Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9508 από bill
Απαντήθηκε από bill στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
γρινιαζε και η δικια μου οταν της ειπα για γκρεμισμα του τζακιου .
οταν της ειπα οτι του χρονου θα ειναι στους 19 βαθμους ανωτατη και με μπουφαν ηρεμησε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9515 από foufoutos
Απαντήθηκε από foufoutos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

Λιγο ασχετο το θεμα μου αλλα επειδη φετος λιγο πολυ ειμαστε ολοι καμμενοι απο την θερμανση διαβαστε αυτο: www.thessalonikitv.gr/arthra/1317/μεγαλη...ο-πετρέλαιο-θέρμανση

το εχω ακουσει πολυ και απο πρατηριουχους αλλα και απο ασχετες πηγες

Ευχαριστω και συγγνωμη που το θεμα μου δεν ανταποκρινεται στα ενεργειακα τζακια κλπ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9518 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

foufoutos έγραψε: ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

Λιγο ασχετο το θεμα μου αλλα επειδη φετος λιγο πολυ ειμαστε ολοι καμμενοι απο την θερμανση διαβαστε αυτο: www.thessalonikitv.gr/arthra/1317/μεγαλη...ο-πετρέλαιο-θέρμανση

το εχω ακουσει πολυ και απο πρατηριουχους αλλα και απο ασχετες πηγες

Ευχαριστω και συγγνωμη που το θεμα μου δεν ανταποκρινεται στα ενεργειακα τζακια κλπ


μακαρι να γινει ωστε να μπορει να ζεσταθει ο κοσμακης και ας εχουμε τα τζακια μονο για τον χαβαλε μας
αλλα χλωμό το βλεπω να υλοποιείται.....

Invicta Compact 700

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9519 από marsdiv
Απαντήθηκε από marsdiv στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

johndial έγραψε: Φτιάχνουμε τώρα δύο σπίτια ανακαίνιση.Στο πρώτο έχουν κάνει επιλογή ένα τζάκι απο την εταιρία clima calor το οποίο έχω εκφράσει τις αμφιβολές μου παραπάνω για το πόσο ιταλικό έιναι,και δεν ξέρω γιατί αλλά θα δώσω στον πελάτη το email του εριμιτι για να τον γράψει στο σύλλογο που είναι πρόεδρος

και το δεύτερο είναι montegrappa και έχω πολλές προσδοκίες απο αυτό γιατί πρέπει να είναι καλό .


να σε ρωτησω κατι. η βαση του τζακιου που φαινεται στην φωτο ειναι ολη απο γυψοσανιδα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9523 από foufoutos
Απαντήθηκε από foufoutos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

str1979 έγραψε:

foufoutos έγραψε: ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

Λιγο ασχετο το θεμα μου αλλα επειδη φετος λιγο πολυ ειμαστε ολοι καμμενοι απο την θερμανση διαβαστε αυτο: www.thessalonikitv.gr/arthra/1317/μεγαλη...ο-πετρέλαιο-θέρμανση

το εχω ακουσει πολυ και απο πρατηριουχους αλλα και απο ασχετες πηγες

Ευχαριστω και συγγνωμη που το θεμα μου δεν ανταποκρινεται στα ενεργειακα τζακια κλπ


μακαρι να γινει ωστε να μπορει να ζεσταθει ο κοσμακης και ας εχουμε τα τζακια μονο για τον χαβαλε μας
αλλα χλωμό το βλεπω να υλοποιείται.....


στην πραγματικοτητα δεν το εχω ακουσει οπως το διαβασα, συζητιεται οτι θα ειναι ενα εντελως νεο καυσιμο το οποιο δεν θα μπορει να χρησιμοποιηθει σε πετρελαιο κινησης γιατι θα δημιουργει προβλημα στα οχηματα εαν γινει νοθευση. Και ο δευτερος και βασικοτερος λογος ειναι οτι φετος εφαγαν μεγαλη πικρα λογω της μειωμενης καταναλωσης και ψαχνουν απεγνωσμενα να βγαλουν φθηνοτερα καυσιμα. τωρα εαν δεν δημιουργησει προβληματα κλπ αυτο θα φανει στο κοντινο μελλον

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9524 από kwnmix
Απαντήθηκε από kwnmix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Σήμερα η edilkamin μου έστειλε με mail τις οδηγίες εγκατάστασης σύνδεσης της κασέτας (τις οποίες σας παραθέτω στο συνημμένο αρχείο). Αστέρη είχες απόλυτο δίκιο. Στις οδηγίες αναφέρεται ότι αν η καμινάδα είναι τουλάχιστον 6m τοποθετείται συστολή. Ωστόσο στην επόμενη παράγραφο αναφέρεται ότι μπορεί να μπει μια σωλήνα inox μέσα στην υπάρχουσα καμινάδα εφόσον εκείνη είναι παλιά (κάτι που δεν ισχύει για τη δικιά μου). Ωστόσο ο τζακάς μου μάλλον πρόσεξε αυτό το τελευταίο και έβαλε τη μια σωλήνα μέσα στην άλλη αποφεύγοντας την πρώτη και ενδεδειγμένη λύση για την οποία παραδέχτηκε ότι δεν έχει τεχνικές γνώσεις για να την εφαρμόσει. Τοποθέτησε επιπλέον πετροβάμβακα ανάμεσα στο κενό της κασέτας με τη μαρμαροποδιά και επανατοποθέτησε την πλάτη της κασέτας σωστά γιατί αρχικά την είχς τοποθετήσει ανάποδα. Επισυνάπτω φωτογραφίες από αυτά (επιπλέον πετροβάμβακας - τάμπερ - πλάτη τζακιού - και σπιράλ σωλήνα που τοποθέτησε).
Η edilkamin μου απέστειλε επιπλέον ένα κατάλογο με συνεργάτες της εδώ στη Θεσσαλονίκη και σκέφτομαι να φωνάξω κάποιον από αυτούς να έρθουν να μου επιλύσουν το πρόβλημα (δλδ να τοποθετήσει τη ρημάδα τη συστολή και να σηκώσει μισό ή ένα πόντο την κασέτα προς τα πάνω).
Ωστόσο έχω και για αυτό ακόμα έντονους προβληματισμούς γιατί σε αυτόν τον κατάλογο βρίσκεται και το όνομα του τζακά μου. Φανταστείτε να πέσω σε κανέναν με παρόμοιο επίπεδο τεχνικών γνώσεων.

ECOSTAR – ΟΔΗΓΙΕΣ ΧΡΗΣΗΣ

Συγχαρητήρια για την αγορά της κασέτας ECOSTAR.
Σας ευχαριστούμε που επιλέξατε ένα δικό μας προϊόν για να ικανοποιήσετε την ανάγκη σας για ένα νέο τζάκι ή να ανακατασκευάσετε το παλιό σας κλασικό τζάκι.
Η ECOSTAR κατασκευάστηκε με τα καλύτερα υλικά και με τη συνδρομή της πιο προχωρημένης τεχνολογίας.
Για να πετύχετε τη μέγιστη απόδοση της δικής σας ECOSTAR παρακαλούμε να διαβάσετε με προσοχή τις παρακάτω οδηγίες.

ΕΙΣΑΓΩΓΗ

H ECOSTAR είναι εξ΄ ολοκλήρου κατασκευασμένη από μαντέμι και περιβάλλεται από ένα ατσάλινο μανδύα που διαχειρίζεται το θερμό αέρα. Το μεγάλο τζάμι της πόρτας, ανθεκτικό σε υψηλές θερμοκρασίες, επιτρέπει με άνεση τη θέα της φωτιάς. Η πλάτη της εστίας είναι φτιαγμένη από ένα ενιαίο κομμάτι και αποτρέπει τη διαρροή του καπνού στη ζώνη λειτουργίας των βεντιλατέρ.
Στο πάνω μέρος του εξωτερικού μανδύα υπάρχουν δύο έξοδοι για το θερμό αέρα διαμέτρου 14 cm, που επιτρέπουν τη διαχείριση του θερμού αέρα.
Το πάνω εσωτερικό τάμπερ και η έξοδος του καπνού μπορούν να αποσυναρμολογηθούν από το εσωτερικό της ECOSTAR. Αυτό το χαρακτηριστικό διευκολύνει την πιο άνετη εγκατάσταση, κυρίως όταν ανακατασκευάζουμε ένα παλιό τζάκι και οι διαστάσεις του στομίου είναι περιορισμένες.
Η έξοδος του καπνού επιτρέπει τη σύνδεση με σωλήνα διαμέτρου 20 cm εφόσον συνδέεται εξωτερικά ή με σωλήνα 18 cm εφόσον συνδέεται εσωτερικά με την ίδια την έξοδο.
Όταν το συνολικό ύψος της καμινάδας το επιτρέπει (τουλάχιστον 6 μέτρα) είναι δυνατόν να χρησιμοποιήσουμε σωλήνα 16 cm, με τη τοποθέτηση μιας συστολής από 20 cm σε 16 cm.
Στη πρόσοψη της ECOSTAR υπάρχει μια κορνίζα 3 cm που εξυπηρετεί στο φινίρισμα της διακόσμησης.

ΚΑΥΣΙΜΟ

Η ECOSTAR λειτουργεί με ξύλα. Η μέγιστη απόδοση επιτυγχάνεται με κλειστή πόρτα. Τα ξύλα πρέπει να καίγονται πάντα με φλόγα. Θα πρέπει να αποφεύγεται η καύση χωρίς φλόγα. Η υπερβολική ποσότητα ξύλων θα μπορούσε να προκαλέσει ζημιά στο μηχάνημα.
Συνιστάται η σταδιακή τροφοδοσία της εστίας με την ενδεδειγμένη ωριαία κατανάλωση και όχι με μια μόνο φορά. Τα ξύλα θα πρέπει να είναι ξερά (μέγιστη υγρασία 20%). Μη καίτε ξύλα με επεξεργασία γιατί περιέχουν χημικά που με την καύση αποδίδουν τοξικά αέρια.
Ένα Kg υγρά ξύλα (ανάλογα με τον τύπο) παράγει από 2.000 μέχρι 2.500 Kcal/h ενώ ένα Kg του ίδιου τύπου ξύλα, καλά ξεραμένο (δύο χρόνια ξήρανσης) παράγει από 3.500 μέχρι 4.000 Kcal/h. Επομένως, εάν χρησιμοποιούμε υγρά ξύλα έχουμε λιγότερη ζέστη.
Επιπλέον τα υγρά ξύλα δεν καίγονται με φλόγα και έτσι σχηματίζεται στην καμινάδα πιο πολύ πίσσα και αιθάλη που τη βλάπτουν.

ΣΥΝΑΡΜΟΛΟΓΗΣΗ

Πριν την εγκατάσταση θα πρέπει να ελέγξουμε ότι η καμινάδα είναι σε καλή κατάσταση και καθαρή.
Εάν η καμινάδα είναι πολύ παλιά και εφόσον μας το επιτρέπει η διάμετρός της μπορούμε να περάσουμε ένα σωλήνα inox μέσα στην παλιά καμινάδα που επιπλέον μας δίνει πολλά πλεονεκτήματα.
 Λιγότερη πίσσα στην καμινάδα
 Καλύτερο τράβηγμα της εστίας
 Μεγαλύτερη ασφάλεια
Υπάρχουν διαθέσιμοι σωλήνες inox με μονό ή διπλό τοίχωμα.

Συναρμολόγηση της πλάτης και του εσωτερικού τάμπερ.

Η εσωτερική πλάτη και το τάμπερ μπορούν να συναρμολογηθούν απλά χωρίς βίδες.
1) Τοποθετούμε την πλάτη με στηρίζοντάς την στο τοιχίο, με τα στηρίγματα του τάμπερ προς τα πάνω.
2) Τοποθετούμε το τάμπερ στηρίζοντάς το στα στηρίγματα της πλάτης. Ανασηκώνοντας το μπροστινό μέρος του τάμπερ, το μπλοκάρουμε στις ειδικές θέσεις που υπάρχουν στο εσωτερικό της πλάτης, μετακινώντας ελαφρά το τάμπερ προς τα δεξιά ή τα αριστερά (βλέπε σχέδιο).

ΑΝΑΜΜΑ

Το πρώτο άναμμα της ECOSTAR πρέπει να είναι με μέτρια φωτιά.. Μια δυνατή φωτιά στο πρώτο άναμμα θα μπορούσε να τη βλάψει.
Πιθανές μυρωδιές και εκπομπές καπνού κατά τα πρώτα ανάμματα είναι από την επεξεργασία του μετάλλου και θα εξαφανιστούν πολύ σύντομα με τη χρήση.
1) Δεν ανάβουμε με αλκοόλ, βενζίνη ή άλλες εύφλεκτα υγρά και απομακρύνουμε αυτά τα υγρά μακριά από το τζάκι.
2) Ελέγχουμε ότι το χειριστήριο ρύθμισης του τάμπερ του καπνού και το χειριστήριο εισαγωγής αέρα στην καύση που βρίσκεται πάνω στο σταχτοδοχείο είναι εντελώς ανοιχτά και το καλώδιο τροφοδοσίας είναι στη πρίζα.
3) Ανάβουμε τη φωτιά με χαρτί εφημερίδας και μικρά κομμάτια ξύλου. Όταν η φωτιά ανάψει κανονικά βάζουμε δύο τρία κομμάτια ξύλου ακόμη. Αφού έχει σχηματισθεί το πρώτο στρώμα από κάρβουνα ρυθμίζουμε την καύση μειώνοντας το τράβηγμα κλείνοντας το τάμπερ του καπνού και ρυθμίζοντας την εισαγωγή του αέρα στην καύση με το χειριστήριο πάνω στο σταχτοδοχείο.

Κατά τη λειτουργία της ECOSTAR ο χώρος θα πρέπει να δέχεται επαρκή ποσότητα αέρα. Κυρίως όταν η ECOSTAR λειτουργεί με ανοιχτή πόρτα θα πρέπει να κάνουμε εισαγωγή εξωτερικού αέρα από μια τομή στον τοίχο ίση με 200 cm2. Φυσικά με ανοιχτή την πόρτα θα πρέπει επαγρυπνούμε για πιθανές σπίθες ή κάρβουνα που θα πεταγόντουσαν από την εστία .

ECOSTAR με βεντιλατέρ

Η ECOSTAR διαθέτει δύο βεντιλατέρ που βοηθούν στην πιο γρήγορη κυκλοφορία του αέρα που μπαίνει στο μηχανισμό από τις περσίδες στο κάτω μέρος της εστίας. Ο αέρας στη συνέχεια περνά στην πλάτη και συγκεκριμένα στο χώρο που σχηματίζεται μεταξύ του μαντεμιού και του εξωτερικού μανδύα, θερμαίνεται και βγαίνει από το πάνω μέρος της πρόσοψης ή μπαίνει στα κανάλια που έχουμε κατασκευάσει για να τον προωθήσουμε με σωλήνες αλουμινίου στις περσίδες εξόδου του θερμού αέρα..
Τα βεντιλατέρ ελέγχονται με ένα διακόπτη σε τρεις θέσεις. Αργή λειτουργία, γρήγορη λειτουργία και αναμονή. Στο εσωτερικό της ECOSTAR υπάρχει ένας αισθητήρας που μόλις η θερμοκρασία φτάσει τους 50 βαθμούς τους ενεργοποιεί αυτόματα τα βεντιλατέρ ενώ τα σταματά εφόσον η θερμοκρασία πέσει κάτω από τους 50 βαθμούς. Για το λόγο αυτό θα πρέπει η ECOSTAR να είναι πάντα συνδεμένη με το ηλεκτρικό ρεύμα. Σε αντίθετη περίπτωση θα μπορούσαν να καταστραφούν τα βεντιλατέρ.


ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ

Στάχτη: Αδειάζουμε κανονικά το σταχτοδοχείο. Αποφεύγουμε η στάχτη να φτάνει στη σχάρα γιατί θα δημιουργηθεί πρόβλημα στη σχάρα λόγω υπερθέρμανσης.
Κεραμικό τζάμι: Η ECOSTAR είναι κατασκευασμένη με τρόπο που να μην μαυρίζει γρήγορα το τζάμι. Για να μη μαυρίζει γρήγορα το τζάμι θα πρέπει:
 Να μη χρησιμοποιούμε υγρά ξύλα που με την καύση βγάζουν υδρατμούς που κάθονται στο τζάμι και παρακρατούν την κάπνα
 Η καύση να γίνεται μακριά από το τζάμι
 Καθαρίζουμε το τζάμι κρύο με ειδικό σπρέι

Η καμινάδα: θα πρέπει να καθαρίζεται μία ή παραπάνω φορές το χρόνο ανάλογα με την κατασκευή της από ατσάλινο σωλήνα inox , τούβλα κτλ





Τεχνικά χαρακτηριστικά Χωρίς βεντιλατέρ Με
βεντιλατέρ
Συνολική θερμική απόδοση 14 Kw 14,5 Kw
Ποσοστιαία απόδοση 73% 75%
Κατανάλωση ξύλων ανά ώρα 4,5 Kg 4,5 Kg
 έξοδος καπνού εσωτερική / εξωτερική 18/20 cm 18/20 cm
Απόδοση βεντιλατέρ με ελεύθερο στόμιο 75x2 m3/h
Βάρος επίπεδης εστίας 135 Kg 137 Kg
Συνημμένα:
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by kwnmix. Αιτία: διόρθωση κειμένου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 1.147 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ