατί αυτή τη λύση της μιας σωλήνας μέσα στην άλλη μέχρι τέρμα επάνω την άκουσα και από άλλον. Και υποθέτω γίνεται χωρίς γκρεμίσματα.
Και κάτι τελευταίο αν γνωρίζεις; H σιλικόνη που έβαλε στην κασέτα για να συνδέσει τη σπιράλ σωλήνα είναι πρόβλημα να την βγάλει για να βάλει νέα σωλήνα;
To κόστος της μιας σωλήνας μέσα στην άλλη 10 m περίπου είναι μεγάλο;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9543 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

kwnmix έγραψε: Αστέρη θα σε παρακαλούσα αν είχες φωτογραφία αυτής της διαστολής να μου την έστελνες να του τη δείξω πώς να την τοποθετήσει. Επειδή όπως προείπα ζορίζεται τεχνικά να κάνει κάτι τέτοιο θα ήταν άραγε ευκολότερο να τραβήξει τη νέα σωλήνα μέσα στην παλιά μέχρι τέρμα επάνω στο καπέλο της καμινάδας;
Είναι εύκολο κάτι τέτοιο; Θα το πρότεινες; Το ρωτάω γιατί αυτή τη λύση της μιας σωλήνας μέσα στην άλλη μέχρι τέρμα επάνω την άκουσα και από άλλον. Και υποθέτω γίνεται χωρίς γκρεμίσματα.
Και κάτι τελευταίο αν γνωρίζεις; H σιλικόνη που έβαλε στην κασέτα για να συνδέσει τη σπιράλ σωλήνα είναι πρόβλημα να την βγάλει για να βάλει νέα σωλήνα;
To κόστος της μιας σωλήνας μέσα στην άλλη 10 m περίπου είναι μεγάλο;


Ρε παιδιά σορρυ γιατι δεν καταλαβαίνω,

Φτασαμε στο σημειο να δειχνουμε φωτογραφιες σε ενα τζακα (ο θεος να τον κανει τζακα) για το πως να συνδεσει 2 μπουρια διαφοερτικης διαμετρου με μια συστολη / διαστολη βαζοντας 2 σφηγκτηρες?
Πιστευω οτι ο τυπος βαριεται και για να σε αποφυγει το παιζει τρελιτσα οτι και καλα δεν ξερει οπως επισης και οι μ@λ@κιες που σου λεει σχετικα με τις σιλικόνες, αν βαλει καλα την σωληνα και την πιασει με ενα σφηγκτηρα ,δεν εχει αναγκη να βαλει σιλικονη

Για τους ανοξείδωτους σωληνες μονης ραφης θα υπολογίζεις περιπου 20ε/μ

Invicta Compact 700
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kwnmix

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9549 από kwnmix
Απαντήθηκε από kwnmix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
STR 1979
Όπως και να έχει εγώ έχω απογοητευθεί από αυτόν τον άνθρωπο. Μάλιστα μου είπε να του ξαναστείλω το mail με το video σύνδεσης και τη φωτό με τον αντάπτορα για να τα μελετήσει. Την τελευταία φορά που ήρθε μέτρησε 38ο c στην περσίδα της κασέτας. Πράγματα απαράδεκτα.
Ντρέπομαι να ζητήσω από εδώ μέσα συστάσεις για κανέναν άλλο που να ξέρει να κάνει αυτή τη δουλειά-αγγαρεία γιατί ούτε δεοντολογικό είναι ούτε πρέπον.
Τι να πω προσπάθησα να βρω κάποιον με νορμάλ τιμή για μια τοποθέτηση κασέτας μετά τις τρελές τιμές που άκουγα και τελικά την πάτησα.
Φανταστείτε η ίδια η edilkamin τον έχει στους επίσημους συνεργάτες της. Λέω να τους στείλω κανένα ενημερωτικό mail για τα κατορθώματά του.
Μεθαύριο πηγαίνω για πέταγμα χαρταετού. Συνιστώ σε όσους μπαίνουν εδώ μέσα να αποφύγουν το δικό μου τζακά γιατί πετάει χαρταετό καθημερινά.
ΚΑΛΗ ΣΑΡΑΚΟΣΤΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9550 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Παιδες
Αν και τωρα σιγα σιγα ο χειμωνας μας αφηνει ειμαι πολυ προβληματισμενος τι να κανω
Να αλλαξω το τζακι να βαλω ενα αεροθερμο σωστο πλεον(μηπως και βγω και απο το club)
Η να βαλω λεβητα πελλετ και οσο φτασει η τιμη του πελλετ?
Τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα ειναι εμφανη το θεμα ειναι να δοθει μια μονιμη λυση και εφικτη και φυσικα να αξιζει οικονομικα γιατι φετος πως διαμορφωθηκαν οι τιμες πελλετ ξεφυγε η κατασταση.
ευχομαι πραγματικα μεσα απο την καρδια μου να μην κανω καμια αλλη εγγραφη στο club των αποτυχημενων τζακιων γιατι ειναι κριμα για ολους να επενδυουμε σε κατι για να ζεστανουμε τα παιδακια μας και στο τελος να σταναχωριομαστε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9558 από johndial
Απαντήθηκε από johndial στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

erimitis έγραψε: Παιδες
Αν και τωρα σιγα σιγα ο χειμωνας μας αφηνει ειμαι πολυ προβληματισμενος τι να κανω
Να αλλαξω το τζακι να βαλω ενα αεροθερμο σωστο πλεον(μηπως και βγω και απο το club)
Η να βαλω λεβητα πελλετ και οσο φτασει η τιμη του πελλετ?
Τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα ειναι εμφανη το θεμα ειναι να δοθει μια μονιμη λυση και εφικτη και φυσικα να αξιζει οικονομικα γιατι φετος πως διαμορφωθηκαν οι τιμες πελλετ ξεφυγε η κατασταση.
ευχομαι πραγματικα μεσα απο την καρδια μου να μην κανω καμια αλλη εγγραφη στο club των αποτυχημενων τζακιων γιατι ειναι κριμα για ολους να επενδυουμε σε κατι για να ζεστανουμε τα παιδακια μας και στο τελος να σταναχωριομαστε.


Εμένα η γνώμη μου είναι να βάλεις ένα τζάκι σωστό.Το πέλλετ έχει υπέρ έχει και κατά.Αν θέλεις κάποια στιγμή να κάτσω να στα αναλύσω.Το τζάκι στο σπίτι είναιν άλλη φιλοσοφία.Το έχουμε γιατί είναι κάτι που είναι ωραίο στο χώρο,βλέπεις τη φωτιά κ.λ.π.Τώρα με όλα αυτά που γίνανε με το πετρέλαιο έφτασε να γίνει απαραίτητο λόγω του κόστους θέρμανσης.Το pellet εγώ πιστεύω ότι είναι κάτι που θα περάσει και ότι θα κοιτάξουν να το εκμεταλευτούν με τόν καιρό.Μη σου πω ότι θα βάλουν και φόρο ;) Εφόσον υπάρχει η υδραυλική εγκατάσταση μην κάνεις ακόμα τίποτα.Περίμενε γιατί σε λίγο καιρό θα υπάρχει κάτι άλλο που είναι σίγουρ ότι θα συμφέρει πολύ περισσότερο και θα είναι μόνιμο.Παρότι έχουμε βάλει λεβητες pellet σε κάποιαν σπίτια εγώ δεν τα συνιστώ.Πρέπει να ψάχνεις να βρίσκεις καλό pellet με συγκεκριμένη υγρασία,να ρυθμίζεις κάθε φορά τον καυστήρα σε σχέση με το pellet που θα βρίσκεις,καθαρίσματα θάλαμου καύσης,φόρτωμα στην δεξαμενή και άλλα πολλά που δεν είναι του παρόντος.Για να καταλάβεις τι εννοώ κοίτα

εδώ , εδώ


εδώ το επίσημο site της εταιρίας και εδώ το pdf .Παίζετε ένα μεγάλο παιχνίδι σχετικά με το νικέλιο.Πάνω απο το 70% των κοιτασμάτων που υπάρχουν βρίσκονται στήν Ελλάδα.Τέλος πάντων αν αρχίσουμε να το αναλύουμε αυτό τώρα δεν θα τελειώσουμε ποτέ.Κάντε λίγο υπομονή και θα δείξει.Τώρα για το τζάκι εγώ σου είπα.Εγώ το έχω γιατί το γουστάρω και μιάς και ήρθαν έτσι τα πράγματα έχω ξηλώσει όλα τα σώματα απο το σπίτι γιατί μου έπιαναν και το χώρο και ζεσταίνομε με αυτό.
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by johndial.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.466 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ