Τα φώτα σας παρακαλώ...

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19477 από kostaskar
Απαντήθηκε από kostaskar στο θέμα Τα φώτα σας παρακαλώ...
Φίλε Αστέρη (αν δεν σε ενοχλεί ο ενικός) το πιθανότερο είναι ότι έχεις δίκιο για το ότι ο αέρας δεν μπορεί να βγει έγκαιρα από τον θερμοθάλαμο (το ερώτημα είναι από ποιόν , τον μεταλλικό ή τον χτιστό;)
Πιστεύεις ότι αν μπει ένα βεντιλατερ στην τρύπα εισαγωγής νωπού αέρα ότι θα βοηθήσει;
Πως θα γίνει να συνεργαστούν τα δύο βεντιλατέρ;
Όπως ήδη έχω γράψει υπάρχει ένα βεντιλατέρ που παίρνει τον ζεστό αέρα με μία σωλήνα από τις 4 του μεταλλικού θερμοθαλάμου (οι 2 βγαίνουν στις μπροστινές περσίδες και τέταρτη έχει ταπωθεί) και τον στέλνει στα δωμάτια. Όταν λοιπόν μπαίνει σε λειτουργία το βεντιλατέρ (600 m3/h) ρίχνει περίπου 20 βαθμούς την θερμοκρασία στον αισθητήρα που έχει τοποθετηθεί στο ψηλότερο σημείο της κατακόρυφης σωλήνας που φεύγει για το βεντιλατερ.
Για να μην μου παίρνει τον ζεστό αέρα από το σαλόνι όταν λειτουργεί το βεντιλατέρ έχω καλύψει τις μπροστινές περσίδες με κόλες Α4 (πιασμένες με χαρτοταινία στο πάνω μέρος) έτσι ώστε να κλείνουν οι τρύπες και ο ζεστός αέρας να πηγαίνει στα δωμάτια διαφορετικά η θερμοκρασία στον αισθητήρα φτάνει 65 βαθμούς . Όταν κλείνω το βεντιλατέρ οι κόλες σηκώνονται από την δύναμη της φυσικής ροής και ο ζεστός αέρας βγαίνει μόνο στο σαλόνι. Ο αρχικός σχεδιασμός ήταν να μπούνε ανοιγοκλεινόμενες περσίδες στην πρόσοψη για να κάνουν την δουλειά που κάνουν τώρα οι κόλες Α4 (ακόμα δεν έχω καταφέρει να βρω τέτοιες περσίδες και για αυτό έχω τις Α4)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19478 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τα φώτα σας παρακαλώ...
Μπαίνει ένα βεντιλατέρ στην κάτω μεριά της εστίας, να σπρώχνει κρύο αέρα μέσα στον θερμοθάλαμο. Προϋποθέτει ο θερμοθάλαμος να είναι σφραγισμένος από κάτω, αλλιώς το βεντιλατέρ θα φυσάει και ο αέρας θα φεύγει προς τα πλάγια και έξω από τον μεταλλικό θερμοθάλαμο.

Περσίδες ανοιγοκλειόμενες έχει το γνωστό μαγαζί στην Θέρμη, του οποίου το τηλέφωνο δεν αξιωθήκαμε ακόμα να βρούμε. Τέτοιες έχω βάλει και εγώ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19483 από kostaskar
Απαντήθηκε από kostaskar στο θέμα Τα φώτα σας παρακαλώ...
Κατανοητό.
Δηλαδή πρέπει να σκάψουμε παλι :(
στέλνω άλλη μία φώτο για να υπάρχει πιο ολοληρωμένη εικόνα μπας και εντοπίσουμε κάποιο λάθος που μόνος μου δεν μπορώ να δώ.

Και κάτι άλλο που αφορά την απόδοση.
πάρατήρησα τις καμινάδες απο τα άλλα τζακια τριγύρω και είδα οτι όλες είναι πάνω απο 5 μέτρα η δική μου είναι 4.5 μήπως αυτο έχει να κάνει;
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19485 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τα φώτα σας παρακαλώ...
Στο πρώτο σχέδιο μας δείχνεις δύο στόμια εισαγωγής εσωτερικού αέρα, κάτω από την πόρτα του τζακιού. Στην φωτογραφία δεν βλέπω να υπάρχουν. Από που παίρνει αέρα δωματίου το τζάκι για να τον ζεστάνει?

Έχεις μήπως πλαϊνές εισόδους και δεν φαίνονται στην φωτό, ή δεν έχεις καθόλου? Αν δεν έχεις καθόλου, αυτό είναι το πρόβλημα. Αν έχεις, τι μέγεθος είναι? Πιθανόν να είναι μικρή η είσοδος και πνίγει την ροή.
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19487 από kostaskar
Απαντήθηκε από kostaskar στο θέμα Τα φώτα σας παρακαλώ...
Υπάρχουν
Φαίνονται κάτω αριστερά και δεξιά (επίχρυσες) αν προσέκσεις καλύτερα
επίσης μου έχει ανοίξει και μια τρύπα στα πλάγια την οπία πότε ανοίγω και πότε κλείνω για δοκιμές

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19489 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τα φώτα σας παρακαλώ...
Ναι, τώρα τις είδα. Είναι λίγο πλάγια, επικοινωνούν καθαρά με το κάτω μέρος της εστίας, ή τυχόν έχει μπει κατά λάθος κάνα κομμάτι μονωτικό, καμιά σειρά τούβλά κλπ? Αν τις ανοίξεις και βάλεις το χέρι σου , πιάνεις το κάτω μέρος της εστίας?

Ο Θερμοθάλαμος γύρω από την εστία, στο κάτω μέρος είναι ανοιχτός? Πέφτει δηλαδή γύρω-γύρω σαν φούστα? Τι κενά αφήνει γύρω-γύρω από την εστία, πόσο κολλητά της είναι? Από κάτω έχει αφήσει άνοιγμα, ή προσπάθησε ο μάστορας να τον σφραγίσει, να τον κλείσει ερμητικά πάνω στην εστία?

Αν δεις και στο manual της εστίας, όπως και σε όλα τα foyer, ζητάει μιά ικανού μεγέθους περσίδα εισαγωγής αέρα, ακριβώς στο κάτω μέρος της εστίας. Υποπτεύομαι ότι με τον θερμοθάλαμο και τις πλαϊνές περσίδες, κάπου το τζάκι δεν μπορεί να κάνει άνετη και άπλετη ροή αέρα, εντός του θαλάμου, ο αέρας κινείται αργά, ανεβάζει πολύ παραπάνω θερμοκρασία από όσο θα έπρεπε (100-130 βαθμούς) και ταλαιπωρεί τα αδύναμα σημεία της κατασκευής σας. Έχεις κρατήσει φωτογραφίες από την αρχική εγκατάσταση?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.095 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ