Πώς κάνω το "παραδοσιακό" τζάκι "ενεργειακότερο";

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39095 από mflou
Καλησπέρα παιδιά!
Έχω ένα κλασικό τζάκι που θέλω να το κάνω ενεργειακότερο και θα ήθελα τα φώτα σας!
Προφανώς η λύση να το ξυλώσω και να τοποθετήσω ενεργειακό αποκλείεται για λόγους οικονομικούς!
Κοίταξα στο ιντερνετ και είδα για διάφορα αερόθερμα τζακιού αλλά με το θόρυβο που κάνουν (μου είπαν ότι ακούγεται σαν απορροφητήρας... :S ) σκεφτόμουν μήπως του προσάρμοζα ένα ντίμερ για μοτέρ..
επίσης μου είπαν για κάτι, σαν δαχτυλίδια νομίζω, που τα εγκαθιστάς στην καμινάδα και μπορείς έτσι (ανοίγοντας αεραγωγούς) να ζεσταίνεις το χώρο...αλλά κοίταξα στο ίντερνετ και δεν βρήκα κάτι που να καταλάβω ότι είναι σχετικό...
Σημειωτέον ότι το σπίτι είναι 80τμ και ότι ο ενιαίος χώρος που είναι το τζάκι είναι σαλόνι-κουζίνα-γραφείο...οπότε νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να κάνω κάτι..

Έχει κανείς σας καμιά ιδέα? Η ιδέα με το ντίμερ είναι αρκετά ασφαλής? Έχει κανείς καμιά άλλη λύση??
Ευχαριστώ πολύ!
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48067 από GT
Φίλε μου καλωσήρθες στο φόρουμ!

Το να γίνει το τζάκι ενεργειακότερο, μου θυμίζει το ολίγον έγκυος.

Ένα τζάκι είναι ενεργειακό ή δεν είναι.

Το αερόθερμο τζακιού φυσάει ζεστό αέρα, αλλά δεν καθιστά το τζάκι ενεργειακό.

Ενεργειακό σημαίνει υψηλή απόδοση / χαμηλή κατανάλωση.

Αυτό με πατέντες δεν πρόκειται να το πετύχεις ποτέ.

Μελέτησες τη λύση foyer φυσικής ροής, που σε χορταίνει 14kW ζέστης με 70-75% απόδοση και χαμηλή κατανάλωση, με τιμή κομπλέ κοντά στα 1000€?

Πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις?


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48203 από N1k0s
Εαν ψάξεις στο google με την πρόταση "αερόθερμο τζακιού" θα βρεις μία λύση DIY η οποία θα σου κοστίσει λιγότερο από 100 ευρώ ... Εγγύηση ότι θα σε ζεστάνει δεν σου δίνω , αλλά σίγουρα θα έχει μία διαφορά ... ότι άλλο και να κάνεις , είναι προτιμότερο να γίνει εκ νέου το τζάκι ...

όσο για το μοτέρ , υπάρχουν και πολύ αθόρυβα μοτεράκια ...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by N1k0s.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48205 από pantelis1973

N1k0s έγραψε: Εαν ψάξεις στο google με την πρόταση "αερόθερμο τζακιού" θα βρεις μία λύση DIY η οποία θα σου κοστίσει λιγότερο από 100 ευρώ ... Εγγύηση ότι θα σε ζεστάνει δεν σου δίνω , αλλά σίγουρα θα έχει μία διαφορά ... ότι άλλο και να κάνεις , είναι προτιμότερο να γίνει εκ νέου το τζάκι ...

όσο για το μοτέρ , υπάρχουν και πολύ αθόρυβα μοτεράκια ...


Νίκο ποια λύση εννοεις;

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48372 από valsam
Ενεργειακοτερο γινεται ανετα φιλε με ενα αεροθερμο τζακιου χωρις πολλα λεφτα οπως αυτο που ειχα κανει εγω περυσι με 100 ευρω και ζεσταινα ανετα(20-21 βαθμους) εναν χωρο 55 τ.μ,αλλα οταν ,μιλαμε για ενεργειακοτερο μιλαμε να το κανεις απο 12-15% αποδοση να φτασει το 30% μαξιμουμ με αυτη την πατεντα,εαν τωρα εχεις γυψοσανιδα και ειναι ευκολη η προσβαση στην καμιναδα μπορεις να προσαρμοσεις και εναν εναλακτη καυσαεριων με αλλο ενα κατοσταρικο και θα ανεβασεις την αποδοση ακομη πιο πανω απο το 30%,εαν υπαρχει και τζαμι στο τζακι ωστε να μπορεις να ρυθμιζεις και τον αερα για την καυση των ξυλων τοτε ανεβαζεις ακομη περισσοτερο την αποδοση,εχουμε και λεμε λοιπον,ιδιοκατασκευη αεροθερμου 100 ευρω,εναλακτης καυσαεριων αλλα 100 και ενας σαλιγκαρος αλλα 100 και κατι περσιδες , γυψοσανιδες,σπιραλ,ροστατη κ.τ.λ αλλα 100 , εαν δεν εχεις τζαμι και πρεπει να φτιαξεις(πρεπει να υπολοστουν υπολογισε χοντρα χοντρα αλλα 150-200,εαν πιανουν τα χερια σου γινεται ανετα αλλα θα σου φυγουν 600 ευρω τουλαχιστον και στην καλυτερη θα εχεις κανει ενα ημιενεργειακο τζακι 50% αποδοσης στην καλυτερη(και πολλα λεω)!
Κατι τετοιο ας πουμε:


Δινεις ενα χιλιαρικο και αγοραζεις μια κασετα 14kw 75% αποδοσης και εισαι τζετ,τα 400-600 ευρω που θα δωσεις παραπανω θα τα κανεις κατευθειαν αποσβεση απο τα ξυλα σε μια σαιζον και ουτε!

O γαμπρος μου ζηλεψε την περυσινη ιδιοκατασκευη μου και εφτιαξε και αυτος αεροθερμο τζακιου και το καραγουσταρει φετος και απο εκει που ειχε 12-15% χωρις το αεροθερμο τωρα εχει ας πουμε 30% αλλα και παλι ομως τα λεφτα θα τα δωσει στα ξυλα,αυτος με 40 κιλα ξυλα κανει φουρνο το σαλονι του 55 τ.μ που ειναι ιδιο με το δικο μου σαλονι(το δικο του αεροθερμο φοραει βεντυλατερ 400 κυβικων ενω το δικο μου φορουσε εναν μεταλικο ανεμηστηρα απο σερβερ 120 κυβικων και εχει καλυτερη αποδοση απο το δικο μου)και'γω με 40 κιλα ξυλο με τον ξυλολεβητα κανω φουρνο ολο το σπιτι 200τ.μ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ